نشست‌های میعاد2 فرصتی برای نقش‌آفرینی تخصصی بسیج دانشجویی در انتخابات پیش‌رو است

مسئول دبیرخانه اعتلا سازمان بسیج دانشجویی گفت: نشست‌های میعاد2 فرصتی برای نقش‌آفرینی تخصصی اعضای بسیج دانشجویی در انتخابات پیش‌رو است که احصاء مسائل اولویت‌دار استان توسط جمع نخبگانی و مطالبه‌گری از نامزدهای انتخابات هسته اصلی آن را تشکیل می‌دهد.


به گزارش روابط عمومی بسیج دانشجویی تهران بزرگ /

محمدحسین علیپور با اشاره به برگزاری نشست‌های میعاد2 در هشت منطقه از کشور برای راه‌اندازی هسته‌های تخصصی فعال در انتخابات مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: میعاد2، حرکتی جدید در پرداخت به مسائل مردم است؛ مقام معظم رهبری در یک خرداد 98 فرمودند که ارائه راهکار و پخته کردن راهکارها برای حل مسئله مردم به عهده حلقه‌های میانی است و تصریح کردند این نه به عهده رهبری است نه برعهده دولت و یا هیچ دستگاهی دیگر بلکه خطاب به دانشجویان مطرح کردند.

وی با بیان اینکه سوال این است که از فضای صرفا گفتمان سازی حلقه‌های میانی فراتر رویم در مقام عمل چه الگویی می‌توان پیاده کرد، تصریح کرد: الگوی دوره‌های منطقه‌ای میعاد نماد یا شمای کلی از نقش جریان حلقه‌های میانی در حل مسائل کشور و ارائه راهکار است، محورهای این نوع اقدام در ۳ عنوان می‌توان ذکر کرد که شامل الگوی پرداخت به مسائل بومی، تصمیم سازی و نقش‌آفرینی تخصصی است.
مسئول دبیرخانه اعتلا سازمان بسیج دانشجویی در تشریح محورهای نقش جریان حلقه‌های میانی گفت: الگوی پرداخت به مسائل بومی یعنی الگوی پرداخت منطقه‌ای و استانی به مسائل، تمرکززدایی، مسائل ملی خیلی خوب است و قطعا هم باید به آن پرداخته شود اما نباید از مسائل بومی و منطقه‌ای غافل شد ما اگر مسائل ملی را حل کنیم اما مسائل سیل خوزستان، سیل سیستان، ریزگرد و مسائل منطقه‌ای و استان حل نشود طبیعتا در مسائل فراملی هم حتی اگر موفق شده باشیم باز هم آرمان‌های انقلاب پیاده نشده است.
علیپور با بیان اینکه دومین محور عملیات حلقه‌های میانی در برهه کنونی تصمیم سازی به جای تصمیم گیری است، بیان کرد: در حوزه تصمیم گیری ما با محدودیت‌ها مواجه خواهیم بود چون به هر حال سطح ورود در عملیات میدانی و اقدام میدانی برای حل مسائل به هر حال محدودتر است اما اگر در حوزه تصمیم سازی وارد شویم و حلقه‌های میانی در حوزه تصمیم سازی وارد شوند طبیعتا اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.
وی اضاه کرد: محور سوم این حرکت نقش آفرینی تخصصی است یعنی جریان نخبگانی کشور که همین جریان حلقه‌های میانی است به نحو تخصصی به مسائل و موضوعات نگاه کند از بل بشو و حرکات‌های غوغا سالارانه فارغ شود در عرصه سیاسی و اتفاقا با نگاه تخصصی به عرصه سیاسی نگاه کند با این سه محور در جریان حرکت حلقه‌های میانی در بهبوهه کنونی هدف گذاری ناظر به انتخابات مجلس با موضوع مجلس مسئله محور تنظیم شد.
مسئول دبیرخانه اعتلا سازمان بسیج دانشجویی درباره سازوکار نشست میعاد2 عنوان کرد: از تمام استان‌ها نخبگانی یعنی مسئولین حوزه‌های بسیج دانشجویی و افراد صاحب نظر از آن حوزه بسیج دانشجویی که دارای اثرگذاری در استان هستند در یک جمع تخصصی جمع خواهند شد، این نشست‌ها به میزبانی 8 استان و در قالب نشست‌های منطقه‌ای خواهد بود که کارگاه‌های تخصصی مسئله شناسی تدریس خواهد شد.
علیپور اشاره کرد: در کارگاه‌های میعاد2 شرکت کنندگان با اسلوبی مدون به بررسی مسائل اولویت‌دار استان خواهند پرداخت بعد از دوره  که بررسی مسائل صورت گرفت این افراد در استان به دنبال این خواهند بود که فارغ از جهت گیری‌های سیاسی افرادی که در استان‌ها حاضرند به عنوان کاندیدا فراخوان داده و کاندیداهایی که در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده‌اند پشت میز تخصصی بررسی مسائل بنشانند و و از آن‌ها سوال بپرسند.
وی ادامه داد: هر فرد هر کاندیدا در یکی از کمیسیون‌های مجلس قرار است سازماندهی شوند؛ سوال این است که آیا نسبت به آن کمیسیون تخصصی شناخت دارند، مسائل کمیسیون را می‌شناسد یا نه اگر می‌شناسد پاسخی برای آن دارد یا نه و اتفاقا بعد از انتخابات کار افرادی که انتخاب شده‌اند آغاز می‌شود آن هم در این فرایند که وعده‌ای آن نماینده در حل مسائل داده را پیگیری خواهند کرد.
مسئول دبیرخانه اعتلا سازمان بسیج دانشجویی خاطرنشان کرد: پرچمدار مطالبات مردم همین جریان حلقه‌های میانی خواهند بود بنابراین این هدف‌گذاری، متمایز و جدید در نقش آفرینی بسیج دانشجویی در انتخاب است که مبتنی بر بیانات مقام معظم رهبری در خصوص ورود به انتخاب اصلح خواهد بود.
علیپور مطرح کرد: مخاطب دوره میعاد2، بیش از بدنه نهادی بسیج بدنه تشکیلاتی بسیج است چرا که دنبال اثرگذاری اجتماعی هستیم یعنی مسئولین حوزه‌ها و شورای اصلی حوزه‌ها حضور دارند و آن هم نه همه دانشگاه‌ها بلکه دانشگاه‌هایی که در استان دارای اثرگذاری بیشتری است و در پی این دوره یاد می‌گیرند که چه طور ایجاد یک جریان جدید در استان خود انجام دهند به عبارتی مخاطب دوره نقاط تحرک شبکه اجتماعی استان‌ها هستند.
وی بیان کرد: گاها کاندیدایی با ارائه ۴ وعده نسبت به مسائل سطحی مردم رای کسب می‌کند اما ما به دنبال نماینده‌ای هستیم که به مسائل عمیق مردم توجه کند و حل مسائل بنیادین آن‌ها و حل ریشه مسائل را مدنظر قرار دهد با این رویکرد، بصیرت مردم نسبت به انتخاب اصلح را می‌توان افزایش داد و سطح وعده‌های سطحی نماینده‌ها را خارج ارتقا بخشید.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار