یادداشت دانشجویی/ محمد وطن‌دوست

تدوین لایحه بودجه 99 خلاف عدالت است

اقدام اخیر دولت در ارائه لایحه بودجه ای مبهم به مجلس که هیچ تناسبی با نیازهای کشور نداشته، موجب فشار دوچندان بر قشر آسیب پذیر خواهد شد و این امر موجب دور شدن از اصلی ترین آرمان این انقلاب یعنی عدالت خواهد شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / کلیات لایحه بودجه ۹۹ در مجلس تصویب شد. لایحه ای که با وجود اشکالات اساسی موجب واکنش کارشناسان شده است. در این راستا محمد وطن دوست، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان بوشهر و عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کشور در یادداشتی ارسالی به اثرات این بودجه بر نظام آموزش و پرورش کشور پرداخته است.

– انقلاب اسلامی خروشی از دل مردم کوچه و بازار و به بیان بهتر از کف جامعه بود و هیچگاه از مردم مستضعف چه در ایجاد و چه در تداوم خود جدا نگشته است.
همه می دانیم همیشه مردم محروم و کم برخوردار، حامیان این نظام بوده اند و مرفهین و اشرافی گرایان در مقام منتقد و اپوزیسیون عمل کرده اند.
و مدت هاست دشمنان این نظام پس از شکست در فتنه های ۷۸ و ۸۸ فهمیدند که برای تغییر این نظام بایست از همان روشی که منجر به پیروزی این نظام گردیده استفاده کرد؛ بر این اساس برنامه های خود را با هدف مخاطب قرار دادن طبقه آسیب پذیر جامعه طراحی کرده اند.

در داخل کشور نیز برخی نادانسته آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و با اقدامات خود آنها را به هدفشان نزدیک می‌کنند.

اقدام اخیر دولت در ارائه لایحه بودجه ای مبهم به مجلس که هیچ تناسبی با نیازهای کشور نداشته، موجب فشار دوچندان بر قشر آسیب پذیر خواهد شد و این امر موجب دور شدن از اصلی ترین آرمان این انقلاب یعنی عدالت خواهد شد.

نمونه بارز آن کسری بیست هزار میلیاردی بودجه آموزش و پرورش است در حالی که ۳۴ درصد از بودجه کنونی را بدهی های آموزش و پرورش تشکیل می دهد که هیچ گونه اولویت بندی در آنها رعایت نشده است و به تنها چیزی که در تدوین آن توجه نشده کار کارشناسی و نیاز سنجی است.

 البته مشکلی نیست چرا که دردانه های مسئولین همگی در مدارس لاکچری در حال تحصیل هستند و اصلا با مشکلاتی همچون معلم خرید خدمات و مدارس کپری اصلا رو به رو نشده‌اند و شاید به گوش آنها هم نخورده باشد.
در این میان مجلسی که باید عصاره فضایل ملت و در رأس امور باشد به راحتی کلیات چنین بودجه ای را تصویب کرد درحالی که مرکز مطالعات مجلس در گزارش خود اشکالاتی جدی مطرح کرده است.

به راستی دلیل این همه فاصله چیست؟ شاید عدول از ارزش های امام که فرمودند: «نمایندگان مجلس بایست طعم تلخ فقر را چشیده باشد.» موجب وضع کنونی شده است و تنها راه مقابله با این امر، حضور فعال و سنجیده در عرصه انتخابات است به گونه ای که هرکس نتواند با پوسته ی انقلابی مردم را فریب داده و دوباره یک دوره چهار ساله کشور را به عقب برده و از آرمان خود که عدالت است دور سازد.

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار