یادداشت/ علیرضا نیک‌جو؛

جایگاه نیروی انسانی در تشکیلات انقلابی

در مدتی که نیروی انسانی در تشکیلات فعالیت میکند هر برنامه ای که برای مخاطب طراحی می‌کنیم بنا به میل و نیاز مخاطب باشد یعنی هم به برنامه شما علاقه مند باشد و هم نیاز داشته باشد .


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /علیرضا نیک‌جو، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور شیراز و دبیر ستاد راهبری بسیج دانشجویی دانشگاه‌های پیام نور فارس در خصوص تشکیلات و ویژگی‌های آن نوشت:


وقتی می توانیم به جایگاه نیروی انسانی در تشکیلات انقلابی پی ببریم که نگاه آن تشکیلات به نیروی انسانی را بفهمیم . بی شک نیروی انسانی مهمترین رکن در تشکیلات انقلابی است و نگاه تشکیلات به وی در جایگاه انسان است نه در جایگاه ابزار .انسان سازی و تربیت نیرو از اهداف اصلی تشکیلات انقلابی است . لذا بعد تربیتی در تشکیلات از اجرای ماموریت ها مهمتر است .اگر تربیت نیروی انسانی خوب انجام شود در لوای آن ، ماموریت ها هم به نحو احسن انجام خواهد شد . چرا که یک عضو تشکیلات اگر در تشکیلات توانمند شده باشد و جایگاه خود را شناخته باشد مسلما ماموریت خود را هم خوب خواهد شناخت و تعهد بر اجرای آن را هم در خود ایجاد خواهد کرد .

لذا مواجهه تشکیلات با اعضای تشکیلات در سه بازه زمانی اتفاق خواهد افتاد بازه اول ورود عضو به تشکیلات خواهد بود .بازه دوم مدت زمان حضور وی در تشکیلات و بازه سوم زمان انتقال وی از تشکیلات خواهد بود .

در مرحله اول نگاه ما به جذب می بایست مبتنی بر منزلت مخاطب باشد .به اینکه هر انسانی استعدادی دارد آن را باید شناخت .انسان بی هنر نداریم .بنا به ظواهر هر کسی تصمیم نگیریم .باید با هر شخصیتی بنا به کرامت با او مواجه شد .به استعداد کنونی او احترام گذاشت و در مواجهه با آن بنا را بر تغییر سلبی نگذاریم .هیچ عضوی از تشکیلات حذف شدنی نیست(مگر اینکه به هویت و وحدت تشکیلات صدمه بزند)، جایگاه نقش آفرینی او را باید پیدا کرد. اصول ارتباط اولیه و مخاطب شناسی در جذب رعایت شود و فرمول اصلی جذب ، خدمت رسانی بدون نام و نشان است و بس.

اما در مدتی که نیروی انسانی در تشکیلات فعالیت میکند هر برنامه ای که برای مخاطب طراحی می کنیم بنا به میل و نیاز مخاطب باشد یعنی هم به برنامه شما علاقه مند باشد و هم نیاز داشته باشد .گفتیم مهمترین رکن تشکیلات انقلابی نیروی انسانی است پس هدف متعالی برای او تعریف کنیم نیروی انسانی برای ما مهم باشد هم برای زندگی او ، هم برای معنویت او ، هم برای رشد علمی او، هم برای مهارت او، هم برای بصیرت او... و در کل برای تربیت و تعالی او برنامه داشته باشیم مدیری که به این ابعاد نیروی انسانی در تشکیلات توجه نکند کم کم خودش خواهد ماند و خودش .

و اما بازه زمانی سومی که یک تشکیلات انقلابی برای مخاطب باید برنامه داشته باشد زمانی است که عضو قرار است از یک مرحله به مرحله دیگر منتقل شود مثلا دانشجو بوده و الان دانشگاه او تمام شده ...

آنچه تشکیلات باید برای او برنامه ریزی کند این است که راه پیش روی او را برایش روشن کند. این نکته را فراموش نکنیم حتما می بایست خدمات متقابل تشکیلات و نیروی انسانی محقق شود. اگر قرار بوده تشکیلات خدماتی به نیروی انسانی بدهد حتما پیگیری تحقق آن بشویم یک تشکیلات انقلابی در این مرحله باید به فکر آینده عضو باشد دغدغه ادامه تحصیل، دغدغه اشتغال، دغدغه ازدواج ، دغدغه خدمت مقدس سربازی و حتی دغدغه استمرار این ارتباط انسان ساز و معرفتی (هم در قالب ادوار ، هم در قالب معرفی وی به تشکیلات همسوی دیگر)....

برای هر یک باید برنامه داشت. عملکرد ما در ذهن عضو تشکیلات این را تداعی خواهد کرد که آیا من در این چهار سال عمر خود را در این تشکیلات هدر دادم یا بهره گرفتم .اقدام نسنجیده فردی در تشکیلات در این مرحله می تواند نیرویی که سالها برای او زحمت کشیده شده و حتی تا جایگاه مسئول تشکیلات هم ارتقاء داده شده را آنقدر ناامید کند که تا سه دهه بعد هم نگاه وی به تشکیلات مثبت نشود .

ارسال نظر


captcha