printlogo


مسئول بسیج دانشجویی استان کرمان:
سیاست سازش نمی‌تواند مطلوبیت‌های اقتصادی و راهبردی برای ایران ایجاد کند/ تاریخ صدوپنجاه ساله ایران مالامال از خیانت‌ها و جنایات مغرب زمین
سیاست سازش نمی‌تواند مطلوبیت‌های اقتصادی و راهبردی برای ایران ایجاد کند/ تاریخ صدوپنجاه ساله ایران مالامال از خیانت‌ها و جنایات مغرب زمین
کد خبر: 52015 تاریخ: 1397/4/23 09:22
ناصر بهروز: از دستاوردهای شوم داشتن رابطه با اروپایی‌ها دخالت در امور داخلی و خارجی کشور و حمایت از تجزیه جغرافیای ایران است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / ناصر بهروز مسئول بسیج دانشجویی استان کرمان در خصوص مذاکرات اروپایی گفت: ورق های تاریخ صدوپنجاه ساله ایران مالامال از خیانت‌ها و جنایات مغرب زمین است و کشورهای اروپایی تنها مصالح و منافع خود را در این دوره دنبال کرده‌اند، هر چند این منافع خسارات جبران ناپذیری را برای ملت ایران به همراه داشته باشد. اروپایی‌ها تا آنجا پایبند به تعهدات خود بودند که منافع آنان تأمین شود، لذا هنگامی که به این نظر می‌رسیدند که ادامه قرارداد و معاهدات نفعی را برای کشور خود به همراه ندارد، دست از آن کشیده و یک طرفه آن معاهده را فسخ می‌کردند.

 

بهروز گفت: از دستاوردهای شوم داشتن رابطه با اروپایی‌ها دخالت در امور داخلی و خارجی کشور و حمایت از تجزیه جغرافیای ایران است. جداشدن قفقاز از ایران که ماحصل قرارداد ننگین گلستان و ترکمن‌چای است تا جداسازی افغانستان و بحرین از ایران با خیانت‌های تاریخی اروپایی ها‌ با چاشنی ترفند انگلیسی‌ است، دخالت در امور داخلی ایران و عزل و نصب شخصیت‌ها و حکومت‌های وابسته و حتی بهره گیری از اقدام نظامی و کودتا نیز از برنامه‌های مورد نظر اروپایی ها در ایران بود. کودتای 1299 و روی کارآمدن رضاخان که به انقراض سلسله قاجار و تأسیس سلطنت پهلوی انجامید. کودتای 28 مرداد سال 1332 و اقدام علیه دولت ملی مصدق و ارتجاع دوباره استبداد و محمدرضا پهلوی، کودتای ناموفق ژنرال هایزر در سال 1357، کودتای ناکام نوژه در سال 1359، دخالت در عزل و نصب اکثر وزیران و وزرا در دوران سلسله قاجار و بالاخص پهلوی نمونه‌ای از اینگونه دخالت‌هاست. 
 
مسئول بسیج دانشجویی استان کرمان گفت: اگرچه آمریکا و اروپا دارای الگوهای مختلف در مدیریت بحران‌های منطقه‌ای و بین‌المللی هستند، اما آنان در روند برنامة هسته‌ای ایران اهداف و سیاست‌های نسبتاً مشترک و مشخصی را اتخاذ نمودند. حمایت همه‌جانبة اروپا و دولت باراک اوباما از مذاکرات دیپلماسی هسته‌ای گروه 1+5 با ایران منجر به تنظیم برنامة جامع اقدام مشترک شد. برجام به‌لحاظ حقوقی فاقد وضعیت الزام‌آور برای ساختار سیاسی آمریکا بوده است، بنابراین هر یک از رؤسای جمهور ایالات متحده براساس میزان مطلوبیت‌های توافق به ادامه و یا توقف همکاری‌های برنامه‌ریزی‌شده عمل کرده اند.
 
بهروز گفت: تجربه برجام و واقعیت‌های سیاست بین‌الملل انگاره کارآمدی دیپلماسی در فضای پسابرجام را به‌عنوان رؤیای دیپلماتیک می‌داند. الگوی رفتار سیاسی و تغییر راهبردی ایران در دیدار اروپایی ریاست جمهوری ایران در نقطة عطف جدیدی قرار گرفته است. دیپلماسی اروپایی نتوانست نتایج راهبردی مطلوبی برای ایران ایجاد کند. فقدان تضمین‌های عملی به‌معنای غیرنتیجه‌بخش بودن روند دیپلماتیک در دو ماه گذشته تلقی می‌شود. تجربه تاریخی نشان می دهد بهره‌گیری از سیاست سازش هیچ مطلوبیتی را برای ایران و یا هیچ کشور دیگری ندارد.
 
ناصر بهروز گفت: اگرچه دولت در روزهای بعد از خروج ترامپ از برجام تلاش نمود تا زمینة لازم برای اعادة دیپلماسی با کشورهای اروپایی را در دستور کار قرار دهد، اما چنین مذاکراتی نتوانست نتایج مطلوبی در جهت ادامة همکاری‌های اقتصادی سازمان یافتة ایران و اروپا را به‌وجود آورد. مذاکرات سوئیس و پاریس را باید به‌عنوان ناکارآمدی دیپلماسی در شرایط تهدید فراگیر دانست. طبعاً سیاست سازش نمی‌تواند مطلوبیت‌های اقتصادی و راهبردی برای ایران ایجاد کند. اقدام متقابل و بهره‌گیری از مزیت نسبی راهبردی به‌عنوان سیاست هشدار از سوی ایران تلقی می‌شود. سیاست هشدار باید از اعتبار، روایی و پشتوانة راهبردی برخوردار شود. حمایت فرمانده نیروی قدس سپاه سردار سلیمانی از رویکرد اعلام‌شده از سوی رئیس جمهور را می‌توان به‌عنوان پشتوانة دیپلماسی دانست. واقعیت آن است که هیچ‌گاه دیپلماسی بدون حمایت راهبردی نمی‌تواند به نتایج و مطلوبیت‌های لازم نایل شود.
 
مسئول بسیج دانشجویی استان کرمان گفت: تجربه و واقعیت های میدانی نشان می دهد از سال 81 که با جاسوسی منافقین، پرونده هسته‌ای ایران به موضوع بحرانی در روابط با غرب تبدیل شد، تا سال‌ها شاهد بسته‌های تشویقی از سوی اروپا بودیم که هرگز به سرانجام نرسیدند. در ایامی که ایران غنی سازی را آغاز کرده بود، این اروپایی ها بودند که با وعده های توخالی و بدون پشتوانه هر روز سعی می کردند ایران را از توانمندی هسته ای منع کنند و در نهایت نیز دو سال تعلیق برابر شد با ورود پرونده هسته ایران به سمت شورای امنیت و مارپیچ مذاکرات یک دهه ای نتیجه ای بود که از مذاکرات با اروپا حاصل شد.
 
در پایان ناصر بهروز گفت: نباید بار دیگر منتظر زمانی بود که تیتر روزنامه های کشور به بسته های تشویقی و پیشنهادی غرب اختصاص یابد و بازی روانی مذاکرات اروپایی بر زندگی مردم تاثیر منفی بگذارد. 
 
انتهای پیام//
 
لینک مطلب: http://bso.ir/News/52015.html