دکتر فیروزی نماینده مردم شهرستان فسا در مجلس:

اجرای قانون تسهیل ازدواج، عمده مشکلات ازدواج جوانان را حل میکند

نشست دکتر فیروزی نماینده شهرستان فسا مجلس شورای اسلامی با هسته‌های فرهنگی و مطالبه‌گری و گفتمان سازی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های شهرستان فسا برگزار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /نشست دکتر فیروزی نماینده شهرستان فسا مجلس شورای اسلامی با هسته‌های فرهنگی و مطالبه‌گری و گفتمان سازی بسیج دانشجویی دانشگاه‌های شهرستان فسا برگزار شد. این نشست با پرسش و پاسخ‌هاز زیر در خصوص قانون تسهیل ازدواج همراه بود:با وجودی که ۱۴ سال از تصویب قانون تسهیل ازدواج جوانان میگذرد و فرصتی  که میتوانست برای ۱۲ میلیون جوان مجرد در سن ازدواج ایجاد شود تا سامان یابند مجلس یازدهم چه اقدامی برای پیگیری و نظارت بر این قانون دارد؟


این قانون در سال ۸۴ در مجلس تصویب ودر شورای نگهبان تایید نهایی شده و به دولت ابلاغ شده و قابلیت اجرا نیز داشته است. به نظر میرسد همین میزان مواردی هم که در قانون تسهیل ازدواج آمده اگر عملیاتی و اجرایی می شد یا بشود اینها مشکلات عمده‌ای از ازدواج جوانان را برطرف میکند. به نوعی میشود گفت این قانون، قانون خوبی است هرچند که جامع نیست اما میشود موارد دیگری به آن اضافه کرد ولی همین میزان موضوعاتی که در اینجا گنجانده شده و مصوباتی که دارد و تسهیلاتی که پیش بینی کرده است اگر همین ها هم اتفاق بیافتد حتما هم ازدواج سهل تر میشود و به نحو بهتری انجام میگیرد و هم اینکه زوجین و جوانان رغبت و جرات ازدواج پیدا میکنند.


در بحث صندوق ذخیره و ودیعه مسکن اتفاقی در دولت نیافتاده و تنها اتفاق همان وام اندک ازدواج است که به زوجین بعد از مراسم عقد پرداخت میشود آن هم با سختی زیاد و مشکلات فراوان و در شهرستانها واقعا با مشکلات زیاد که خود این موضوع اولین گرهی است باید پرداخت وام ها تسهیل شود لذا به نظرم این قانون هرچند قانون خوبی است ولی هنوز عملیاتی نشده و حتما باید مجلس جدید اجرای این قانون را مطالبه کند و اگر ایراداتی هم هست ایراداتش را مرتفع کند تا قانون اجرا شود.


در بحث ازدواج چند مقوله وجود دارد که مهم هست. اول اینکه اشتغال مهمترین دغدغه جوان هاست، اگر وضع اشتغال مشکلش حل شود مهمترین مانع بر سر راه ازدواج بر طرف می شود. اگر جوان ها شاغل باشند و درآمد داشته باشند به ازدواج رغبت پیدا میکنند.ولی طبیعتا زندگی فقط با پرداخت یک ودیعه مسکن و یک کمک هزینه در یک مدت محدود،پیش نمی رود. حتما باید یک درآمد ثابت قابل اتکایی وجود داشته باشد که زوجین بتوانند به آن درآمد اطمینان حاصل نمایند و به طبع آن ازدواج کنند.تا زمانی که مشکل اشتغال جوانان حل نشود، با همه تسهیلات و مطالب خوبی که در این قانون هست عملیات اجرایی و ازدواج که هدف غایی این قانون است به طور کامل تحقق پیدا نمی کند.


بعضی از موارد قانون تقدم و تاخرش خیلی مهم است. ممکن است یک قانون، قانونی جامع و کامل باشد اما در تقدم و تاخر آن مشکلاتی ایجاد کند. به نظر می آید اگر مشکل اشتغال را قبل از ازدواج حل کنیم چه بسا رغبت به ازدواج بیشتر می شود،و مجلس اگر بخواهد کاری انجام دهد باید برود به سمتی که اشتغال را در همین قانون مقدم بر ازدواج کند. ما الان برای متاهلین فرصت های شغلی را در اولویت قرار دادیم. یکی از دلایلی که این قانون اجرایی نشده، و حتی اگر بحث هم بشود و خیلی از موارد این قانون هم اجرایی بشود،ممکن است جوانان تن به ازدواج ندهند همان نگرانی از اشتغال است. زیرا درآمد هست که نگرانی در امر ازدواج را برطرف می کند. ولی ما حتماسعی می کنیم که این (قانون) عملیاتی و اجرایی بشود.


نقش شما و مجلس در مورد فرزند آوری و جلوگیری از پیر شدن جمعیت چه می تواند باشد و چه برنامه ای دارید؟


در بخش پیر شدن جمعیت و کاهش جمعیت موانع متعددی است.بخشی از آن فرهنگی، بخشی اجتماعی، و بخش عمده ای هم اقتصادی است. خانواده های ایرانی،خانواده های فرزند دوستی هستند. در بحث آموزش هم ما مشکل داریم چون کیفیت مدارس دولتی پایین آمده و خانواده ها مجبورند فرزندان خود را در مدارس غیر دولتی ثبت نام کنند که هزینه های بیشتری برای خانواده ها دارد. لذا یکی از موانع مهم مشکلات آموزش هست و یک خانواده باید بخش عمده ای از هزینه هایش صرف آموزش فرزندانش شود، و این خود باعث تمایل کمتر به فرزند آوری می شود.بحث مسکن، بحث مرخصی زنان کارمند، و بالاتر از آن زنان شاغل در مراکز خصوصی و غیر دولتی، همه این ها مانع فرزند آوری بیشتر میشوند. مجلس می تواند در بحث قوانین به این مشکلات کمک کند. متاسفانه بیشتر قوانین این است که دولت ها را موظف می کند. در حالی که بخش عمده ای از قوانین ما باید به سمت بخش های خصوصی و غیر دولتی برود تا در زمینه ازدواج و اشتغال این بخش ها کمک کنند.

ارسال نظر


captcha