تحلیل‌گر مسائل سیاسی مطرح کرد؛ حیرت و سکوت سردمداران جریان سازش با آمریکا بعد از شیوع کرونا/ کرونا به ‌افول برخی کشورها سرعت بخشید‌

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به تغییرات مهم کرونا در معادلات قدرت های جهانی، گفت: بعد از استیصال غرب در مواجهه با کرونا، برخی از سردمداران جریان سازش با آمریکا در ایران دچار نوعی حیرت هستند و سکوت کرده اند.


 

دکتر سید جلال حسینی، کارشناس مسائل سیاسی، در نشست علمی پیامدهای ناشی از کرونا که به همت معاونت پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی استان اصفهان برگزار شد و به صورت زنده از صفحه خبرگزاری فارس و ایبسنا در اینستاگرام پخش گردید، اظهار داشت: ماهیت ویروس کرونا هم‌چنان نامشخص است و نمونه بارز آن را استان خوزستان می‌توان دانست که با وجود گرمای بسیار زیاد، جزو مناطق پرخطر و در معرض هشدار کشور قرار دارد. ویروس کرونا، یک‌سری تغییراتی را در معادلات قدرت‌های جهان به وجود آورده و آن ها را به مسیر جدیدی هدایت کرده، اما همچنان باعث تغییر کامل و ایجاد جریان جدید نشده است.

وی خاطر‌نشان کرد: کرونا توانسته ماهیت برخی کشورها و اتفاقات را روشن کرده و به‌افول آن‌ها سرعت ببخشد‌. همانطور که در اخبار اعلام می‌شود، کووید 19 به کشورهای پیشرفته و جهان اولی آسیب بیشتری وارد کرده است.

حسینی با اشاره به تاثیرات کرونا بر اقتصاد جهان تاکید کرد: در جریان سوسیالیستی، مهمترین رکن را رکن اقتصادی باید به شمار آورد و در حرکت دین اسلام هم تاکید بسیاری روی اقتصاد شده است. به نظر می‌رسد که هنوز میزان قطعی تاثیر کرونا بر اقتصاد دنیا مشخص نشده، اما تا اینجا 5.5 تا 8.8 تریلیون دلار روی اقتصاد دنیا تاثیر داشته و 10 درصد از سرعت تولید ناخالص ملی را هم در جهان کاهش داده است.

این تحلیل‌گر مسائل منطقه در ادامه اظهار داشت: کشور‌هایی مثل روسیه و چین به سمت اقتصاد سرمایه‌داری حرکت کرده‌اند، حتی سرعت اقتصادی چین از آمریکا جلو زده و دلیلش این است که چین در کنار جریان اقتصادی خود، با مدیریت صحیح مانع از فروپاشی اقتصادی خود شد. البته این نکته را هم نباید از یاد برد که با شیوع کرونا، اقتصادهای دنیا در حال نزدیکی به یکدیگر هستند.

وی افزود: در اروپا و اتحادیه آن، نگاه مادی‌گرایانه‌ای وجود دارد که تمام حواس‌شان را صرفاً معطوف به خود کرده‌اند، در حالی‌که مردم کشورهایی مثل ایران، همیاری‌ها را در زمان کرونا بسیار زیاد کرده‌اند و به شیوه‌های مختلف یک‌دیگر را یاری می‌کنند.

حسینی گفت: برخی افراد بعد از انقلاب اسلامی می‌گفتند که باید با آمریکا مذاکره کرد و در شرایط فعلی، نظرشان کاملاً تغییر کرده است. این افراد دچار نوعی حیرت شده اند، اما عشق به غرب آن‌ها را کور کرده و نمی‌توانند واقعیت را ببینند و به نظر می رسد برای هضم و فهم این حقیقت به زمان بیشتری نیاز دارند تا بتوانند استیصال کامل تمدن پوشالی غرب را ببینند.

وی درباره ضرورت بزرگداشت روز قدس و حمایت از ملت های مطلوم منطقه، تصریح کرد: این قاعده را باید به‌خاطر سپرد که وقتی نگاه بلند‌مدت نسبت به چیزی داریم، باید زحمت بیشتری بکشیم و در شأن ما نیست که زیر سلطه تمدن غرب برویم.

ضرورت پرداختن به جنبه معنویت گرایی بحران کرونا

کارشناس مسائل سیاسی با تأکید بر ضرورت پرداختن به جنبه معنویت گرایی در بحران کرونا، ابراز داشت: باید بدانیم که جنبه های معنوی و متافیزیکی هم در حیطه علم و مباحث علمی تعریف می شوند و باید مراقب افرادی که می خواهند این مباحث و معنویت گرایی را غیر علمی جلوه دهند، باشیم.

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار