مسئول دفتر حوزه نمایندگی ناحیه بسیج دانشجویی استان ایلام؛

چرا امام صادق (ع) را رئیس مذهب شیعه می‌گویند؟

حجت الاسلام محسن پرویزی گفت: امام صادق(ع) از یک مقطع مهم زمانی که خلافت بنی‌امیه به بنی‌عباس تغییر می‌کرد و بنی‌امیه درگیر جنگ‌های داخلی بود امام از این فرصت حسن استفاده را کرده و به فعالیت علمی و تربیت شاگرد پرداختند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / حجت الاسلام محسن پرویزی مسئول دفتر حوزه نمایندگی ناحیه بسیج دانشجویی استان ایلام، با اشاره به اینکه امام صادق (ع)، منتشرکننده و گسترش دهنده مکتب تشیع بود، افزود: این امام بزرگوار احیاگر و مروج مذهب شیعه بودند.

وی ظهار کرد: اینکه امام صادق (ع)، را رئیس مذهب شیعه می‌نامند، به این معنا نیست که ایشان بنیانگذار مذهب شیعه بوده اند بلکه این امام بزرگوار نشر دهنده این مکتب هستند.

حجت الاسلام محسن پرویزی بیان کرد: امام صادق(ع) از یک مقطع مهم زمانی که خلافت بنی‌امیه به بنی‌عباس تغییر می‌کرد و بنی‌امیه درگیر جنگ‌های داخلی بود امام از این فرصت حسن استفاده را کرده و به فعالیت علمی و تربیت شاگرد پرداختند.

وی گفت: شرایط سیاسی و اجتماعی به امام اجازه داد تا وظیفه خود را از طریق نشر علوم و آثار اسلامی و تربیت شاگردان به انجام رساند. چرا که به علل مختلفی گروه‌ها و فرقه‌های بسیاری در اسلام پدید آمده بود و نظریات گوناگونی از قبیل جبر و تفویض غلو به وجود آمده بود. بر امام لازم بود از فرصت استفاده کرده و حوزه درسی تشکیل دهد.

حجت الاسلام پزویری گفت: زمانی که خلفای عباسی متوجه شدند که ایشان با شاگرد پروری و برگزاری جلسات علمی، در حال بسط و گسترش معارف اسلام میان مردم و شیعیان هستند، احساس خطر کرده و امام صادق (ع) را مسموم و به شهادت رساندند.

انتهای پیام/م

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار