7دفتر تشکل دانشجویی علوم پزشکی اصفهان: وزارت بهداشت نماینده‌ای برای رفع مشکلات دانشجویان علوم پزشکی اصفهان تعیین کند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی هفت تشکل دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به پیگیری مطالبات دانشجویان از طریق تعامل و گفتگو با مسئولان دانشگاه اشاره کردند و نکاتی را درباره بی‌اعتنایی مسئولان این دانشگاه به مطالبات دانشجویی، کیفیت ضعیف آموزش مجازی و تخفیف شهریه این ترم مطرح کردند. 


در بخشی از این نامه آمده است:

از حدود دو ماه پیش، تشکل‌های دانشجویی، شورای صنفی و شورای مشاورین معاونت آموزشی دانشگاه، به پیگیری مطالبات دانشجویان از طریق تعامل منطقی و گفتگو محور (به دور از هیجانات) پرداختند و در این زمینه دستاورد‌های مناسبی هم‌چون مجازی‌سازی آزمون‌ها و کلاس‌های عملی مقاطع علوم پایه و برخورداری دستیاران از بیمه‌ی سلامت حاصل گردید. روش پیگیری در فضای کاملا منطقی و دور از احساسات پیگیری شد و از رده‌های پایین مسئولین دانشگاه آغاز گردید و برای حل مسائل اساسی با رده‌های بالا رایزنی گردید. اما با توجه به حجم بالای مطالبات دانشجویان و سوتدبیر‌های صورت گرفته، نیاز به طرح مسائل در بالاترین سطح دانشگاه بسیار ضروری ارزیابی شد.

در اولین اقدام، با توجه به واگذاری تصمیم جهت اعمال تخفیف برای دانشجویان پردیس به هیئت امنای دانشگاه‌ها (براساس بند ۸ نامه ۵۰۰/۱۲۶/د مورخ ۱۳۹۹/۱/۱۹)، مجموعه‌های دانشجویی در نامه‌ای مشترک به ریاست دانشگاه خواهان تخفیف در شهریه این ترم به جهت برگزاری کلاس‌ها به صورت مجازی و عدم استفاده از امکانات دانشگاه در کلاس‌های عملی وکارآموزی شدند. اما متاسفانه با گذشت سه ماه از این نامه، هیچ اقدام ملموسی دیده نشد.

از حدود یک ماه پیش، بسیج دانشجویی با نگارش یک نامه‌ی مفصل (غیرعلنی)، کلیه مشکلاتی را که در جلسات متعدد و با جمع‌آوری نظرات طیف‌های مختلف دانشجویان احصا شده بود را به دفتر ریاست دانشگاه ارسال کرد و خواهان برگزاری یک جلسه به صورت پنل گفتگو که به صورت آنلاین برای دانشجویان محترم دانشگاه پخش شود، شده بود. انجمن اسلامی دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان در نامه‌ای مشترک به ریاست دانشگاه خواهان رسیدگی به مشکلات آموزشی دانشکده پزشکی (تجدید دوره دانشجویان بالینی و نبود فرجه برای آزمون پیش کارورزی) شدند. باتوجه به ارجاع نامه به معاون آموزشی دانشکده پزشکی و بی نتیجه بودن مذاکرات با ایشان، نامه‌ی مشترک دیگری به ریاست دانشگاه نگارش شد و درخواست جلسه با نمایندگان دانشجویان داده شد. هم‌چنین انجمن اسلامی دانشجویان با انتشار نامه‌ای، اعتراض خود را به طرح ناگهانی و غیرقانونی حضور اجباری دستیارانی که موظف به حضور در بخش کرونا نبودند، را اعلام کرد (این درحالی بود که در طی چهار ماه اول، دستیاران داوطلب، در کلیه‌ی کشیک‌های کرونا حضور داشتند.) علاوه بر آن کلیه‌ی دستیاران تخصصی دانشکد‌ه‌ی پزشکی که طبق قانون موظف به حضور در کشیک‌های کرونا نبودند، در دو نامه‌ی جداگانه به ریاست دانشگاه و ریاست دانشکده‌ی پزشکی، اعتراض خود را نسبت به این طرح اعلام کردند که با پاسخی از طرف دو مسئول مذکور همراه نشد.

شورای مشاورین جوان نیز در تیرماه، همزمان با تصمیم عجیب مسئولین دانشگاه مبنی بر تعلیق حضور کارورزان‌پزشکی و بروز چندین تجمع بی سابقه‌ی دانشجویی در مقاطع مختلف، طی نامه‌ای درخواست مکتوب خود را جهت برگزاری نشستی با حضور ریاست دانشگاه و نمایندگان دانشجویان جهت بیان و رفع مشکلات ایشان ارسال نمود. هم‌چنین جهت جلوگیری از وقوع بی نظمی در برنامه‌ی کارورزی بیمارستان‌ها و آسیب تحصیلی فراگیران اقدام به برگزاری جلسات متعدد با معاون آموزشی دانشگاه و مسئولین دانشکده پزشکی نمود که متاسفانه بدون نتیجه مثبت به پایان رسید.

در بخش دیگری از این نامه آمده است:

شورای صنفی دانشگاه که مرجع اصلی پیگیری مطالبات صنفی دانشجویان است، بار‌ها به صورت حضوری و مکاتبه‌ای از ریاست دانشگاه خواسته است که به اعتراضات دانشجویان رسیدگی کنند. اما ایشان نه تنها، نسبت به مطالبات و اعتراضات دانشجویان پاسخگو نبودند، بلکه در مقام پرسشگر بر می‌آمدند و نفس وجود مشکلات را نیز نفی می‌کردند؛ به نحوی که حتی حاضر به برگزاری جلسه با مسئولین شورای صنفی نبودند.

مسئولین معاونت دانشجویی دانشگاه نیز با پاس‌کاری‌ها و نامه‌نگاری‌های بی‌مورد، شورای صنفی را از پیگیری مشکلات ناامید ساختند. این روند‌های نامناسب در نهایت باعث استعفای دسته جمعی دبیران شورای صنفی دانشگاه شد.

دانشجویان در ادامه این نامه به مساله کیفیت نازل آموزش‌های مجازی، اشاره کرده و نوشتند: کیفیت نازل آموزش‌های مجازی دانشگاه، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات دانشجویان شده است. دانشجویانی که در سال‌های آینده وظیفه‌ی مراقبت از سلامت مردم را بر عهده دارند، اکنون به علت سهل‌انگاری‌های صورت گرفته از حق برخورداری از آموزش مناسب بی‌بهره شده اند و این تهدیدی جدی برای دوران پساکرونا است، در حالی که می‌توان با تعیین استاندارد‌های مشخص برای ارزیابی فعالیت گروه‌های علمی و اساتید و ارتقای امکانات آموزشی، به بهبود روند آموزشی کمک کرد.

در پایان این نامه دانشجویان ضمن اشاره به بی اعتنایی‌های مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به مطالبات دانشجویی، از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستند با ورود عاجل و اقدام قاطع از لطمه به حیثیت نظام جلوگیری کند و به دلیل به بن بست رسیدن حل مطالبات درون دانشگاه، نماینده ویژه‌ای برای رفع مشکلات دانشجویان تعیین کند. 

کلیدواژه ها


علوم پزشکی اصفهان تشکل

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار