از آموزش مجازی تا کسر از حقوق

مصاحبه خبرنگار بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران بزرگ با آقای امیرحسین رحمانی دبیر شورای صنفی دانشگاه فرهنگیان تهران مرکز شهید بهشتی با موضوع دغدغه های دانشجومعلمان


از اوایل اسفند ماه بود که این ویروس منحوس پای به کشور باز کرد و کشور را به تعطیلی کشاند تعطیلی که دامنه آن از مدارس و دانشگاه ها گرفته تا کارخانه ها و ادارات را شامل شد.
اما برخلاف تبلیغات رسانه های معاند فارسی زبان غربی جمهوری اسلامی ایران و ملت انقلابی مثل همیشه خوش درخشیدند و همه باهم بسیج شدند تا این منحوس ناشناخته را با عنایت و کمک الهی شکست دهند که انشائالله به این نیز خواهند رسید.
یکی از دانشگاه هایی که در این بین به تعطیلی کشانده شد دانشگاه فرهنگیان بود دانشگاهی که به هدف تربیت معلمان آینده این میهن اسلامی تاسیس شده است. 
بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران بزرگ بر خود لازم دید که در جهت رفع دغدغه های دانشجومعلمان مصاحبه ای را با جناب آقای امیرحسین رحمانی دبیر شورای صنفی مرکز شهید بهشتی دانشگاه فرهانگیان تهران به نمایندگی از بدنه خدوم شورای صنفی دانشگاه فرهنگیان تهران انجام دهد بدیهی است که سخنان ایشان مواضع شورای صنفی بعنوان نمایندگان دانشجویان این دانشگاه می باشد.
 
*باتوجه به اینکه تعطیلی دانشگاه ها تا آخر ماه رمضان ادامه پیدا کرده است در صورت بازگشایی دانشگاه ها بعد از ماه مبارک تکلیف سامانه آموزش مجازی فرهنگیان چه خواهد شد؟
- طبق مصاحبه ۶ اردیبهشت ماه دکتر خنیفر(ریاست دانشگاه فرهنگیان کل کشور) با خبرگزاری دانشجو درباره شیوه برگزاری امتحانات در پایان ترم ایشان در بخشی از صحبت هایشان این مورد را مطرح میکنند ، در صورتی که شرایط همچنان نامساعد باقی بماند و ستاد ملی مبارزه با کرونا اجازه برگزاری امتحانات به صورت حضوری را ندهد یکی از برنامه های پیش بینی شده این است که استادان به صورت جداگانه در سامانه آموزش مجازی از هر دانشجو پرسش های شفاهی و سریع را به عنوان امتحان پایان ترم داشته باشند.
پس با این اوصاف ممکن است پس از ماه مبارک رمضان و با اینکه امکان بازگشایی دانشگاه ها بعید بنظر می رسد ولی اگر شرایط به همین منوال پیش برود سامانه مذکور (علی رغم مشکلات و ایراداتی که به آن وارد است) به عنوان بستری برای برگزاری امتحانات پایان ترم استفاده شود. همچنین می توان از این سامانه برای ارائه دروس مجازی که اخیرا در دانشگاه فرهنگیان اجرا می شود استفاده نمود.
 
*وضعیت کسر از حقوق دانشجو معلمان در این ماه ها چگونه خواهد بود و سیاست های شورای صنفی چیست؟
در جلسه وبینار ۱۴ اردیبهشت ماه مسئولین سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان که با حضور ریاست محترم دانشگاه و معاونین و مدیران استانی و برخی مدیران پردیس ها و مراکز و همچنین نمایندگان دانشجومعلمان برگزار شد این موضوع ذکر گردید در جلسه هیات امنا تصمیم بر این شده که میزان کسورات در ایام کرونایی ۲۵ درصد باشد. در واقع ۲۰ درصد به دانشجومعلمان تخفیف داده شده است. و ذکر شد که این کسورات در جهت تجهیز مراکز و پردیس ها ،خرید سرور و.... هزینه شده و خواهد شد.
حال کسر ۲۵ درصد از دانشجومعلمان با وجود استفاده نکردن از هیچکدام از امکانات خوابگاهی و شبانه روزی با تبصره ذیل ماده ششم متعهدین خدمت همخوانی ندارد که در تبصره مذکور آمده است هزینه های شبانه روزی و هزینه های خوابگاه از وجوه پرداختی کسر شود.
همچنین کسر ۲۵ درصد از دانشجومعلمان ترددی که قبل از این ایام با استفاده از کلاس درس و فضای آموزشی و همچنین تغذیه این مبلغ را پرداخت می کردند و اکنون بدون استفاده از هیچکدام از موارد فوق به دور از انصاف است که انشاء الله این مورد از سوی شورای صنفی کل کشور پیگیری خواهد شد.
*تبصره ذیل ماده ششم قانون متعهدین خدمت :
پرداخت حقوق کارآموزی و حقوق به دانش آموزان و دانشجویان مذکور مانع از استفاده آنان از امکانات رفاهی عمومی از قبیل خوابگاه و وام صندوق رفاه و غیره که دانشسراها و مراکز تربیت معلم و آموزشکدههای فنی و دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و حوزههای علمیه معمولاً دراختیار آنان قرار میدهند نخواهد بود، لکن هزینه های شبانه روزی و هزینه خوابگاه از وجوه پرداختی کسر خواهد شد.
 
*چه برنامه ای جهت فارغ التحصیلی دانشجومعلمان ورودی ۹۵ دانشگاه وجود دارد؟
اتفاقا در جلسه وبینار ۱۴ اردیبهشت ماه مسئولین سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان که با حضور ریاست محترم دانشگاه و معاونین و مدیران استانی و برخی مدیران پردیس ها و مراکز و همچنین نمایندگان دانشجومعلمان برگزار شد این سوال مطرح گردید که بنده به صورت نقل و قول سوال و پاسخ را بیان می نمایم :
سوال : وضعیت آموزش و فارغ التحصیلی و ترم تابستانه ورودی ۹۵ چه خواهد شد؟
پاسخ : در این زمینه آموزش کیفی این مقطع به خصوص را در نظر داریم و آمادگی خود جهت اجرای ترم تابستانه را تحت بررسی قرار داده ایم. برای دروس عملی این دانشجویان مثل دروس کارورزی و کاربردی ارائه تکالیف راهبردی و استفاده از فضای مجازی در دستور کار همه پردیس ها قرار دارد.
 
*بنظر شما مجموعه بسیج دانشجویی چه کمک هایی میتواند به مجموعه شورای صنفی درجهت بهبود وضعیت مطالبه گری شورای صنفی در این ایام نماید؟
طبیعتا اتحاد و همدلی جامعه بزرگ دانشجومعلمان سراسر کشور و همچنین حمایت و پشتیبانی تشکل های بزرگ دانشجویی این دانشگاه از یکدیگر می تواند گامی مثبت و موثر در جهت رفع مشکلات عدیده آینده سازان ایران عزیزمان باشد.
 

ارسال نظر


captcha