مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد تبریز

شعارزدگی آفت مهم ساختاری در نظام اداری/ نظام بانکداری عامل نارضایتی عمومی

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز شعارزدگی را آفت مهم ساختاری در نظام اداری ذکر کرد و گفت: نظام بانکداری کنونی با آرمان‌ها و افق‌های اسلامی فاصله فاحش دارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /محمد میلادی اظهار داشت: همزمان با شروع سال جدید همانند سالیان گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی با نامگذاری سال جدید با عنوان «جهش تولید» ضمن ترسیم نقشه‌راه ، رویکرد کلی اقتصادی کشور را مشخص کردند.

وی ادامه داد: آنچه واضح و مبرهن است اینکه نباید حمایت از تولید داخلی را یک واحد مجرد و مستقل در نظر گرفت. حمایت از کالای داخلی فرآیندی است که در آن عوامل مختلفی نظیر تنظیم سیاست واردات و صادرات، اصلاح نظام بانکداری، تأمین و تضمین امنیت مالی سرمایه‌گذاران و اجرای بدون وقفه اقتصاد مقاومتی بر مبنای حمایت از تولید داخلی نقش بسزایی در برنامه‌ریزی‌های کلان و شکوفایی اقتصادی دارند. 

*شعارزدگی آفت مهم ساختاری در نظام اداری

میلادی، شعارزدگی آفت مهم ساختاری در نظام اداری  ذکر کرد و متذکر شد: از تهدیدات پیش روی حمایت از کالای داخلی به موضوع شعارزدگی می‌توان اشاره و از ارائه آمارهای ساختگی، وارونه نمایی و گزارش‌دهی  خلاف واقع برخی مدیران به‌عنوان آفات ساختاری در نظام اداری یاد کرد که بیشتر مبنای توهمی و تخیلی دارند تا اینکه با واقعیت‌های موجود و ملموس منطبق باشند.

اهمیت حمایت از تولید داخلی ضرورت به‌کارگیری افراد متخصص در مشاغل و حرفه‌های مرتبط را بیش از پیش روشن ساخته است تا در عرصه  اجرا و میدان عمل در سایه کار و تلاش وافر تولید داخلی در بازار عرضه با نیاز و تقاضای مردم مواجه گردد.

*توجه چندانی به اقتصاد غیرنفتی نشده است

مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز عدم توجه به اقتصاد غیرنفتی را موضوعی تهدیدآمیز دانست و گفت: تهدید دیگری که موجب تضعیف تولیدات داخلی می‌شود عدم همخوانی و هماهنگی سیاست‌های تجارت بین‌المللی کشور می‌باشد و واردات و صادرات ما بیشتر از الگوهای بازار لیبرالیستی تأثیر پذیرفته است و به خودکفایی، تولید هدفمند و اقتصاد غیرنفتی توجه چندانی نشده است. بسیار اتفاق افتاده است که دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی در خرید اقلام موردنیاز خود برای خرید اجناس و محصولات خارجی ثبت سفارش کرده‌اند تا نمونه‌های مشابه ساخت داخل کشور.

*حمایت از تولید داخلی تنها با اجرای اقتصاد مقاومتی ممکن خواهد بود

میلادی در ادامه توجه به اقتصاد مقاومتی را خواستار شد و ادامه داد: در بیان تهدیدات و آسیب‌های احتمالی که حمایت از تولید داخل را با مشکل مواجه سازد باید گفت، عدم پیگیری و اجرای اصولی اقتصاد مقاومتی است. بستر و زیرساخت حمایت از تولید داخلی تنها با اجرای اقتصاد مقاومتی ممکن بوده و این راهبرد است که شکوفایی ظرفیت‌ها و حمایت از تولید داخلی را به‌دنبال خواهد داشت.

*نظام بانکداری کنونی با آرمان‌ها و افق‌های اسلامی فاصله فاحش دارد

وی خاطرنشان کرد: نظام بانکداری معیوب کنونی در کشور از وظایف اصلی و اساسی خود منحرف شده و ضمن ایجاد نارضایتی عمومی، تولید داخل را با اخلال مواجه کرده است که از دیگر عوامل تهدیدزا در عرصه امنیت اجتماعی و شکوفایی اقتصادی محسوب می‌شود.

امروزه بانک‌ها با گم کردن اولویت‌های کاری خود بیشتر در قامت طرف قرارداد معاملات، تجارت کالا، خرید مستغلات و مشارکت در ساخت و سازهای کلان ظاهر می‌شوند تا مددکار و حمایت‌گر بخش خصوصی، از این‌رو نظام بانکداری کنونی که با آرمان‌ها و افق‌های بانکداری اسلامی فاصله فاحش دارد با مقروض ساختن بنگاه‌های کوچک تولیدی به‌واسطه وام‌های با درصد سود بالا موجب زیان‌دهی و در نتیجه ورشکستی سرمایه‌گذار،کارآفرین و حذف محصولات تولید داخل از بازار رقابتی گردیده است.

*خرید کالای تولید شده ایرانی باید به یک باور عمومی تبدیل شود

میلادی با بیان اینکه حمایت از تولید به نگاه فرهنگی شهروندان رابطه مستقیم دارد، تصریح کرد: مباحث فرهنگی نیز در حمایت از تولیدات داخلی دخیل بوده و جا دارد که کارخانه‌ها با تولید محصولات با کیفیت و رسانه‌ها با تبلیغات هدفمند اعتماد و اطمینان مردم به خرید کالای ایرانی را به یک باور عمومی گیرا و قوی تبدیل کنند تا با استراتژی خاص، ضمن حمایت از کالای داخلی، دستیابی کشور به اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ میسر گردد.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار