یادداشت/علی دهقانی؛

شهادت حاج قاسم سلیمانی عرصه جدیدی در سیاست خارجه ایران رقم زد

پس از به شهادت رسیدن سردار رشید اسلام، حاج قاسم سلیمانی و شهید بزرگوار ابومهدی المهندس و سایر هم‌رزمان بزرگوار ایشان، عصر جدیدی در حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی رقم خورد همچنان که در عرصه جبهه مقاومت نیز این موضوع به وضوح آشکار است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /علی دهقانی، مسئول بسیج دانشجویی دانشکده حقوق و علوم‌سیاسی دانشگاه شیراز در بررسی و تحلیل اوضاع منطقه‌ای و سیاسی کشور پس از شهادت سردار سلیمانی نوشت:


باسمه تعالی

منطقه خاورمیانه و به خصوص زیر نظام آن، یعنی منطقه خلیج فارس، به عنوان منطقه‌ای منحصر به فرد در نزد تمامی دولت ها و کشورهایی که هر کدام به گونه ای منفعتی را در جهت اهداف اقتصادی، سیاسی امنیتی و ژئوپلوتیک از حضور در این منطقه دنبال می‌نمایند از یک سو و از سوی دیگر نیز وجود منابع انرژی و موقعیت ممتاز ژئوپولتیک، ژئواستراتژیک و ژئوالونمیک سبب شده است که این منطقه از اهمیت بالایی در عرصه بین المللی در تمامی سطوح نامبرده شده برخوردار باشد.

به طور طبیعی تمامی کنشگران منطقه ای و فرامنطقه‌ای اعم از قدرت های حال حاضر در خاورمیانه و ابرقدرت های فرامنطقه ای، هر کدام با در پیش گرفتن سیاست های مدنظر خویش در پی تامین منافع حداکثری در حوزه های ملی، اقتصادی، سیاسی امنیتی و ... می باشد که جمهوری اسلامی ایران نیز در این میان از این موضوع مستثنی نیست و آنچنان که امروزه مشخص می باشد، جمهوری اسلامی ایران یکی از مهم ترین و چه بسا مهم ترین کنشگران و تصمیم گیران حال حاضر منطقه خاورمیانه در خصوص شکل دهی به تحولات منطقه ای و حتی فرامنطقه ای و یه تبع آن گفتمان سازی حداکثری می باشد و در این میان نیز جهت نیل به اهداف استراتژیک خویش نظیر تامین حداکثری منافع ملی در حوزه های گوناگون سیاسی و امنیتی و اقتصادی و.. از هیچ تلاشی فروگذار نمی باشد.

با در نظر گرفتن تحولات اخیر در منطقه‌ی خاورمیانه و همچنین تحولات در سطح بین المللی نظیر ترور فرماندهان محور مقاومت، افزایش تنش ها و درگیری‌ها به صورت کم‌سابقه میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا و شکست مفتحضانه ایالات متحده آمریکا در پی هدف قرار گرفتن پایگاه های نظامی آن توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و درهم شکستن هیمنه شیطان بزرگ و همچنین تحولاتی در سطح جهانی نظیر همه گیری بیماری کووید۱۹ و پاندمیک شدن آن و همکاری های موفق در زمینه زیر پا گذاشتن و شکستن تحریم های ظالمانه با کشور هایی نظیر ونزوئلا همگی سبب شده است که تحولات عظیمی در عرصه سیاست خارجی جمهوری اسلامی و همچنین اولویت های استراتژیک امنیتی چه در منطقه خاورمیانه و چه در سطح جهانی ایجاد شود و به طور قطع به یقین زین پس شاهد تحولات شگرف و عظیمی در برابر سیاست های قلدرمآبانه و یکجانبه ایالات متحده آمریکا و سایر متحدین و شرکاء استراتژیک آن در منطقه خاورمیانه شاهد خواهیم بود.

بدیهی است که سیاست های خارجی که در دولت یازدهم از زمان استقرار در پیش گرفته شد، نه تنها سبب عدم ایجاد و ثبات لازم با سایر کنشگران منطقه ای و فرامنطقه ای در جهت هم افزایی و برخورد و خنثی سازی سیاست های شرورانه آمریکا و سایر کنشگران همسو با آن نشد، بلکه سبب بروز سرخوردگی و ایجاد انشقاق میان گروه ها و نهادهای تصمیم ساز در عرصه سیاست داخلی شد.

اما فی الواقع پس از به شهادت رسیدن سردار رشید اسلام، حاج قاسم سلیمانی و شهید بزرگوار ابومهدی المهندس و سایر هم‌رزمان بزرگوار ایشان، عصر جدیدی در حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی رقم خورد همچنان که در عرصه جبهه مقاومت نیز این موضوع به وضوح آشکار است.

در حال حاضر باتوجه به معادلات منطقه‌ای و رشد و شکل گیری روز افزون گروه های مقاومت و افزایش توان بالقوه جبهه مقاومت، بدیهی است سیاست های خارجی جمهوری اسلامی ایران نیز در جهت حمایت همه جانبه از محور مقاومت باشد.

در عرصه بین المللی و به خصوص سیاست خارجی کنشگران، همواره رشد همه جانبه کشورها چه در ابعاد نظامی و امنیتی آنچنان که مدنظر پیروان دیدگاه رئالیستی می باشد و چه در ابعاد اقتصادی و فرهنگی و... که در نظر پیروان دیدگاه لیبرالیستی و .. در عرصه بین المللی است و با در نظر گرفتن همه متغیرهای موجود در منطقه خاورمیانه اعم از بروز سیاست های سایر رقبا و کنشگران دوست و غیر دوست، سیاست های یکجانبه و رو به افول دولت آمریکا و رژیم صهیونسیتی و سایر متحدین استراتژیک آنان ، وجود تحریم های ظالمانه و....

به نظر می رسد که با در نظر گرفتن تمامی متغیرهای فوق، دستگاه دیپلماسی و نهادهای تصمیم‌ساز در عرصه سیاست خارجی به عنوان دنباله اصلی سیاست داخلی، اولویت های اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۹ را بدین گونه طراحی نمایند:

- مبارزه با سیاست های شرورانه و یکجانبه گرایانه محور شرارت به رهبری ایالات متحده و سایر متحدین آن در منطقه و ایجاد و تقویت روز افزون محور مقاومت بین المللی با حضور گروه ها و کشورهای موافق

-تقویت دیپلماسی اقتصادی با در نظر گرفتن نیازهای اقتصادی و معیشتی داخلی و تلاش همه جانبه در جهت مقاوم سازی اقتصاد و توسعه و بهبود روابط اقتصادی با دول دوست

- در نظر گرفتن بیماری کرونا و تلاش در جهت بهره برداری حداکثری از زمینه های سیاسی و بهداشتی و اقتصادی به وجود آمده در پی این بیماری

- ایجاد انسجام و وحدت در تصمیم گیری ها با در نظر گرفتن دیدگاه های واقع بینانه نسبت به تحولات داخلی منطقه ای و بین الملل

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار