یادداشت/ مهدی رضوی‌فر؛

قوانین جدید و تسهیل کننده کسب و کار، امری مهم در مجلس

ایجاد قوانین جدید و تسهیل کننده برای توسعه کسب و کار و حمایت از کارآفرینان در مجلس، امری مهم و موثر خواهد بود که نیازمند پیگیری از جانب نمایندگان محترم مردم است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /مهدی رضوی‌فر، دانشجوی دکتری مهندسی نفت دانشگاه شیراز و مسئول بسیج دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز، در خصوص کارآفرینی و حمایت از کسب و کار می‌نویسد:


مسائل و اولویت‌های حوزه صنعت و کارآفرینی
با توجه به افزایش جمعیت جوان کشور از یک سو و عدم توسعه و پیشرفت ایده‌آل در صنایع و کارگاه‌های کشور به دلیل مسائل مختلفی هم چون تحریم‌های ظالمانه، عدم مدیریت دقیق منابع و نیروی انسانی و عدم وجود قوانین راهبردی و محرک، اشتغال و کار آفرینی از اهداف و اولویت‌های بنیادین کشور در شرایط کنونی هستند.

به منظور پیشرفت صنایع و در نتیجه آن افزایش اشتغال در کشور توجه به این موارد در مجلس یازدهم الزامی و موثر خواهد بود:

ارتباط بیشتر و کاربردی مراکز علمی کشور با صنایع به منظور بر طرف نمودن اشکالات موجود در قسمت‌های مختلف صنعتی، افزایش کیفیت محصولات و توسعه زیر ساختها منجر به افزایش اشتغال در کشور خواهد شد؛ لذا باید قوانین جدید و کاربردی‌تری در این راستا تدوین شود. هم چنین تشکیل مراکز تحقیق و توسعه (R & D) در صنایع و کارگاههای مختلف کشور منجر به بهبود و به روز رسانی تجهیزات، محصولات و کیفیت خدمات میشود.

ایجاد قوانین جدید و تسهیل کننده برای توسعه کسب و کار و حمایت از کارآفرینان در مجلس امری مهم و موثر خواهد بود که نیازمند پیگیری از جانب نمایندگان محترم مردم است.

شرکتهای دانش بنیان داخلی با استفاده از تجارب و توانمندی‌های اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و دانشجویان تحصیلات تکمیلی نقش کلیدی در بهبود خدمات و محصولات ارائه شده دارند بنابراین حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان و بسترسازی برای توسعه این شرکتها، حذف موانع موجود در مسیر کارآفرینی و بروکراسی‌های اداری برای تسهیل در روند توسعه کسب و کارها از موارد دیگری هست که باید پیگیری‌های مربوط به آن توسط نمایندگان عزیز انجام شود تا شاهد رونق بیشتر این مراکز علمی در کشور باشیم.

در همین راستا پیشنهاد میشود تا طبق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب، حمایت از ایده‌ها و نوآوری‌های جوانان نخبه و انقلابی به منظور بهبود محصولات و خدمات و همکاری با شرکتهای پیشرفته و پیشگام در خارج از کشور به منظور آشنایی با فناوریهای جدید، بومی‌سازی تجهیزات و فناوری‌های اصلی و کلیدی در صنعت به کمک مراکز علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی به صورت پروژه ها و پایان نامه‌ها دانشگاهی سرلوحه امور مجلس واقع شود.

هم چنین در شرایط موجود، توجه بیشتر به فضای مجازی و بستر موجود برای فروش اینترنتی و آنلاین محصولات و خدمات که علاوه بر تسهیل در فروش خدمات باعث اشتغالزایی برای جوانان خواهد شد میتواند راهکار سازندهای در این مقطع باشد.

امید است مجلس یازدهم در شروع کار خود در تعامل با سایر ارگانهای دولتی و در راستای دستورات و رهنمودهای مقام معظم رهبری موارد همچون اشتغال‌زایی در کشور، حمایت از کارآفرینان و صنایع مختلف کشور را در دستور کار خود قرار دهد.


 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار