جواد فرامرزی؛ مسئول بسیج دانشجویی استان گلستان

ارگان ها و نهادها، از آسیب شناسی و آینده پژوهی در دوره پسا کرونا به خصوص در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و... غافل نشوند

نیاز است در حوزه های غیر بهداشت مانند حوزه های امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... نیز به آینده پژوهی روی آوریم. این امر باعث می شود تا از آسیب ها و پیامدهای کرونا بر جامعه در دوره پسا کرونا بکاهیم.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / جواد فرامرزی در جلسه ستاد مبارزه با کرونا در بسیج دانشجویی استان گلستان بیان کرد: در راه مبارزه با کرونا در بخش بهداشت و درمان کارهای شایسته ای انجام شده است و شاهد افتتاح کارگاه های تولید ماسک، گان، تجهیزات پزشکی و ضدعفونی کننده ای بودیم. این فعالیت ها به همت دانشجویان بسیجی استان قابل مشاهده و تقدیر است.

وی در مورد مسئله مغفول ارگان ها و نهادهای دولتی در دوره پساکرونا گفت: بسیج دانشجویی در کنار مراکز درمانی، آستان قدس، سپاه، بنیاد برکت و... در بخش بهداشت و درمان کارهای زیادی انجام داد. مجموعه ارگان های استان نیاز است در حوزه های غیر بهداشت مانند حوزه های امنیتی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... نیز به آینده پژوهی روی آورد. این امر باعث می شود تا از آسیب ها و پیامدهای کرونا بر جامعه در دوره پسا کرونا بکاهیم.

وی افزود: دانشجویان در این ایام کرونایی با جهاد خود در فعالیت گسترده میدانی و حجمی شرکت کردند اما اکنون با فروکش کردن نیازها به لوازم بهداشتی نیاز است از ظرفیت دانشجو و اساتید در جبهه کارهای فکری و پژوهشی که چه آسیب هایی به جامعه وارد می کند استفاده کنیم.

فرامرزی ادامه داد: در حوزه اقتصاد برخی افراد روز مزد یا تحت پوشش کمیته بوده اند و در این ایام به چالش برزگی برخورد کرده اند. این مسئله طبیعتا موجب مسائل امنیتی خواهد شد یکی از آن افزایش تکدی گری یا سرقت ها خواهد بود. در حیطه اجتماعی نیز، افزایش اختلافات خانوادگی و یا بروز استرس در بین مردم نیز امری رایج گشته و باید با مطالعه و تحلیل رفتار مردم در ایام پساکرونا، سلامت اجتماعی را با برنامه های دقیق پیشبینی کنیم.

وی در ناکارآمدی نظامات غربی در مبارزه با کرونا بیان کرد: مسیر حوادث و بلایا سمت خود را می روند و این انسان است که بندگی می کند و خدا، خدایی خود را نشان می دهد. در بیماری کرونا نیز پیش زمینه کلی مبارزه با کرونا، پیش زمینه مبارزه حق و باطل است و این حادثه نشان دهنده ناکارآمدی ساخته های دست بشر است و خط بطلانی بر نظام سرمایه داری و نشان از کارآمدی مفاهیم دینی است.

فرامرزی جنس کرونا در ایران را نوع دیگری از جنس کرونا در کشورهای دیگر بیان کرد و گفت: جنس کرونا در ایران برخلاف کشورهای دیگر که جنبه درمانی و اقتصادی دارد، در ایران جنس سیاسی و مذهبی شدیدی به خود گرفت. انتشار این ویروس از قم یا قضایای لیس زدن ضریح یا هجمه به مقدسات کرونا را در ایران سیاسی و مذهبی کرد و سوء استفاده معاندین و ضد انقلاب به وضوح در دست داشتن آنان در این جریانات که به دنبال سیاسی کردن کرونا بودند عیان بود.

وی اظهار کرد: بسیج دانشجویی در نظر دارد در هفته آتی یک جلسه با حضور اساتید تخصصی در زمینه های مختلف در جهت واکاوی پیامدهای کرونا بر استان گلستان برگزار کند. امید است با بهره گیری از این اساتید بتوان مطالبات و راهکارهای مناسبی به ارگان های استانی ارائه دهیم.

 

در ادامه دکتر سلیمان دوست تحلیل گر سیاسی- اقتصادی استان گلستان بیان کرد: متاسفانه نهادها و ارگان های متولی امر باید یک برنامه ریزی خاصی ندارند و این آشفتگی چندان برای عوارض پسا کرونا مطلوب نیست. بحران مدیریت در مشکلات پس از گذر از کرونا نیز می تواند مشکلات عدیده ای به بار آورد که طوفانی کمتر از کرونا نخواهد داشت.

وی افزود: دولت نیاز است توجه ویژه ای به مشاغل خرد که به صورت روزمزد کار میکنند داشته باشد حتی برخی از واسطه های خرد که در جریان کرونا دچار مشکل شدند از آسیب های کرونا، در امان نخواهند بود و پس از پایان اندک پس انداز شاهد بروز مشکلات آن خواهیم بود. در مباحث اقتصادی اگر حادثه ای برای جامعه اتفاق بیافتد عوارض آن بر اقتصاد چندین برابر و طولانی خواهد بود مثلا اگر کرونا در 3 ماه شسکت خورد باید منتظر عوارض 9 ماهه بر پیکر اقتصاد باشیم.

وی حوزه های اقتصادی مورد اهمیت را حوزه های نقت، بورس، بانک، لوازم بهداشتی، رکود بازار و...بیان کرد و گفت: نیازمند به برنامه ریزی جدی هستیم و نیاز به حمایت بیشتر دولت در این عرصه ها می باشد.

 

انتهای پیام/