printlogo


بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی یاسوج :
۱۲تیر روز افشای حقوق بشر آمریکایی
۱۲تیر روز افشای حقوق بشر آمریکایی
کد خبر: 67560 تاریخ: 1398/4/12 02:18
با بررسی تاریخ سیاسی و نظامی کشور آمریکا می‌توان موارد متعدد نقض حقوق بشر را برشمرد؛ که از مهم‌ترین آن‌ها مداخلات نظامی مستقیم و غیرمستقیم ارتش آمریکا به کشورهای دیگر بوده است. برخی از موارد مداخله نظامی و اقدامات ضد حقوق بشری دولت آمریکا طی چند دهه گذشته عبارت‌اند از ؛

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی : اعلامیه جهانی حقوق بشر منزلت ذاتی و حقوق یکسان و انتقال ناپذیر برای همه اعضای خانواده بشری را به‌عنوان اساس آزادی، عدالت و صلح در جهان اعلام داشته است و برای اولین بار، حقوقی را برای تمامی انسان‌ها فارغ از رنگ، نژاد، جنس، زبان، عقیده، اصالت، مورد شناسایی قرار داده و خصوصیاتی از قبیل جهان‌شمولی، سلب ناشدنی، انتقال ناپذیری، عدم تبعیض و برابری طلبی، به هم‌پیوستگی و تفکیک‌ناپذیری را برای این حقوق به رسمیت شناخته است.

 

باوجود شناسایی حقوقی یکدست و تفکیک‌ناپذیر برای ابناء بشر در راستای حفظ کرامت و منزلت انسانی، هنوز بشریت شاهد وقایع تلخ و دردناک جنگ و کشتار نه‌تنها در کشورهای درحال‌توسعه یا توسعه‌نیافته بلکه در کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی است که حقوق بشر به‌سادگی و در ابعاد گسترده مورد انکار و نقض قرارمی گیرد.

ازآنجاکه هدف حقوق بشر، حمایت از حقوق انسانی است، باید مسئله استفاده جدید از حقوق بشر و نیروی مؤثر آن درزمینهٔ چگونگی اعمال رویه‌های سیاست حقوقی را مطرح نمود. این رویه‌ها شامل ایده‌ها و آرمان‌هایی است که از طریق منشورها و اعلامیه‌ها آشکارشده‌اند که مفهوم رابطه انسان را با دنیای پیرامون خود بیان می‌دارند. این رویه‌ها امروزه دارای قدرت حقوقی شده‌اند که هرچند می‌تواند از لغزش سیاست‌های حقوقی را به سمت الگوی مستبدانه و خودکامه و الگوهای غیردولتی جلوگیری نماید.

حقوق بشر دارای بعدی اخلاقی است که به‌عکس حقوق داخلی، جهان‌شمول است. مقدمه اعلامیه جهانی حقوق بشر، هدف از موازین و مقررات حقوق بشری را حفظ کرامت انسان صرف‌نظر از نژاد، ملیت، قومیت، جنسیت و عقاید و باورهای او بر اساس برابری بین انسان‌ها بیان می‌نماید. حقوق بشر فی‌نفسه خاص یک منطقه یا یک کشور نیست که بتوان آن را حقوق بشر آمریکایی یا آسیایی یا آفریقایی نامید. منطقه و کشور تنها در مرحله اجرای حقوق بشر باید مدنظر قرار گیرد و نه در تعریف و تفسیر موازین حقوق بشری.

 

این در حالی است که جهان امروز بیانگر واقعیتی غیرازاین است؛ چراکه در جهان امروز حقوق بشر به ابزاری تبدیل‌شده است؛ از یک ‌سو برای دولت‌های قدرتمند که با دستاویز به آن، دولت‌های درحال‌توسعه و جهان سوم را محکوم‌به نقض آن نموده و از آن به‌مثابه سرپوشی برای هرگونه حرکت ناقض حقوق بشری خود استفاده کنند. از سوی دیگر؛ دولت‌های جهان سوم که همواره درصدد هستند نقض حقوق بشر را با فقر و مشکلات اقتصادی و ناامنی داخلی توجیه نمایند.

 

به‌بیان‌دیگر با توجه به ویژگی جهان‌شمولی حقوق بشر، فرو کاستن آن به کشور یا منطقه جغرافیایی خاص و استفاده ابزاری و نگاه گزینشی به حقوق بشر خود مبین نقض حقوق بشر است، که هر یک از گروه کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه، در تعبیر و تفسیر موازین حقوق بشری، هم رویکرد ابزاری و هم نگاه گزینشی به حقوق بشر دارند.

 

درحالی‌که تنها درجایی باید به "منطقه جغرافیایی" یا "یک کشور" توجه نمود که به دنبال طراحی و اجرای سازوکارها و مکانیسم‌های اجرای حقوق بشر باشیم؛ چراکه هر کشور بستگی به شرایط اقتصادی، ثبات سیاسی و شرایط فرهنگی خود امکانات متفاوتی برای اعمال حقوق بشر در سرزمین خود دارد. درنتیجه نگاه ابزاری و گزینشی به حقوق بشر و تعبیر موازین آن بر اساس این رویکرد فاقد هرگونه مبنای منطقی است.

 

با بررسی تاریخ سیاسی و نظامی کشور آمریکا می‌توان موارد متعدد نقض حقوق بشر را برشمرد؛ که از مهم‌ترین آن‌ها مداخلات نظامی مستقیم و غیرمستقیم ارتش آمریکا به کشورهای دیگر بوده است. برخی از موارد مداخله نظامی و اقدامات ضد حقوق بشری دولت آمریکا طی چند دهه گذشته عبارت‌اند از ؛

-1 مداخله در جنگ دو کره شمالی و جنوبی،

-2 جنایت و قتل‌عام در "جنگ ویتنام از سال 1955 میلادی تا سال 1975 میلادی پر تلفات ‌ترین جنگ پس از جنگ دوم جهانى بود به خاطر کشتار گسترده غیرنظامیان به‌خصوص زنان و کودکان و استفاده از سلاح‌های شیمیایی،

-3 حمله به سکوهای نفتی ایران که بزرگ‌ترین عملیات تجاوز دریایی آمریکا پس از جنگ جهانی دوم است در سال 1988

-4 اشغال پاناما در 1989

-5 تراژدی حمله به هواپیمای مسافربری ایرانی در 1988

-6 اشغال افغانستان در سال 2001

-7 اشغال عراق از 2003 تا 2010 میلادی، که طی حملات نظامی آمریکا در عراق که نیروهای آمریکایی هدف ظاهری خود و دولت واشنگتن را آزادسازی این کشور از دست صدام حسین و اعطای دموکراسی به عراقی‌ها عنوان کرده‌اند،

-11 اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا در زندان ابوغریب پس از حمله به عراق،

12-اقدامات ضد حقوق بشری آمریکا در زندان گوانتانامو که در پی حملات تروریستی و انتحاری11 سپتامبر سال2001 در آمریکا و اعلام طرح موسوم به مبارزه جهانی با تروریسم، دولت آمریکا بازداشتگاهی را در این پایگاه ایجاد کرد، تا کسانی را که در ارتباط با اقدامات تروریستی در نقاط مختلف جهان بازداشت می‌شوند، در این محل زندانی کند.

 

در کنار این موارد، انواع مختلف نقض حقوق بشر در سیستم حقوقی و قضایی دولت آمریکا به‌ویژه در جلسات محاکمه مجرمان و یا متهمان وجود دارد که از آن جمله می¬توان به وجود تعصب نژادی در میان قضات آمریکایی اشاره کرد.

 

 بااین‌وجود هرچند دولت‌های توسعه‌یافته سعی کرده‌اند، حفظ و حمایت از موازین حقوق بشری را در چارچوب قوانین داخلی خود انعکاس دهند و راهکارهایی را در چارچوب نظام قضایی خود تدبیر کنند، اما اولاً این اقدامات به آن‌ها مجوز محکوم نمودن دولت‌های دیگر به‌خصوص دولت‌های درحال‌توسعه به‌عنوان ناقضان حقوق بشر و سرپوش گذاشتن بر تخلفات خودشان از موازین حقوق بشری را به‌هیچ‌وجه نمی‌دهد.

ثانیاً ، مجوز مداخله مستقیم یا غیرمستقیم در امور داخلی کشورهای دیگر را با توجیه برقراری صلح و امنیت و مقابله با نقض حقوق بشر را نیز به هیچ کشوری نمی‌دهد. درحالی‌که با نگاهی به تاریخ مداخلات مستقیم و غیرمستقیم مداخلات نظامی و سیاسی کشورها در امور یکدیگر، می‌توان موارد متعدد توسل به جلوگیری از نقض حقوق بشر را برای مداخله در امور دیگر کشورها مشاهده نمود؛ حال‌آنکه اصل عدم‌مداخله از اصول بنیادین در حقوق بین‌الملل بوده که در منشور ملل متحد نیز به‌صراحت بیان گردیده است.

 

حفظ کرامت انسانی در پرتو موازین حقوق بشری مستلزم اراده همگانی دولت‌ها و همکاری مستمر و منسجم آن‌ها صرف‌نظر از قدرت سیاسی، شکاف اقتصادی و تفاوت‌های موجود است. حقوق بشر بماهو حقوق بشر برای حفظ کرامت انسان، باید به ‌دور از تبعیض و تفاوت بین ملیت‌های مختلف از طریق دولت‌ها اعمال گردد. استفاده ابزاری از عنوان حقوق بشر، با هر هدفی اعم از مداخله در امور دیگر کشورها، اثبات برتری سیاسی و نظامی، توجیه اقدامات ضد بشری داخلی و اهداف دیگری از این قبیل، تنها جهان امروز را تبدیل به محیطی غیرقابل تحمل کرده و امکان همزیستی مسالمت‌آمیز ملت‌ها را از بین می‌برد.

لینک مطلب: http://bso.ir/News/67560.html