قرارگاه مطالبه گری شهید احمدی روشن؛

بررسی ابهامات پروژه هتل بام کرمان/ شناسایی ردپای فساد مالی از شهرداری کرمان تا موسسه مالی ملل

محمد علی عسکری دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن در شامگاه گذشته در نشست خبری که با حضور خبرنگاران استان کرمان برگزار شد اقدام به رونمایی پرونده فساد اقتصادی در پروژه هتل بام کرمان کرد و در این نشست اقدام به بررسی ابهامات این پروژه نمود .


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / محمد علی عسکری دبیر قرار گاه مطلبه گری احمدی روشن بسیج دانشجویی استان کرمان در شامگاه گذشته در نشست خبری بررسی ابهامات هتل بام کرمان عنوان کرد: قرارگاه اpمدی روشن به عنوان یکی از بازو های  ساختار بسیج دانشجویی در سراسر کشور وظیفه ی خود را اینگونه تعریف کرده است که به بحث مطالبه‌گری تخصصی در حوزه خرد و کلان و ملی و منطقه‌ای بپردازد که تاکنون دستاور هایی هم داشته است.

وی با بیان اینکه این یک کار دانشجویی و داوطلبانه است تاکید کرد: در یک دولت و جامعه اسلامی این ویژگی مطالبه‌گری و دنبال کردن مسائل توسط تک تک آحاد مردم یکی از ارکان اصلی حاکمیت اندیشه اسلام است.

وی ادامه داد: پس از انجام مطالعات اولیه و نتیجه گیری ها احتمال بروز تخلف و کارشکنی وجود داشت که در اولین گام با کسانی که پیش از ما با این پروژه مخالفت کرده بودند نشستهایی جهت جمع آوری اطلاعات برگزار شد.

عسکری ابهامات این پروژه را در سه حوزه بیان کرد: پروژه در سه حوزه مسائل حقوقی آنچه در فرآیند واگذاری مجوزها قانونی در فرآیند آن اتفاق افتاده، حوزه بعدی حوزه زیست محیطی به طور جدی تخریب، از بین بردن زیست بوم‌ها ابهامات پروژه بود و حوزه سوم میراث فرهنگی است که با توجه به اینکه در سایت گردشگری اصلی کرمان قرار دارد برخی آثار حتی تا ۱۰ هزار سال قدمت تخمین زده شده است.

دبیر قرار گاه مطالبه گری شهید احمدی روشن بیان کرد: کنار هم قرار دادن اشخاص و تاریخ‌ها ابهامات این پروژه را بیشتر کرد و برخی افراد در فرایند این پروژه جاده صاف‌کن هستند و باید تکلیف آنها مشخص شود لذا در بیش از ۱۰۰ صفحه اسناد موجود است که برای متولیان امر امنیتی و قضایی ارسال خواهد شد و کار در حوزه رسانه و قضایی پیگیری می‌شود.

عسکری در خصوص واگذاری این پروژه به موسسه ی ملل اظهار داشت: این پروژه در واقع متکی به چهار صورت‌جلسه عادی است که در دفتر استاندار وقت شکل گرفته است،و این پروژه بدون مزایده و مناقصه و فرآیند شکل‌گیری به موسسه ملل واگذار شده است.

وی با بیان اینکه سرمایه اولیه شرکتی که موسسه ملل به عنوان زیرمجموعه خود در سال ۹۴ معرفی کرده ۱۰۰ میلیون تومان بوده است گفت: این در حالی است که که این پروژه بیش از ۲۳۰ میلیارد تومان ارزش‌گذاری شده است، چگونه این شرکت صلاحیت واگذاری این پروژه را داشته است؟

دبیر قرار گاه مطالبه گری شهید احمدی روشن خاطر نشان کرد:مستنداتی که از مسکن و شهرسازی وجود دارد حاکی از آن است که این پروژه را به شهرداری واگذار کرده از نوع قرارداد اجاره به شرط تملیک بوده است و چگونه ی شهرداری قرارداد مشارکت مدنی امضا می‌کند و در واقع شهرداری آنچه که مالک نیست را واگذار می‌کند به موسسه ملل، در صورتی که شهرداری اجازه واگذاری اینها را در هیچ قالبی حتی مشارکت مدنی به هیچ‌کس ندارد.

وی با اشاره به اینکه متولیان محیط زیست پروژه را ۸ هکتار اعلام کردند تصریح کرد: در قرارداد تنها سه هکتار به شهرداری کرمان واگذار شده است لذا از سوی مسکن و شهرسازی و در آخرین نسخه مشارکت مدنی شهرداری و موسسه ملل درخواست می شود که پنج هکتار دیگر نیز به آنان داده شود.

عسکری در ادامه افزود: در آورده شهرداری این ۵ هکتار و حق استفاده برای موسسه یک ریال حساب نشده است و در کمیسیونی حتی بحث شده متراژ پروژه را ۹ هکتار ثبت کردند و فضایی که ثبت شده در حال حاضر بیش از ۹ هکتار است.

دبیر قرار گاه شهید احمدی روشن با بیان اینکه سهم شهرداری در جاده کشی ۲۵درصد بوده است عنوان کرد: شهرداری چنانچه پول جاده را ندارد اما سهم ۲۵ درصدی را در احداث جاده از آورده پروژه کم می‌کند که شهرداری با توجه به اینکه پروژه‌های دیگری با موسسه ملل از جمله ساختمان شهرداری، بدهی شهرداری در دیگر پروژه‌ها دارد اما سوال این است که در اجرای این پروژه باید عده‌ای به رانت اقتصادی برسند یا شهرداری به عنوان مدافع عمومی شهر کرمان پروژه را اجرا کند؟

وی خاطر نشان کرد: در قرارداد اجاره به شرط تملیک مسکن و شهرسازی تاکید شده است که زمین رابرای کاربری گردشکری و تفریحی واگذار می‌کنیم و شهرداری موظف است فقط هتل ۵ ستاره بسازد ولی در قرارداد شهرداری با موسسه ملل کاربری تفریحی و … مطرح شده است.

عسکری افزود: یک سال از قرارداد اجاره به شرط تملیک گذشته است چرا اداره مسکن و شهرسازی قرارداد اجاره را فسخ نمی‌کند، در بند یک ماده چهار همین قرارداد شهرداری مکلف است تا حداکثر ۶ ما پروانه را اخذ کند و تا یک ماه ساخت را آغاز کند.

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن با بیان اینکه محیط زیست برای این پروژه ۱۰ شرط گذاشته است گفت: بخشی از زمین‌های پروژه جنگل دست‌کاشت است و محیط زیست گفته است که این زمین‌ها در حوزه استحفاظی ما نیست و در پایین پروژه و روی ارتفاعات جنگل دست‌کاشت وجود دارد طبق قانون واگذاری این زمین‌ها ممنوع است.

وی در خصوص غیر قانونی بودن پروژه اظهارکرد:در سطح کشور مسئولینی داریم که به صراحت اعلام کردند پروژه بر خلاف قوانین است و باید متوقف شود اما طبق شواهد ۱۰ روز است که در حال پر کردن مخازن آب با بتن ریزی هستند و دیوارکشی‌ها شروع شده و کل پوشش گیاهی روی ارتفاع از بین رفته  است.

دبیر قرارگاه احمدی روشن خاطر نشان کرد: معاون رئیس سازمان میراث فرهنگی در مصاحبه اعلام کرد که پروژه باید متوقف شود سوال ما این است که چرا متوقف نمی‌شود؟ چرا در سازمان میراث فرهنگی استان کرمان سه نفر انسان دلسوز که علیه پروژه صحبت کردند تنها چند روز پس از مصاحبه گوشی‌هایشان از دسترس خارج شد و استعفا دادند، چرا کارهای ساختارهای دولتی پروژه مختل شده است و فشارهای سیاسی از جانب چه کسی وارد می‌شود و رانت اقتصادی را چه کسی دارد ایجاد می‌کند؟

عسکری ادامه داد: در میان برخی مسئولان در ادوار مختلف عدم باور به کار کارشناسی وجود دارد در استان و به نظرهای کارشناسی توجه نشده است، قبل از اینکه مسکن و شهرسازی قرارداد را با شهرداری تهیه کند با فشارهای سیاسی، زمین به شهرداری بر اساس یک صورت جلسه واگذاری، تحویل می‌شود.

وی در خصوص قانون‌گریزی و عدم باور به قانون اظهارکرد: عده‌ای در میان مسئولان خودشان را فراتر از قانون تصور می کنند که ریشه سوم مسئله است که معتقدیم باید خشک شود، مسئول قانون را می‌شناسد و می‌داند اما به آن عمل نمی‌کند، در مسیر این پروژه چرا برخی اسناد و نامه‌ها و مطالعات باید فوق سری طبقه‌بندی شود و از دسترس مردم خارج شود و این خلاف قوانین است.

دبیر قرار گاه احمدی روشن پیشنهاد کرد: در خصوص زمین‌هایی که در بام کرمان از دست رفت، زیست بوم و پوشش گیاهی و میراث فرهنگی بلافاصله خلع ید صورت گیرد و با متخلفان برخورد و اگر با مفسدان برخورد شود منطقه حداقل به تفرجگاهی برای عموم مردم تبدیل شود.

عسکری در پایان بیان کرد: این قرار گاه تا به امروز از شهردار و استاندار وقت و الان چندین بار درخواست کرده است تا در دانشگاه حاضر شوند و پاسخ گوی مطالبات دانشجویان باشند اما دعوت ها بدون پاسخ باقی ماند لذا مایل هستیم در هر جمع، دانشگاه و خارج دانشگاه و … مسائل را مطرح کنیم و پاسخ‌ها را رسانه‌ای و منتشر کنیم .

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار