یادداشت/سجاد جامی

طرح های کاغذی

هفته گذشته شاهد افتتاح طرحی بودیم که در نطفه خفه شد! پس از صحبت با کشاورزان منطقه، دریافتیم این طرح تنها بر روی کاغذ اجرایی شده و در عمل و نحوه اجرا، تقریبا نمره صفر را می‌شود به مسئولان اجرایی این طرح داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / سجاد جامی، مسئول بررسی و تحلیل بسیج دانشجویی دانشگاه ملی زابل در یادداشتی نوشت: هفته گذشته شاهد افتتاح طرحی بودیم که در نطفه خفه شد! پس از چندین مدت تحقیق بر روی طرح و حضور یافتن در چندین نقطه و صحبت با کشاورزان منطقه، دریافتیم این طرح تنها بر روی کاغذ اجرایی شده و در عمل و نحوه اجرا، نمره‌ تقریبا صفر را می‌شود به مسئولین اجرایی این طرح داد. 


حال که برای بار چندم افتتاح شده است، بد نیست به عیوب این طرح بپردازیم:

 ۱) عدم اندازه گیری شیب اراضی کشاورزی: مسئولین محترم طرح بدون اندازه گیری شیب اراضی و طبق گفته خودشان که بر طبق نقشه‌هایی که داشتند، سازه‌های بتنی را در زمین‌ها قرار داده اند و بعد از مدتی متوجه شده اند که زمین‌ها دارای شیب هستند و این سازه‌ها در شیب پایین قرار گرفته اند و آب به مزارعی که در شیب بالا قرار دارند نمی‌رسد.

۲) نداشتن زیر ساخت مناسب: طبق مشاهدات صورت گرفته، مسئولین محترم سازه‌های بتنی و لوله‌ها را بدون هیچ گونه زیرسازی در اراضی رها کرده اند.

۳) آگاه سازی مناسب برای مردم صورت نگرفته؛ در مسئله اجتماعی متاسفانه آگاه سازی به صورت مناسب انجام نشده و طبق مشاهدات و صحبت‌های کشاورزان شیرفلکه‌هایی را در زمین شخص قرار داده اند و کشاورز باید برای آبیاری زمین خویش، به زمین کشاورز دیگری برود و این موجب دلخوری و همچنین عدم همکاری شده است.

۴) مسئله بعدی عدم وجود انشعاب حوضچه‌ها می‌باشد که برای بعضی از کشاورزان دردسرساز شده و در واقع کشاورزان را شریک یکدیگر قرار داده که باز هم عدم دسترسی کشاورزان را به دنبال دارد.

۵) یکی از مواردی که بسیار تعجب برانگیز در این مبحث می‌باشد این است که، بعضا لوله‌ها را در زمین‌هایی بایر یا شوره‌ای (زمینی که کشت نمیشود) قرار داده اند و کشاورز چگونه باید از این طریق زمینش را آبیاری کند!

۶) در روستای گزموم که این طرح به صورت آزمایشی ابتدا در آنجا اجرا شده نیز مشکلاتی عجیب به چشم میخورد: فشار پایین آب در لوله که در نتیجه بعضی از زمین‌ها آبیاری نخواهد شد به علت کمبود فشار آب! عدم رعایت شیب و تراز! و مورد آخر اینکه این طرح طبق صحبت‌های کشاورزان امتحان نشده است! حال سوال این است که طرحی با این همه عیب و نقص چگونه افتتاح شده؟!

ارسال نظر


captcha