گام دوم انقلاب امتداد ۹ دی…

نهم دی ۸۸، حادثه کوچکی نیست بلکه آن حرکت عظیم و ماندگار مردمی، شبیه حرکت بزرگ ملت در روزهای اول انقلاب است و باید تلاش شود در سالگرد این حماسه، حرف اصلی ملت ایران، یعنی حرکت در سایه دین و تحقق وعده های الهی تبیین شود


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییحماسه ۹ دی سال ۸۸ که روز بصیرت و میثاق امت با ولایت نام گرفته روزی است که مردم ایران با بصیرتی تاریخی فتنه ها و برنامه های دشمن را در هم پیچیده و خروش امت باعث ناکامی نقشه های اشعث بن قیس ها گردید. این روز که حیرت جهانیان را برانگیخت و دشمنان را از نابودی این نظام الهی مایوس کرد همواره نقطه عطفی در بصیرت مثال زدنی امت ایران است

به همین مناسبت مصاحبه اختصاصی با دکتر پرزور مسئول ناحیه بسیج دانشجویی استان اردبیل ترتیب داده است

-افرادی که از اول انقلاب سوار قطار انقلاب بودند چه عواملی باعث شد که از قطار انقلاب پیاده شده و برعلیه نظام و مردم بشوند؟

+واقعیتش این است که قطار انقلاب به سرعت در حال حرکت است و طبیعتا افرادی که افرادی که حتی در شکل گیری انقلاب اسلامی تاثیر گذار  بودند یا بعد از انقلاب اسلامی برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی وارد عرصه شدند و نگاه امامین انقلاب نیز بر جذب حداکثری است نه دفع.

اما من به دو قالب اعتقاد دارم که ممکن است منجر به پیاده شدن از قطار انقلاب بشود اولین قالب این است که مبانی فکری و اندیشه یک فرد در ابتدای انقلاب اسلامی  به صورت کامل شکل و فرم نگرفته است. الان اکثر افرادی که از قطار انقلاب پیاده می شوند افرادی هستند که به انقلاب نگاه ساده ای داشتند به نظام ولایت فقیه نگاه ساده ای داشتند و متوجه این جمله که ولایت فقیه ما ولایت رسول خدا است نشده اند و نتوانستد متوجه بشوند که انقلاب اسلامی یک انقلاب الهی است.

دومین قالب این است که افرادی که چه بسا مفاهیم انقلاب را درک کرده اند اما احساس میکنند که از انقلاب یک سهم دارند و این یک کج فهمی است.لذا انقلاب این افراد را دفع خواهد کرد، طبیعی است که افرادی که بخواهند به انقلاب چنگ بیندازند و از انقلاب برای خود سهم خواهی کنند از قطار انقلاب پیاده خواهند شد و نهایتا این دسته دوم یک سری دنیا گرایی،دنیا پرستی،قدرت طلبی را در خود دارد و ممکن است افرادی رو در انقلاب اسلامی مشاهده میکنیم که به شدت موثر واقع شده اند اما الان از قطار انقلاب پیاده شده اند و اگر بخواهیم از نگاه مفاهیم دینی به این موضوع نگاه کنیم قاعده تمهیز یک واقعیت هست و همیشه این اتفاق خواهد افتاد و تا انقلاب اسلامی به سرمقصد منظور تا ظهور امام زمان(عج) برسد شاهد پیاده شدن افراد مختلف از قطار انقلاب خواهیم بود و این یک امر طبیعی و عادی است اما مهم این است که ببینیم چه مقدار افراد جدید وارد قطار انقلاب شده اند که در واقع در این حوزه یکی از توفیقات انقلاب اسلامی این سرمایه عظیم جوانان انقلابی است که حضرت آقا نیز در گام دوم انقلاب نیز به آن اشاره کرده است.

-عدالت و برادری از مهم ترین مولفه های شعار ابتدای انقلاب اسلامی بوده است که هرگز  کهنه نخواهد شد چون از فطرت انسان نشات گرفته است حال به نظر شما وظیفه یک مطالبه گر برای تحقق عدالت چیست و چگونه باید ضمن حفظ برادری و روشن ساختن خدمات انقلاب علی الخصوص برای محرومان ضعف ها و کاستی های این نظام را نیز گوشزد کند

+اصلی ترین نکته در مطالبه گری درون نظام برای افراد انقلابی و جوان انقلابی فهم این است که انقلاب اسلامی با شعار و مفاهیم مقدس مثل عدالت و آزادی و استقلال عجین شده است و این ها از عناصر اصلی شکل گیری انقلاب اسلامی هست و امامین انقلاب نیز تاکیده کرده اند که نگفته‌ام در جمهوری اسلامی به اسلام در همه ابعادش عمل می‌شود و حضرت آقا نیز در گام دوم انقلاب اشاره کرده اند  که در حوزه عدالت اقدامات خوبی شده است اما کافی نیست  و باید بیشتر عمل شود، لذا مطالبه گری و عدالت خواهی در درون نظام یک امر بدیهی و لازم است. نکته ای این است که در این نوع عدالت طلبی ها نباید طوری اقدام شود که مردم را نسبت به انقلاب ناامید کنیم.

مساله دوم، تفکیک بین نظام با دولت است، این هم به این معنی است که طبیعتا عملکرد دولت مردان و عوامل اجرایی در کشور نباید به پای انقلاب اسلامی نوشته شود. نکته بعدی این است که آیا دولت ها را باید با این بهانه ها به مردم منفور نشان داد؟خیر. وظیفه ما به عنوان افراد فراجناحی و انقلابی همیشه این است که دولت ها را تقویت کنیم. هر چه قدر دولت تقویت بشود مسائل و مشکلات مردم حل خواهد شد و لازمه این موضوع این است که این ظرافت ها را رعایت کنیم و با سیاه نمایی نسبت به عملکرد دولت ها، ناامیدی را در جامعه گسترش ندهیم. عده ای در کشور اعتقاد دارند که در کشور فساد سیستماتیک  موجود است! خیر! در کشور ما فساد سیستماتیک موجود نیست. ولی یک تعداد آدم های مفسد در بین مسئولان هستند. همان طور که حضرت آقا هم فرموده اند که ما در کشور چه مقدار مدیران پاک و لایق داریم. به این موضوع نمی توان به صورت سیاه و سفید نگاه کرد و رویه درست این است که منصفانه قضاوت کنیم و به مردم فضای ناامیدانه نشان ندهیم، ضمن این که مطالبه گری رسالت اصلی جوانان است.

– اولین توصیه در بیانیه گام دوم به علم و پژوهش صورت گرفته است و به روشنی علم و دانش را عزت و قدرت یک کشور نامبرده اند اکنون که بسیج دانشجویی خواستگاه جوانان علی الخصوص دانشجویان دانشگاه های استان است برنامه های این نهاد انقلابی برای ادامه دادن شتاب علمی کشور بوسیله این جوانان چیست ؟ جهاد علمی در دانشگاه های استان چگونه صورت خواهد گرفت؟

+اگر ما میخواهیم در در کشور در عرصه علمی تاثیر گذار باشیم باید دنبال علم تمدنی باشیم، علم تمدن ساز. یکی از اشکالاتی که در عرصه علمی کل کشور داریم و در استان نیز باید پیگیر این مسئله باشیم و جوانان نخبه که میخواهند در حوزه های علمی فعالیت کنند باید در این سیر فعالیت کنند این است که ما برای تمدن سازی، برای تمدن سازی باید سراغ علم متناسب با تمدن نوین اسلامی برویم.

واقعیت  بسیار تلخی که در کشور ما وجود دارد این است که در حوزه علمی مخصوصا در بعضی از رشته ها بالاخص علوم انسانی کاملا پیرو تمدن غرب هستیم و در چرخ دنده های تمدن غرب گرفتار شده ایم. سالانه هزاران نفر در رشته های مختلف علوم انسانی در کشور ما فارغ التحصیل میشوند و این بهترین هدیه برای تمدن غرب است که دانشجوی فارغ التحصیل در رشته اقتصاد همان افکاری را داشته باشد که دانشجوی فارغ التحصیل در دانشگاه های غرب دارند. ما با آن ها اختلاف های مبنایی بسیاری داریم، مبنانی آن ها در علم مبانی انسان گرایانه و انسان محورانه است. علوم انسانی که حضرت آقا نیز شدیدا به آن تاکید دارند در واقع  موتور محرک سایر حرکت های ماست،  لذا اگر ما میخواهیم در عرصه علمی ورود کنیم و در پژوهش و فناوری بر مبنای گام دوم اتفاقی بزرگی بیفتد اولین اصل این است که دانشجویان به شدت روی مسئله علم تمرکز کنند و به علم نگاه تمرکز گرایانه و مسئوله محور داشته باشند نکته دوم این است که حتما فعالیت های عملی خود را ناظر بر علم تمدن ساز تنظیم کنند، دنبال یک علمی باشند که به شکل گیری تمدن اسلامی کمک کند و نکته سوم این است که در حوزه هایی که نیازمند یک سری تحولات علمی است اقدامات زیرساختی انجام شود  و با اقدامات سطحی برخی نهادهای علمی خودشان را مشغول کنند.

ما در بسیج دانشجویی استان شاهد شکل گیری و راه اندازی دو مرکز تحقیقاتی در دانشگاه های مادر استان هستیم که شاهد حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری برای پیگیری رشته های علوم انسانی اسلامی و رشته های فنی و مهندسی متناسب با علم تمدن ساز ناظر بر مسائل بومی استان هستیم.

– تاکید مقام معظم رهبری به معنویت و اخلاق و خودسازی جوانان و مردم عزیز ایران است اکنون که برخی سیاسمتداران برخلاف نظام دینی به سمت شرق و غرب مادی گرایش پیدا کرده اند بنظر شما رسالت  جوانمومن انقلابی در تربیت نسلی ساده زیست که درد مردم را بشناسد چیست؟

+طبیعتا در جامعه ما تصور نادرستی مبنی بر این است که میزان معنویت کمتر شده است  و اخلاق مداری کاهش یافته است، حال آنکه  واقعیت این است که آنچه بسیار مهم است و در جامعه بیشتر نمود پیدا میکند مبانی فکری و سیر رشد جامعه مبتنی بر نگاه معنویت گرایانه و نگاه اخلاق محورانه است و برهمین اساس نگاه امامین انقلاب نیز همین است، حالا ممکن است یک تعدادی اشاره کنند که ما  به زور نمیتوانیم افراد را به بهشت ببریم! این ها در واقع یک بحث گذرای پوپولیستی استریال یک تعداد افراد برای این که افکار عمومی را منحرف کنند و از پاسخگویی به سوالات و مطالبات مردم طفره روند، این ادبیات ها را بکار می برند. جوان هم به خودش و هم به دیگران رسالت دارد و برای این که انقلاب اسلامی در زنجیره تمدن سازی به سمتی حرکت کند که برای رسیدن به جامعه اسلامی و در نهایت رسیدن به تمدن نوین اسلامی  یک سرعت رشد ویژه ای پیدا کند لازم است که معنویت و اخلاق در جامعه رشد پیدا کند.

– بر اساس تحقق منویات رهبری چند درصد از نیرو های بسیج دانشجویی از جوانان مومن انقلابی است؟

قطعاً بسیج دانشجویی شامل با استعدادترین و توانمند ترین جوانان است. به عبارتی دیگر #جوان_مومن_انقلابی در لایه های تشکلی بسیج دانشجویی حاضر هستند و در لایه های مختلف تشکیلات بسیج دانشجویی استان نیز ما شاهد حضور جوانان مومن و انقلابی هستیم.

– برنامه گروه های جهادی برای به کارگیری دانشجویان در حال تحصیل و فارغ التحصیلان و کمک به اقتصاد چیست؟

ما در بسیج دانشجویی در گروه های جهادی فضا را به سمت عملیات های جهادی برده ایم نه صرفا گروه های جهادی! یعنی پاسخ به نیاز های جامعه ناظر بر مسائل اجتماعی. البته عزیزان ما در بسیج دارند بر روی احصاء مسائل جامعه و سپس ورود برای حل مسائل در جامعه کار میکنند. یک حوزه ای که شما هم خودتان اشاره کردید در مسائل کارافرینی و آموزش کارآفرینی هم ورود داشتیم.

-پس یعنی شما الان می فرمایید که گروه های جهادی الان یک مولد اقتصادی هستند نه بار اقتصادی درست است؟

طبیعتا رسالت گروه های جهادی بر این است که به عنوان  محرک جوانان و جامعه در بحث اقتصادی وارد عمل شوند نه این که به صورت مستقیم وارد بحث اقتصادی شوند.

-حمایت از استارت آپ ها،فناوری های های تک و دانشجویان و فارغ التحصیلانی که در این حوزه فعالیت میکنند،چه برنامه هایی برای این موضوعات دارید.

ما شدیدا از رویداد های مسئله محور استقبال می کنیم. اعتلای بسیج دانشجویی ناظر بر مسئله محوری است. امروز اگر بسیج دانشجویی میخواهد موفق بشود و در جامعه اثر گذار باشد اولین و کلیدی ترین نقشی که میتواند ایفا کند این است که باید مبتنی بر مسائل جامعه حرکت کند نه مبتنی بر تصورات و فرضیات شخصی و سازمانی. از دانشجویان استان دعوت میکنیم اگر ناظر بر حل مسائل جامعه طرح یا ایده ای دارند ما به شدت از آن ها استقبال میکنیم و در قالب استارت اپ و حتی در قالب ها رویدادهای حل مسئله در خدمت  آن ها هستیم.

-با توجه به مسئه محور شدن بسیج، نقش بسیج در ایجاد و ترویج نشاط امید به آینده در دانشگاه ها چیست؟

این که بسیج دانشجویی برنامه هایش را ناظر بر مسئله محور بودن برنامه ریزی میکند یعنی این که انتهای مسئله محوری برای حل یک مسئله است، هر چه مقدار در جامعه مسائل و مشکلات را حل کنیم بدیهی است که امید و نشاط در جامعه افزایش پیدا میکند.

– بازدید های علمی یکی از مشوق های دانشجویان بوده است اما در سال های اخیر شدیدا کاهش یافته اند،یکی از مطالبات دانشجویان استان این است که کاهش این بازدید های علمی باعث کاهش بار علمی در دانشگاه ها شده است. راهکار چیست؟

+یکی از اقداماتی که برای حل این مسائل در حال اقدام است شکل گیری و راه اندازی مراکز تحقیقاتی در دانشگاه های مادر که به آن اشاره کردیم فرصتی است برای ارتباط گیری با مجموعه های صنعتی،در واقع مجموعه هایی که تولید دارند. مخصولا مراکز تخقیقاتی که بیشتر بر مسائل فنی و مهندسی تمرکز دارند طبیعتا ارتباط های صنعتی و ارتباط های علمی با سایر مجموعه ها شکل میگیرد و این بازدید ها باید بر اساس نیاز ها انجام بپذیرد بازدید های علمی زمانی موثر است که متناسب با مسائل، طراحی و برنامه ریزی شده باشد که این بازدید ها در قالب مراکز تحقیقاتی در حال طراحی و برنامه ریزی است.

-برخی مسئولان و اساتید در کشور داریم که فکر میکنند نمیتوان با غربی ها از لحاظ علمی و نظامی رقابت کرد و به قول معروف باید ما مشغول پختن آبگوشت بزباش خودمان باشیم امام خمینی هم فرموده اند که ما از دست غرب و امریکا رهایی یافتیم اما از دست تربیت یافتگان غرب رهیی نمیابیم نظر شما در این مورد چیست؟

+قطعا همین طور هست. همان طور که حضرت امام فرموده اند ما ازدست تربیت یافتگان غرب رها نمی شویم.این کار بسیار سختی است که بتوانیم به از دست تربیت یافتگان غرب رها شویم ولی به فضل الهی اگر جوانان نگاه انقلابی و نگاه آرمان گرایانه  به خصوص در گام دوم انقلاب که بار سنگین گام دوم انقلاب بر دوش جوانان است را جلو ببرند طبیعتا شاهد شکل گیری بدنه ای در جامعه خواهیم بود که تربیت یافتگان غرب فرصتی برای عرض اندام پیش مردم نخواهند داشت و ضمن این که در واقع چهره افراد غرب گرا و بزک کنندگان چهره استکبار کاملا برای مردم روشن شده است  و دستشان رو شده است. در عین حال به بیان امامین انقلاب استناد میکنم که ما به فضل الهی در مقابل استکبار و تمدن غرب پیروز خواهیم شد.

-لزوم ایجاد دبیرخانه دائمی برای تبیین علمی بیانیه گام دوم انقلاب در بسیج دانشجویی؟

در این حوزه برخی کار ها انجام شده است قرارگاه های مختلفی که شکل گرفته اند مانند قرارگاه اندیشه ولایت قرارگاه احمدی روشن قرارگاه شهید تهرانی مقدم همه این ها ناظر رویکرد های مبتنی بر  گام دوم انقلاب است اما خب اگر به صورت منسجم تر و با برنامه تر به این موضوع پرداخت کنیم بهتر خواهد بود

-به عنوان آخرین سوال استقلال و ازادی که به برکت خون شهیدان هشت سال دفاع مقدس، شهدای مدافع حرم و شهدای امنیت ایجاد شده است با شبهه افکنی جریان ضد انقلاب و سردم داران آنها ماهیت غبارآلود پیدا کرده است رسالت جنبش های دانشجویی در حراست از ازادی اجتماعی و ازادی حکومت و ملت این دو ارزش انقلاب اسلامی چیست

جنبش دانشجویی به عنوان جریان فراجناحی همیشه در جریان انقلاب اسلامی تاثیر گذار بوده و موثر واقع شده است.

امروزه هم رسالت جنبش دانشجویی به خصوص آن زمانی که فضا به سمتی می رود که مسئولان برای فرار از پاسخگویی نسبت به عملکرد خود فضا را غبار آلود میکنند، در این شرایط جنبش دانشجویی به عنوان جریان قابل قبول و مورد اعتماد مردم یک رسالت بزرگی در راستای روشنگری و تبین مسئله برای مردم میتواند اقدام کند و زبان گویای مردم باشد.

به نظر من برخی افراد در این نظام باید پاسخگو باشند هم پاسخ برای عملکرد خود و هم به این پاسخ دهند که چرا با ملت صادقانه رفتار نکرده اند و گاهاً غیر صادقانه به ملت جهت داده اند. و البته قضایای ۹ دی ۸۸ و ایام آبان ۹۸  نشان دهنده این است که الحمدالله مردم تاریخ ساز ایران همیشه با بصیرت واقعی اقدام کرده اند و این یک شعار نیست و بصیرت مردم ایران در طول تاریخ مثال زدنی است و نمونه بارز بصیرت مردم ایران، شکل گیری انقلاب اسلامی است که حاصل خون شهدای گران قدر ما است.

-خیلی از شما تشکر میکنم که امروز وقتتون رو در اختیار ما قرار دادین و با ما مصاحبه کردین

در انتها نیز از آقای حسن زاده مسئول قرارگاه فرهنگی فاطمه الزهرا استان اردبیل و آقای علیمحمدی دبیر قرارگاه اندیشه ولایت و آقای پاشایی که برای انجام این مصاحبه زحمت کشیدند تقدیر و تشکر مینماییم.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار