مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی فسا خبر داد:

دعوت از مدیرعامل کارخانه قند فسا جهت شفاف‌سازی مشکلات این کارخانه

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی فسا: پیگیر مشکلات کارخانه قند فسا و تامین امنیت شغلی و رفاهی کارگران این کارخانه که اغلب با 20 سال سابقه کار و بالای 50 سال سن دارند، هستیم.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /محمدامیر آقایی‌نسب مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی فسا در خصوص مشکلات پیش آمده ناشی از عدم اجرای صحیح سیاست خصوصی‌سازی گفت: عدم اجرای صحیح سیاست خصوصی‌سازی در سراسر کشور مشکلات زیادی را به وجود آورده و بسیاری از کارخانه و شرکت‌های معتبر در هر استان با واگذاری به بخش خصوصی، دچار بحران مالی و مجبور به اخراج کارگران شده‌اند.


وی افزود: مشکلات خصوصی‌سازی در کشور، واگذاری صنعت به شخص غیرمتخصص است و این روند باعث از بین رفتن فرایند صنعت می‌شود. در اینجا میتوان به شرکت هپکو اراک که از جمله قربانی‌های عدم اجرای صحیح سیاست خصوصی‌سازی اشاره کرد.

آقایی‌نسب با اشاره به وجود این مشکلات در کارخانه قند فسا بیان داشت: عدم امنیت شغلی و رفاهی برای کارگران خطر جدی برای توسعه و پیشرفت کشور به حساب می‌آید. حال مدتی است که خصوصی‌سازی و پیامدهای آن گریبانگیر کارخانه قند فسا و کارگران آن شده‌است.

این فعال دانشجویی ضمن بیان مشکلات کارخانه قند فسا اذعان داشت: تعطیلی کارخانه، عدم پرداخت حقوق چندماهه کارگران و تعلیق برخی از آنها ازجمله مشکلاتی است که میتوان به آن اشاره کرد. با وجود اینکه مسئولان پیگیر حقوق کارگران بودند و توانستند وضع را به یک شرایط مطلوب برسانند؛ اما مشکل کارگران کارخانه قند فسا به این سادگی حل نمی‌شود. چرا که هر از چند مدتی مسئولین جلسه‌ای برپا میکنند، اما به نتیجه‌ای نمی‌رسد، به طوری که امروز وضعیت کارخانه قند فسا نامعلوم است.

وی افزود: کارخانه قند فسا در سال ۱۳۳۳ تأسیس و در سال ۱۳۳۵ مورد بهره برداری قرار گرفته است که روزانه می‌تواند ۸۰۰ تن چغندر قند را به شکر سفید تبدیل کند در واقع تا حدودی نیاز کشور را برطرف می‌کند، اما عدم حمایت دولت از این صنعت و کارخانه باعث بیکار شدن ۳۱۵ نفر در استان فارس شده است. در سال ۸۵ به خاطر خشکسالی و عدم کشت چغندر دستگاه‌های مربوطه از کارخانه حذف شد و فعالیت آن تنها محدود به تولید شکر خوراکی با شکر خام بود تا اینکه دو سال بعد کارخانه مجددا فعالیت خود را شروع کرد و تا سال ۹۲ با تصفیه شکر کار خود را ادامه داد اما این روند دوامی پیدا نکرد و در سال ۹۲ باز هم وضعیت کارخانه به سوی نابسامانی رفت و حدود ۳۰۰ کارگر این واحد تولیدی از کار معین به کار فصلی تغییر وضعیت پیدا کردند و تا سال ۹۴، به خاطرعدم وجود شکر خام، کارخانه فقط سه ماه فعالیت داشت.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی فسا گفت: در سال ۹۴ وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که کارخانه فقط باید با چغندر کار کند و حتی یک گرم شکر به آن وارد نمی‌شود و این در حالی بود که سال ۸۵ به خاطر خشکسالی، دستگاه‌های چغندری از کارخانه خارج شده بودند. در اواسط آبان سال ۹۴ تمام کارگران فصلی که بیکار بودند به کار بازگشتند، اما فعالیت کارگران بیشتر از ۴۰ روز ادامه نداشت و آن‌ها به خاطر تامین نشدن شکر خام  تعطیل و این امر باعث تجمعات و اعتراضات پی‌درپی کارگری شد.

آقایی‌نسب افزود: در آبان ماه ۹۵ تنها راه حل رفع مشکلات کارخانه واگذاری آن به بخش خصوصی اعلام شد. بعد از واگذاری کارخانه قند فسا به بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری 42 میلیارد تومانی، دستگاه‌های خارج شده از کارخانه برای تامین شکرخام مورد نیاز جهت آغاز بکار مجدد کرد. هنوز مدتی از فعالیت مجدد این کارخانه نگذشته بود که به خاطر عدم وجود مواد اولیه چغندر و شکر سرخ ، کار در سال ۹۷ متوقف شد. کارگران بدون دریافت حقوق معوق بیکار شدند. با توجه به تصمیمات متعدد گرفته شده توسط مسئولین و عدم ایجاد تغییر در روند حل مشکلات کارخانه قند فسا، مجموعه بسیج دانشجویی استان فارس از مدیرعامل این کارخانه دعوت به عمل میآورد تا در حضور دانشجویان به سوالات و شبهات موجود پاسخ داده و همچنین به شرح تصمیمات جدید اتخاذ شده در جهت رفع مشکلات این کارخانه با توجه به چالشهای موجود و پیشرو بپردازند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فسا در پایان خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است مجموعه بسیج دانشجویی دانشگاه دولتی فسا و قرارگاه شهید احمدی روشن استان فارس با توجه به مکاتبات صورت گرفته با قوه قضاییه و مراجع ذیربط، پیگیر مشکلات کارخانه قند فسا و تامین امنیت شغلی و رفاهی کارگران این کارخانه که اغلب با 20 سال سابقه کار و بالای 50 سال سن دارند، میباشند.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار