printlogo


شورای تبیین مواضع بسیج‌دانشجویی داراب خطاب به نماینده این شهرستان در مجلس؛
اگر با اجرای FATF دم از شفافیت در نظام بانکی می زنید یقینا نباید از شفافیت رأی خود نیز نگران باشید
اگر با اجرای FATF دم از شفافیت در نظام بانکی می زنید یقینا نباید از شفافیت رأی خود نیز نگران باشید
کد خبر: 53496 تاریخ: 1397/7/19 11:31
شورای تبیین مواضع بسیج‌دانشجویی به نماینده شهرستانهای داراب و زرین دشت در مجلس در مورد عدم رای دادن به fatf بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /  شورای تبیین مواضع بسیج‌دانشجویی به نماینده شهرستانهای داراب و زرین دشت در مجلس در مورد عدم رای دادن به fatf در بیانیه ای نوشت:
 

بسم الله الرحمن الرحیم

نماینده محترم مردم شریف داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر انصاری

سلام علیکم

ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبد الله حسین و گرامی داشت  یاد و خاطره ی شهدای حاثه ترو ریستی اهواز با توجه به خبر ها مبنی بر تصویب قانون FATF در مجلس شورای اسلامی لازم است نکاتی را خدمت جناب عالی یاد آور شویم.

مجلس شورای اسلامی جایگاه و مسیر حرکت دولت و ملت را مشخص می‌کند و مظهر خواسته‌های مردم در زمینه سیاست‌های گوناگون، چه داخلی و چه خارجی است. تاریخ حاکمیت و سیاست ایران همواره حکایت از خسارات و آسیب هایی می­‌کند که به سبب بی­‌اطلاعی حکمرانان و مسئولان از دسیسه‌های دشمنان و ساده انگاری و اعتماد بی­‌مورد ایشان به اجانب، بر پیکره ملت قهرمان ایران وارد گشته است و شهادت تاریخ همواره علیه کسانی است که با اهمال و سهل انگاری در انجام وظیفه خود اسباب بروز چنین زیان های جبران ناپذیری را فراهم آورده اند.

در مورد ارتباط لوایح ارائه شده در مجلس با FATF باید بیان داشت که :

الف ـ طبق ماده 36 توصیه های FATF کشورها ملزم به پذیرفتن کنوانسیون های پالرمو و مبارزه با تامین مالی تروریسم می شوند. در بند اول این توصیه تصریح شده است :کشور ها باید عضو کنوانسیون وین ، کنوانسیون پالرمو ، کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل متحد ( مریدا ) و کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم باشند و در بند دوم آن گفته شدهکشور ها باید مفاد کنوانسیون وین، کنوانسیون پالرمو، کنوانسیون مریدا و کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را به طور کامل اجرا کند.

در بند اول و دوم بخش همکاری بین الملل برنامه اقدام ( action plan) : از ایران خواسته شده است که  نسبت به "تصویب و اجرای کنوانسیون پالرمو ،  امضاء و تصویب و اجرای کنوانسیون TF  "اقدام نماید.

ب ـ لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی به گونه ای تدوین شده است که هر چهار بند بخش جرم پولشویی برنامه اقدام (action plan) را براساس مواد زیر در بر می گیرد:

1- تعیین مجازات برای جرم پولشویی که موثر و مناسب و بازدارنده باشد؛

2- تضمین اینکه جرائم منشاء ، جرائم مرتکب شده در سایر کشور های دیگر را پوشش می دهد؛

3- آموزش ماموران تحقیق و بازپرسان جهت ارتقاء سطح آگاهی و امکان بهره گیری از جرم پولشویی به عنوان جرم مستقل؛

4- انجام اقدامات موثر از قبیل تحقیق  و پیگرد قانونی پولشویی در صورتیکه تنها در برگیرنده  اقدامات مبارزه با جرائم منشاء نباشند.

از جمله اهداف لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در بخش مقدمه توجیهی این لایحه برآورده کردن نیازها و تطبیق با استاندارد های بین المللی قید شده است که این موارد هدفی جز اجرای بند سوم از بخش همکاری های بین المللی برنامه اقدام ( Action plan) ندارد.

جامعه علمی و دانشگاهی شهرستان بارها با ارائه نظرات تخصصی خود ابعاد پنهان این لوایح را برای نمایندگان مشخص و اعتراض خود را نسبت به این لایحه ابراز کردند اما مورد بی مهری و بی توجهی مجلس و دولت قرار گرفتند.

اگر با اجرای این لوایح دم از شفافیت در نظام بانکی می زنید؛ یقینا نباید از شفافیت رأی خود نیز نگران باشید. بی شک جنبش دانشجویی ضمن رصد و پیگیری اقدامات مجلس، از مسئولانی که با جهالت و یا خیانت خود به منافع کشور خسارت وارد کنند، نخواهد گذشت.

سایه مقام معظم رهبری مستدام باد

 

 

لینک مطلب: http://bso.ir/News/53496.html