سرمایه گذاری شهری یا سرمایه سوزی؟


🔺سرمایه گذاری شهری یا سرمایه سوزی؟
 
🔸گسترش استفاده از ناسالم ترین درآمد در شهرداری ها که حاصل از تغییر کاربرینی در حالی که در پایتخت و کلان شدهر های کشور رواج یافته است.
سه نوع عوارض مرتبط با ساخت و ساز، ناپایدارترین درآمد در بودجه شهرداری ها محسوب می شود که وابستگی به آن از یک سو امکان برنامه ریزی بلند مدت برای توسعه شهر را سلب می کند و از سوی دیگر عادت به دریافت آن در شهر خود باعث افزایش هزینه های اداره ی شهر و رشد آسیب های زیست محیطی در شهرهای بزرگ خواهد شد.
🔸شهرداری های استان البرز هم از این پدیده ی شوم در امان نماندند!
پس از پروژه های پر حرف و حدیث شهر کرج مانند پروژه ی میدان جمهوری این بار شاهد یک تغییر کاربری ناعادلانه در شهرداری کمالشهر هستیم.
 
🔸در این پروژه ی سرمایه گذاری واقع در ابتدای پل هوایی حصارک، زمینی به مساحت 35 هزار متر مربع که دارای کاربری فضای سبز می باشد و در پهنه ی G111 به عنوان پارک های شهری قرار دارد شهرداری طبق قانون مکلف می باشد این زمین را جهت ایجاد پروژه های فضای سبز تملک کند.
چون شهرداری توان تملک 35 هزار متر را ندارد لاجرم پای سرمایه گزاران در پروژه های شهری باز می شود.
 
🔸 بر اساس شرایط و ضوابط، تغییر کاربری این پروژه زمانی به نفع حقوق عامه می باشد که 17 هزار متر فضای سبز در منطقه ی دیگری جایگزین شود.
بر اساس طرح های به دست آمده و توضیحات اعضای شورای شهر قرار است در این پروژه 28 هزار متر از زمین 35 هزار متری گود برداری صورت گیرد. که طبقه ی 2- آن پارکینگ 1- آن تجاری و همکف و طبقات 1 و 2 و 3 بصورت ترکیبی تجاری، فرهنگی و ورزشی ایجاد شود. 47 هزار متر مربع فضای تجاری در این پروژه تعریف می شود. 6500 متر مربع فضای فرهنگی، ورزشی و پارکینگ در نظر گرفته شده است و در کل 93 هزار متر مربع زیربنای این پروژه می باشد. طبق قوانین و دستورالعمل ها تغییر کاربری شامل کل عرصه می باشد. که برای این زمین 35 هزار متری 46 میلیارد تومان هزینه تغییر کاربری خواهد داشت. ولی متاسفانه شهرداری به دلایل نامعین اقدام به تغییر کاربری صرفا به اندازه ی اعیان که 14 هزار متر می باشد  و مبلغ آن 10 میلیارد تومان می باشد کرده است و مشخص نیست این اختلاف فاحش 36 میلیارد تومانی در سال و چند ماهه ی آخر شورا به جیب چه کسانی می رود!
در واقع در این طرح مردمی که میتوانستند از 35 هزار متر فضای سبز استفاده کنند پس از انجام این طرح فضای سبزی که برای آنها به جا می ماند 6500 متر است. در حالی که سرمایه گذار پروژه 47 هزار متر مربع فضای تجاری ایجاد کرده است که شامل 88 درصد از سطح اشغال این پروژه می باشد.
 
🔸در طرح توجیهی این پروژه آمده است 14 هزار متر روف گاردن ایجاد خواهد شد. بر اساس قانون،  شرایط و ضوابط روف گاردن تامین کننده ی فضای سبز شهری نیست.
 
🔺این طرح به موافقت شورای شهر رسیده است و 3 نفر از اعضای شورای شهر مخالفت خود را با این پروژه اعلام کرده اند.
 
🔹امیدواریم هیئت تطبیق فرمانداری اشکالات وارده بر این طرح را بررسی نماید تا جلوی این سرمایه سوزی شهری گرفته شود.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار