16 آذر نمادی است اعتراضی علیه استبداد

دانشجو مؤذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود

نخستین اعتراضات فراگیر به سلطه گری و دخالت های آمریکا، انگلیس و کشورهای غربی در ایران، 14 تا 16 آذر ماه سال 1332 صورت گرفت. که با خونریزی و دستگیری تعدادی از دانشجویان و کشته شدن سه دانشجوی مطالبه گر در دانشگاه تهران همراه بود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / نخستین اعتراضات فراگیر به سلطه گری و دخالت های آمریکا، انگلیس و کشورهای غربی در ایران، ۱۴ تا ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ صورت گرفت. که با خونریزی و دستگیری تعدادی از دانشجویان و کشته شدن سه تن از دانشجویان دانشگاه تهران همراه بود. صبح روز ۱۶ اذر تجمع و رفت و آمدهای نیروهای نظامی رژیم در اطراف دانشگاه تهران به چشم می خورد.

در این روز نیروهای رژیم با حمله به دانشجویان بی گناه و مظلوم و مدافع خویش، سه دانشجوی این دانشگاه را به نام های: آذر شریعت رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ نیا به شهادت رساندند. دو روز بعد و در تاریخ ۱۸ آذر، نیکسون، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در همان دانشگاه تهران که آغشته به خون دانشجویان این دانشگاه بود، حاضر شد و دکترای افتخاری حقوق دریافت کرد!

آنچه بیش از همه مرا به خود مشغول می دارد، آن است که چقدر دانشجویان آن دوره پرخروش و مطالبه گر بودند و چه سر بی باکی داشتند برای احقاق حق! اما آیا هنوز هم آن مطالبه گری های به حق، به درستی صورت می گیرد؟!

روز دانشجو در تاریخ ما، روزی است ماندگار شده در مبارزه با سلطه گری و استبداد!

اما در این روز که روزی تاریخی در تقویم ایران است، چقدر توانسته ایم به وظایفی که بر عهده داریم نزدیک شویم؟! با توجه به نقشی که یک دانشجو در نظام یک جامعه حکمفرما می کند، چقدر توانسته ایم مطالبه گری و گفتمان سازی را در جامعه رواج دهیم؟! چقدر توانسته ایم مسئولیت پذیریِ مسئولین نالایق را به چالش بکشیم و استبداد و ناحقی را زیرپا لگدمال کنیم؟! چقدر توانسته ایم به معیارهای دانشجوی ِ تراز انقلاب نزدیک شویم؟!

آنچه لازم می دانم، گوش به فرمان رهبری داشتن است. آنجا که می فرمایند: «من می خواهم غالب یا بیش از غالب بدنه دانشجویی کشور، مجموعه ای متعهّد و دارای مسئولیت نسبت به آرمان های دانشجویی باشند. یکی از آرمان ها، مسئله علم است؛ دومی عدالتخواهی و آرمان سوم، آزاداندیشی و آزادی خواهی است.» یا در جایی دیگر می فرمایند: «جنبش دانشجویی در کشور ما، در تاریخِ ثبت شده و شناخته شده ی خود، همیشه ضد استکبار، ضد سلطه، ضد استبداد، ضد اختناق و به شدت عدالتخواه بوده است.»

آنچه مسلم است، داشتن آگاهی های مختلف و مطالبه گری برای یک دانشجوی خط امام است. و چه زیبا گفت شهید بهشتی: «دانشجو مؤذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا می شود.»

نازیلا رستمی؛ انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار