کتابچه «زخم بنزین» به همت قرارگاه شهید احمدی روشن منتشر شد / ارائه ۸ راهکار برای تعمییر کشتی روی آب

مسئول تولید محتوای قرارگاه شهید احمدی روشن سازمان بسیج دانشجویی گفت: کتابچه «زخم بنزین» با هدف تامین محتوای مورد نیاز تشکل‌های دانشجویی در رابطه با طرح مدیریت مصرف سوخت به همت قرارگاه شهید احمدی روشن منتشر شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی/ علی اصغر داوود آبادی، مسئول تولید محتوای قرارگاه شهید احمدی روشن، با بیان اینکه کتابچه «زخم بنزین» بیانی ساده از خسارات تصمیمات بنزینی و راه های اصلاح و بهبود این تصمیمات است، گفت: کتابچه «زخم بنزین» که به همت کارشناسان قرارگاه شهید احمدی روشن سازمان بسیج دانشجویی تهیه و تنظیم شده با هدف تامین محتوای مورد نیاز تشکل‌های دانشجویی در رابطه با طرح مدیریت مصرف سوخت منتشر شده است. این کتابچه در ۶ بخش به الزامات و آسیب‌های طرح مدیریت مصرف سوخت پرداخته است.


وی با بیان اینکه مسئله سهمیه بندی بنزین و مخاطراتی که اجرای این طرح داشته، دقیقا درد تشکل‌های دانشجویی نیز بوده، افزود: در تدوین کتابچه «زخم بنزین» سعی شده تا مباحث به صورت روان، مختصر و جامع به مخاطبان ارائه شود.

مسئول تولید محتوای قرارگاه شهید احمدی روشن سازمان بسیج دانشجویی گفت: در جزوه زخم بنزین راهکار‌هایی از جمله ضرورت توجیه و تبیین طرح برای مردم، شفافیت مالی، نظم در پرداخت یارانه، اصلاح الگوی پرداخت یارانه، ایجاد سقف محدودیت، ارائه سهمیه بندی‌های ویژه، رهگیری جامع و تأکید بر پرداخت غیر نقدی یارانه‌ها برای اصلاح طرح مدیریت مصرف سوخت ارائه شده است.

وی با بیان اینکه در کتابچه زخم بنزین راهکار‌هایی که برای اصلاح اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت آمده با عنوان «تعمیر کشتی روی آب» ارائه شده اند، افزود: «تعمیر کشتی روی آب» ناظر به این موضوع است که دولت کشتی طرح را شجاعانه به آب انداخته است هرچند این کشتی نقص‌های بسیار دارد؛ اما ا گر بنای اصلاحی هست، که هست، باید این کشتی روی آب تعمیر شود.

داوودی با بیان اینکه ما آسیب‌های افزایش قیمت بنزین را نتیجه اجرای نادرست یک طرح درست به نام هدفمندی یارانه‌ها می‌دانیم، افزود: به دلیل خلاء‌هایی که در اجرای طرح مدیریت سوخت وجود داشت اقشار مختلفی آسیب دیدند و به همین دلیل متاسفانه شاهد اغتشاشاتی در نقاط مختلف کشور بودیم. در هر حال دولت می‌تواند با بازنگری در اجرای این طرح خلاء‌های آن را جبران کند.

مسئول تولید محتوای قرارگاه شهید احمدی روشن سازمان بسیج دانشجویی بر ضرورت شفافیت در ارایه یارانه‌هایی که قرار است به جای یارانه بنزین پرداخت شود تاکید کرد و گفت: در همین یک هفته آمار ضد و نقیضی در بحث هدفمندی مطرح شده به گونه‌ای که از یک سو رئیس جمهور گفته است تمام درآمد‌های حاصل از هدفمندی را به صورت یارانه بین مردم پخش می‌کنیم، اما نمایندگان مجلس مدعی شده اند دولت درآمد خود از هدفمندی را به طور شفاف اعلام نکرده است.

وی با بیان اینکه نظم در پرداخت یارانه‌ها یکی از اصلاحاتی است که دولت باید آن را در اولویت قرار دهد، اظهار کرد: متاسفانه سامانه‌ای که برای دریافت حمایت‌های معیشتی دولت معرفی شده بود در همان روز‌های ابتدایی از دسترس خارج شد و همین موضوع نگرانی‌هایی را برای مردم به وجود آورد.

داوود آبادی با اشاره به اینکه برخی کارشناسان معتقدند قیمت سه هزار تومانی بنزین نمی‌تواند مانع قاچاق بنزین شود، چرا که در حال حاضر در کشوری مانند ترکیه بنزین با قیمت ۱۴ هزار تومان عرضه می‌شود پس همچنان قاچاق بنزین به صرفه است، افزود: اگر بنزین با قیمت فوب خلیج فارس که پنج هزار تومان است به فروش برسد با توجه به مخاطرات امنیتی که برای قاچاقچیان وجود دارد از قاچاق این فراورده جلوگیری می‌شود.
 
فایل PDF کتابچه «زخم بنزین» را می توانید در اینجا دانلود کنید.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار