دومین برنامه پاتوق مطالبه گری با حضور احمد مرادی/ از مشکلات پالایشگاه ها و عدم استخدام نیروهای بومی هرمزگان تا رای وی به اعتبارنامه تاجگردون

در دومین جلسه پاتوق مطالبه گری بسیج دانشجویی هرمزگان، با توجه به سمت مرادی در مجلس به عنوان نائب رئیس اول کمیسیون انرژی، سوالات تخصصی در سه بخش بین الملل، داخلی و مسائل استان هرمزگان از وی پرسیده شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / شب گذشته، دومین جلسه پاتوق مطالبه‌گری بسیج دانشجویی هرمزگان با حضور احمد مرادی، نماینده حوزه مرکزی استان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، با حضور اساتید و دانشجویان برگزار شد.

 
در این جلسه با توجه به سمت مرادی در مجلس به عنوان نائب رئیس اول کمیسیون انرژی، سوالات تخصصی در سه بخش بین الملل، داخلی و مسائل استان هرمزگان از وی پرسیده شد که به آن اشاره می‌کنیم.
 
با توجه به اینکه سهمی که شرکت ملی نفت از فروش و صادرات نفت خام دارد، بیشتر از سهمی است که می‌تواند از فروش آن به پالایشگاه‌های داخلی برداشت کند، منجر به این شده که تمایل این شرکت بیشتر به صادرات نفت خام باشد تا توسعه ظرفیت‌های پالایشگاهی، به نظر شما چه اقدامی در این رابطه می‌توان انجام داد؟
 
این تمایل به دلیل نبود زیرساخت‌های مناسب در کشور است که دولت و وزارت نفت باید بتوانند پالایشگاه‌های جدیدی نیز ایجاد کنند تا بتوانیم از خام‌فروشی فاصله بگیریم، که متاسفانه تاکنون در هیچ یک از دولت‌ها اقدامی موثر برای رفع این مشکل انجام نشده است.
 
البته در برنامه ششم توسعه اقدامی صورت گرفته که بخش خصوصی وارد این عرصه شده تا قسمتی از زیرساخت‌ها فراهم شود، همچنین برخی مشکلات پیش آمده در قراردادهای بین‌المللی رفع شده است که امیدواریم بتوانیم به سمت رونق تولید فرآوردهای نفتی، برویم.
 
علی‌رغم اینکه صنعت پتروشیمی جایگاهی ویژه در قوانین و صنایع بالادستی کشور دارد، محصولات پتروشیمی صادر شده ارزش افزوده کمی دارد و بشدت متاثر از قیمت نفت می‌باشد و پتروشیمی‌ سال‌ها خوراک ارزان قیمت مصرف کرده است و با تولید محصولات با ارزش افزوده کم، سودهای کلانی را به دست آورده است که در عمل تفاوتی با خام‌فروشی ندارد، برنامه مجلس برای حل این مسئله چیست؟
 
وضعیت دلار و مشکلاتی که در صادرات و تحریم ها داریم باعث پایین آمدن ارزش افزوده نیز شده است. ما به دنبال این مشکل، تمام مسئولین وزارت نفت را به کمیسیون انرژی مجلس دعوت کرده‌ایم و پیگیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ لازم را انجام داده و موانع این راه را بررسی کرده‌ایم.
 
همچنین طی جلساتی که در کمیسیون گرفته‌ایم، یک برنامه پنج ساله‌ای را در اختیار مجموعه دولت به تفکیک وزارت‌خانه‌ها قرار داده‌ایم، تا بتواند ارزش افزوده را افزایش بدهد.
 
چرا نیروهای استخدام شده در پالایشگاه‌های هرمزگان اکثرا غیربومی هستند درحالی که در آگهی استخدام به بومی بودن فرد تاکید دارد و چه اقدامی در راستای رفع این تبعیض صورت گرفته است؟
 
هر استان باید حق خودش را در اشتغال نیروهای بومی داشته باشد و برای تمام استان‌هایی که این مشکل را دارند، قانونی را وضع کرده‌ایم که دولت موظف شود در استفاده نیرو انسانی، اولویت را با نیروهای بومی بگذارد که خوشبختانه در هرمزگان به حد کافی نیروهای متخصص در حوزه صنایع و پالایشگاه‌ها داریم.
 
در مجموع دولت ملزم می‌باشد تا سالانه یک میلیون شغل ایجاد کند که متاسفانه در بهترین حالت سیصد هزار شغل ایجاد می‌شود. باید تولیدکنندگان و کارآفرینان حمایت‌های لازم و کافی شوند تا زمینه ایجاد اشتغال نیز فراهم شود. 
 
البته اگر در پالایشگاه‌های استان، تمام نیروها بومی شود، تنها سی هزار نفر را شامل می‌شود درحالی که حداقل دویست هزار نفر بیکار در استان هرمزگان داریم که لازم است در تمام بخش‌ها، موانع ایجاد اشتغال و به کارگیری نیروهای بومی رفع شود.
 
چرا در پست‌های کلیدی صنایع استان بویژه پالایشگاه‌ها افراد بومی و متخصص به کار گرفته نمی‌شود و تا چه حد تاثیر بر روند به کار نگرفتن نیروی کار بومی در این بخش ها، دارد؟
 
هییت مدیره صنایع و پالایشگاه‌ها باید در دست افراد بومی این استان باشد چرا که افراد نخبه و با سواد در استان ما وجود دارد اما متاسفانه سنگ‌اندازی هایی در زمینه بکارگیری آن‌ها انجام می‌شود.
 
البته این تبعیض در سطح کلان نیز وجود دارد بطور مثال در این چهل سال یک وزیر یا معاون هرمزگانی وجود نداشته است که بی‌عدالتی واضحی می‌باشد و قطعا مطالبه به حق مردم هرمزگان را خواهیم گرفت و در این مسئله جدی هستیم‌.
 
در حالی که رشته‌های دانشگاهی نظیر مهندسی نفت، شیمی و مکانیک که در بخش صنایع بسیار پرکاربرد می‌باشد، در دانشگاه‌های پیام نور هرمزگان وجود دارد اما در دانشگاه سراسری استان به این سه رشته پرداخته نمی‌شود، شما چه اقدامی برای رفع این مشکل انجام داده‌اید؟
 
بنده جلسه‌ای با دانشگاه صنعت نفت کشور و یک جلسه مشترک با رئیس پژوهشکده شرکت نفت داشتم و از آنان درخواست کردم تا در استان‌هایی نظیر هرمزگان که هم نفت و هم گاز دارد، درخصوص راه‌اندازی رشته‌های تحصیلی مرتبط به این حوزه اقدام کنند و پیگیر این مسئله خواهم بود.
 
چه راهکاری برای نظارت و جلوگیری از فساد در طرح توزیع رایگان قیر برای آسفالت کردن جاده های شهری و روستایی، پیشنهاد می‌دهید؟
 
این طرح بسیار کاربردی است و قرار بود در سال گذشته دو میلیون تن قیر در اختیار نهادهای مرتبط قرار بگیرد و در بودجه 98 نیز آمده بود اما انجام نشد. 
 
اکنون ما پیشنهاد داده‌ایم که دو میلیون قیر سال گذشته به علاوه دو میلیون تعیین شده در بودجه امسال را در اختیار نهاد‌های مرتبط بگذارند تا مشکلات راه و جاده‌ها حل شود؛ در خصوص احتمال بروز فساد در آن هم، نظارت‌های لازم انجام خواهد شد و نمی‌توان بخاطر این احتمال، این طرح کاربردی و لازم را انجام نداد.
 
چرا با وجود درآمد بالای استان هرمزگان، پروژه‌های عمرانی در استان انجام نمی‌شود؟
 
بنده تمام مشکلات زیرساختی و عمرانی و کمبودهای استان را طی جلساتی با فرهیختگان، مدیران و وکلای استان داشته‌ام و پیگیر رفع این مشکلات و گرفتن حق استان هستم که البته نیازمند همکاری سایر نمایندگان و استانداری نیز می‌باشد.
 
چرا از سال 84 قانون تسهیل ازدواج بر زمین مانده است و کاری انجام نشده درحالی که نرخ فرزندآوری کاهش جدی داشته است و عملکرد و برنامه شما در این حوزه چیست؟
 
هفته گذشته این موضوع در مجلس بیان شد و بعنوان یک دغدغه جدی مورد پیگیری می‌باشد و به این نتیجه رسیده‌ایم که غفلت‌هایی در این حوزه انجام شده است.
 
پیگیری‌ها و برنامه‌های لازم در جهت تحقق قانون تسهیل ازدواج را انجام میدهیم، که ابتدا لازم است نیاز مسکن و اشتغال را فراهم کنیم تا بدنبال آن زمینه ازدواج جوانان فراهم شود، و قطع یقین در هفته‌های آتی نتایج مثبتی در موضوع ازدواج، خانواده و جمعیت مشاهده خواهید کرد.
 
رای شما به اعتبارنامه تاجگردون چه بوده است؟
 
بعد از جلسات و بررسی‌های متعدد در خصوص فسادها و اتهامات وارد شده به وی و همچنین رد شدن بسیاری از آن‌ها، به این نتیجه رسیدم که در برخورد با اعتبارنامه وی، بیشتر برخورد سیاسی بوده است که بنده هیچ زمان وارد بازی‌های کثیف سیاسی نمی‌شوم و درنهایت رای مثبت داده‌ام.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار