در نامه سرگشاده جمعی از فعالین دانشجویی و فرهنگی تبریز به روحانی

اعتراض به در خواست رئیس بانک مرکزی جهت اخذ تسهیلات از صندوق بین المللی پول

این وام باید ذیل شروط تعیین شده در صندوق بین‌المللی پول دریافت و پرداخت گردد و با توجه به اثرگذاری مستقیم سردمداران کشورهای غربی و مغرض اروپایی بر این شروط که بی‌شک شامل افزایش فشارهایی برای تحمیل FATF و فشارهای اقتصادی دیگر خواهد بود، طبیعتا به نفع کشور نیست.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / جمعی از نخبگان دانشجویی، حقوقی و فرهنگی در نامه سرگشاده ای به رئیس جمهور، اعتراض خود را با دلایل متقن نسبت به درخواست بانک مرکزی جهت اخذ تسهیلات از صندوق بین المللی پول اعلام و این روند را برای آینده کشور خطرناک دانستند.

 

متن نامه به شرح ذیل می باشد:

 

جناب آقای دکتر روحانی
رئیس‌جمهور محترم 
سلام‌علیکم
در راستای نامه‌ی اخیر جناب آقای همتی، رئیس بانک مرکزی، خطاب به رئیس صندوق بین‌المللی پول مبنی بر درخواست تسهیلات پنج میلیارد دلاری از صندوق بین‌المللی پول IMF برای مبارزه با ویروس کرونا در سه حوزه‌ی پیشگیری، درمان و مقابله با آثار اقتصادی و با توجه به مخالفت صریح رهبر انقلاب در زمینه‌ی اخذ وام در فروردین ماه ۹۷ که فرمودند: "در طول سال‌های گذشته، در دولت‌های مختلف، چندبار می‌خواستند از بانک جهانی یا صندوق بین‌المللی پول وام بگیرند، بنده نگذاشتم و جلویش را گرفتم، مقدمات را فراهم کرده‌ بودند که این کار را انجام بدهند.تقاضای از بیگانه و تعهد در برابر آنان ، خطای بزرگی است و اقتصاد باید درون‌زا گردد."
لازم دانستیم نکاتی را جهت پیگیری و جلوگیری از رقم خوردن این اتفاق ناگوار متذکر شویم :
 
فارغ از اینکه مجلس باید در راس امور جاری در کشور باشد، اکنون در چنین شرایط بحرانی تعطیل می‌باشد ولی جلسات شورای نگهبان با وجود افراد به نسبت مسن‌تر از نمایندگان مجلس و خطر بالای آسیب‌پذیری همچنان به قوت خود باقیست، اکنون چگونه این تصمیم اتخاذ شده است در حالی که طبق نص صریح اصل ۸۰ قانون اساسی دولت برای اخذ وام‌های خارجی نیازمند مصوبه‌ی مجلس می باشد؟
 
1) بدهکاری ۵ میلیارد دلاری کشور به مدت ۳ تا ۵ سال به نهاد بین‌المللی پول با توجه به عمر اندک باقی مانده دولت فعلی، فشار مضاعفی را بر دولت‌های بعدی وارد می آورد و عملا اثر مخربِ سوء تدبیر موجود در دولت فعلی بر دولت آینده وارد خواهد آمد.
 
2)در صورت موافقت طرفین ایرانی و صندوق بین المللی پول، ایران باید در قالب سازوکارهایی مانند اینستکس صرفا به واردات کالاهایی مبادرت نماید که توسط طرف غربی تعیین می‌شود و این امکان وجود دارد که برخی از آن کالاها در اولویت وارداتی نباشد.
3)به علاوه، ایران در واردات به اروپا وابسته خواهد شد، بازار ایران در اختیار فروش محصولات آن‌ها قرار خواهدگرفت و طبیعتا وابسته کردن کشور به چنین تسهیلاتی، راه را برای اجرای دستورات اداری و اقتصادی این نهاد در کشور باز خواهد کرد.
4) الزام پرداخت وام در سال‌های آتی به دلیل وضعیت اقتصادی ناخوشایند که در پی تعطیلی و رکود حاصل از شیوع کرونا پدیدار گشته، منجر به عدم حمایت نهادهای دولتی از تولید داخلی می‌گردد و بر آن خدشه وارد می کند.
5) این وام باید ذیل شروط تعیین شده در صندوق بین‌المللی پول دریافت و پرداخت گردد و با توجه به اثرگذاری مستقیم سردمداران کشورهای غربی و مغرض اروپایی بر این شروط که بی‌شک شامل افزایش فشارهایی برای تحمیل FATF و فشارهای اقتصادی دیگر خواهد بود، طبیعتا به نفع کشور نیست.
 
آقای رئیس‌جمهور، لازم به ذکر است که طبق نظر کارشناسان حوزه‌ی اقتصاد، امکان تامین کمبودهای موجود در بودجه‌ی کشور از طرق دیگری غیر از وام وجود دارد و می‌توان با مدیریت حجم نقدینگی کشور با جهت‌دهی مناسب به حمایت از بنگاه‌های تولیدی پرداخت و در رابطه با شغل‌های موثر بر اقتصاد کشور که در شرایط کنونی با تعطیلی و رکود مواجه شده اند تدبیری مناسب بیاندیشید و با ایجاد تغییرات اساسی در نظام بانکی و گمرکی با اصلاحات اقتصادی مناسب به عنوان یک راه‌کار بلندمدت نسبت به اقتضائات این شرایط تصمیم‌گیری نمائید.
 
فلذا ما  تشکل‌های دانشجویی  و نمایندگان و کارشناسان آذربایجان شرقی بدین وسیله از شما و تیم اقتصادی دولت تقاضا داریم ضمن شفاف‌سازی نسبت به سوالاتی نظیر: 
- دلیل رجوع به وام از صندوق بین‌المللی چه بوده است؟ 
- این مبلغ در چه زمینه‌ای مصرف خواهد شد؟ آیا راه دیگری برای تامین این بودجه و نیازها وجود ندارد؟ 
-آیا راهکار و تصمیماتی برای بازپرداخت این وام اتخاذ شده‌است؟
- آیا تضمینی برای عدم تحمیل تصمیمات خارجی بر سیاست‌های داخلی از طرف شما برای اطمینان عموم مردم وجود دارد؟ 
 
با درنظر گرفتن تبعات نامبرده و با تکیه بر ظرفیت‌ها و توان داخلی نسبت به تامین نیاز مالی کشور اقدام نمایید و از وقوع این فاجعه، هرچه سریع‌تر جلوگیری نمایید.
 
                                                       "و من‌ الله ‌التوفیق"
 
امضاکنندگان:
 
 

امیرحسین فیضی "مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند"

علی جعفری "مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان"

سجاد مقید "دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز دفتر تحکیم وحدت"

علی حصاری "مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان آ.ش"

حسین کاظمی  "مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز"

محمد میلادی "مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز"

میثم مرادی "مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه مراغه"

رضا بخشی "مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه پیام‌نور تبریز"

علیرضا صالحی  "مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی میانه"

مهرداد کریم‌زاده"مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی تبریز"

محمد اسماعیل سعیدی  "نماینده مردم تبریز آذرشهر اسکو"

حسین حاتمی  "منتخب مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس یازدهم"

علی علیزاده "منتخب مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس یازدهم"

احمد محرم زاده "منتخب مردم اهر و هریس در مجلس یازدهم"

محمد باقری " منتخب مردم بناب در مجلس یازدهم "

محمدرضا سلطان زاده "حقوق‌دان"

حبیب آقاجانی "اقتصاد‌دان"

احمد پو‌ر‌خردمند "تحلیل‌گر سیاسی و مسائل بین الملل"

روح الله رشیدی "پژوهشگر مسائل اجتماعی و فرهنگی"

 

 

رونوشت:
دفتر مقام معظم رهبری
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی

 

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار