به همت بسیج دانشجویی شهرستان شهربابک؛

جوان، آن هم دانشجو، در محیط علمی باید ذهنش و زبانش باز باشد

سخنرانی آقای منگلیان به مناسبت 16 آذر در نماز جمعه شهر بابک


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /  آقای منگلیان به مناسبت 16 آذر در نماز جمعه شهر بابک سخنرانی کردند. متن سخنرانی ایشان به شرح زیر است:

 

رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِی  یَفْقَهُوا قَوْلِی

بنده حقیر به نمایندگی از جامعه دانشجویی شهرستان شهربابک خاصه مجموعه کوشای بسیج دانشجویی در خدمت شما هستم و سلام و عرض ادب این خانواده بزرگ،جوان،پیشرو و خلاق را خدمت شما مردم شریف شهرستان معروض میدارم.

جنبش دانشجویی در همان فضای اختناق پس از کودتای سال ۳۲ که با همکاری سرویس های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس جهت بازگرداندن شاه به ایران ایجاد شده بود، با سرکوب بزرگ ۱۶ آذر مواجه شد. در آذر سال۳۲ دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به ورود دنیس رایت کاردار، تظاهراتی را آغاز کردند و در ۱۵ آذر این تظاهرات به خارج از دانشگاه کشیده شد و ماموران شاه شماری از دانشجویان را دستگیر و مجروح ساختند. قرار بر این بود که نیکسون در ۱۸ آذر همان سال برای بازدید از نتایج سرمایه گذاری چند میلیون دلاری آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد و عزل دکتر محمد مصدق به ایران سفر کند.این اقدام دانشجویان یعنی تظاهراتی که در مواجه با حکومت طاغوتی شاه به با محوریت دانشگاه به راه افتاده بود.در آستانه ورود نیکسون به ایران برای حکومت شاه خطرناک جلوه کرد لذا نیروهای لشکر ۲ زرهی به دانشگاه تهران وارد شدند و در درگیری با دانشجویان سه تن از دانشجویان به نام ‏های شریعت رضوی، قندچی و بزرگ‏نیا به شهادت رسیدند و جز اولین شهدای جنبش دانشجویی گشتند.این حادثه در حافظه جامعه علمی و دانشجویی کشور ثبت شد و پس از آن با وجود فشار های رژیم شاه و سازمان اطلاعات کشور موسوم به ساواک به عنوان روز دانشجو معنا پیدا کرد.در فضای دانشجویی به دلیل پایین بودن سن و جوانی دانشجویان که عامل پاکی و ایجاد فضای معنوی و مردمی است غالب دانشجویان رضایت خداوند و آسایش مردم را در صدر لیست مباحث سیاسی و فعالیت های تشکیلاتی قرار میدهند.

جنبش دانشجویی ایران بر خلاف سایر جنبش های دانشجویی سه آرمان مهم دارد ؛ استقلال طلبی ، استکبار ستیزی و عدالت خواهی و تحقق این آرمانهای مقدس جز با « آگاهی از راه و آگاهی از دشمن » امکان پذیر نیست .از این رو دانشجو لازم است «سیاسی‏» بوده و از بینش و تحلیل سیاسی قوی و مشارکت سیاسی سازنده برخوردار باشد ؛ ولی از «سیاست‏بازی‏» و افتادن در دام جنجال های سیاسی و جناحی بپرهیزد . چنانکه یکی از شاخصه‌های بارز ۱۶ آذر۱۳۳۲، تشخیص و تحلیل درست و ایفای نقش صحیح جریان دانشجویی در راستای مصالح ملی در آن برهه از زمان بود. در شرایط کنونی نیز دانشجو با سرلوحه قرار دادن آرمانهای اسلامی و ملی خویش، وظیفه دانش پژوهی، تعمق، نو آوری علمی و تلاش در جهت اعتلای اقتصادی و فرهنگی کشور را هرگز از منظر خویش دور نخواهد ساخت . مقام معظم رهیری در دیدار دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد می فرماید : « در پایان فقط چند توصیه به دانشجویان عزیز بکنم: در محیط دانشگاه، محیط دانشجوئی، نقد منصفانه و متقابلاً نقدپذیری‏ متواضعانه هر دو لازم است. جوان، آن هم دانشجو، در محیط علمی باید ذهنش و زبانش باز باشد؛ نقد کند.

رهبر معظم انقلاب از فعالیت های دانشجویی تمجید کردند در دیدار امسالشان با دانشجویان از ورود دانشجویان به مسائل مطالبه گری سیاسی و اجتماعی تمجید کردند و به طور اخص ورود دانشجویان به مسئله هفت تپه را نطفه قوتی تلقی نمودند.

پیرامون مشکلات اخیر،اعتراضات و اغتشاشات پیش آمده پس از افزایش قیمت بنزین،که در جلسه سران کشور تصویب شده است اولا مطمئنا به نحوه اجرا و ابلاغ آن نقد وجود دارد و آنکه مسئولی بگوید من خودم صبح جمعه از افزایش قیمت بنزین با خبر شدم نه تنها بار تکیف را از دوش ایشان ساقط نمیکند بلکه عذر بدتر از گناهی است،که عواقب آنرا دیدیم و برخی خواستند از اعتراضات مردم سوء استفاده کنند.

دوما دانشجو های کشور در این مورد با بیانیه و ارسال پیامک به مسئولان اجرایی و بعضا نمایندگان مجلس مراتب اعتراض خود را از نحوه ی اجرا ابراز داشتند هر چند با درایت رهبری و رمز وحدت این مشکلات هم پایان یافت.اما بار از دوش مسئولین برداشته نشده است و باید  این افزایش قیمت کمترین فشار را به مردم وارد کند ارگان ها حداقل باید با راه اندازی،مناسب سازی و ترویج حمل ونقل شهری در شرایط کنونی از افزایش مصرف و فشار بر مردم به کمترین مقدار کاهش پیدا کند.

مسلما که وظیفه اصلی دانشجو طلب علم ،تحقیق و دانش اندوزی است  از این حیث نیز به حمدالله تولید علم در کشور چندین برابر کشور های پیشرفته جهان است اما همانگونه که رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی)در بیانیه گام دوم تاکید کردند ،بدلیل عقب ماندگی علمی کشور در قرون اخیر  الخصوص دوران قاجار باید این رشد علمی با تلاش و مجاهدت دانشجویان دغدغه مند،با استعداد و فعال چندین سال متمادی به همین صورت حفظ شود تا انشالله این عقب ماندگی نیز جبران شود.

در پایان به عنوان حسن ختام خدمت شما بزرگواران اطمینان خاطر میدهم محیط دانشگاه های امروز کشور همچنان سرشار از روح عدالت خواهی،استقلال طلبی و فرهنگ غنی ایرانی اسلامی است و انشالله با همت مسئولین برای ایجاد شغل برای جوانان صاحب علم این خطه از طرفی دغدغه این روزهای جوانان حل شود و از آنجایی که اشتغال جوانان عامل افزایش نرخ ازدواج و کاهش نرخ طلاق و سایر آسیب های اجتماعی است سبب کاهش این مشکلات در شهرستان و سطح کسور شود.

دانشجویان همواره دنبال رو آرمان های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی،مقام معظم رهبری(مدالظله العالی)و شهیدان عظیم الشان هستند و عهد می بندند تا پای جان پاسدار ارزش های انقلاب باشند.

اسلام علیکم و الرحمه الله و برکاته
بسیج دانشجویی شهرستان شهربابک

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار