حضور کارگران کارخانه قند یاسوج در جمع مسئولین بسیج دانشجویی دانشگاه های استان کهگیلویه و بویراحمد:

رای بدوی ابطال معامله کارخانه قند صادر شد/بسیج دانشجویی تنها فریادرس کارگران بیکار کارخانه قند یاسوج / اجیر کردن افراد شرور جهت مزاحمت و سلب آرامش خانواده کارگران

جایی نداریم که فریاد بزنیم و به جز بسیج دانشجویی و سپاه استان کسی فریاد ما را نشنیده است، رای بدوی ابطال معامله کارخاقند صادر شد که انتظار داریم تدبیری اندیشه شود و ما به کار خود برگردیم.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی : روز گذشته نمایندگان جامعه کارگری کارخانه قند در جمع دانشجویان بسیجی استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن قدردانی از تلاش مستمر دانشجویان بسیجی برای احقاق این کارگران گفتند: با مراجعه به همه مراجع استان، به جز بسیج دانشجویی و سپاه، از هیچ کدام نتیجه ای  نگرفتیم.

 

لازم به ذکر است چندی پیش کارگران کارخانه قند یاسوج که از اقدامات دانشجویان و بسیج دانشجویی در حوزه مطالبه گری نظیر "احقاق حق کارگران سد چم شیر گچساران"، کشاورزان زمین های سقاوه و ... کور سوی امیدی پیدا کردند در دیداری با دانشجویان "  خواستار ورود دانشجویان برای مطالبه گری پیرامون واگذرای کارخانه قند و بیکاری کارگران شدند " .
 
 
وی گفت: کارخانه قند از بزرگترین واحدهای صنعتی استان است که  از سال ۹۳ فعالیت خود را شروع کرد و کار با ۳۰۰ کارگر به طور مستقیم و ۱۰ هزار کارگر به شکل غیر مستقیم ادامه داشت و  دو هزار کشاورز چغندر  قند کشت می کردند و سالانه هشتاد هزار تن چغندر از این کشاورزان خریداری می شد.
 
 
این نماینده تصریح کرد: سال  ۷۳ با تبانی هایی که انجام شده بود  ۶۳ درصد سهام هییت مدیره آن به بخش خصوصی واگذار شد که در سال ۸۳ با پیگیری های انجام شده این سهام برگشت داده شد.
 
وی ادامه داد: در  سال ۹۱ نیز حدود ۸۳ درصد این کارخانه  به بانک تجارت واگذار شد و  سال ۹۴ هم واگذاری به بخش خصوصی کلید خورد و  دو تاجر خوش نام ملی ورود کردند که عده ای به هر دلیلی نگذاشتند این معامله صورت بپذیرد.
 
 
نماینده جامعه کارگری کارخانه قند عنوان کرد: از سال ۹۵ واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی بومی کلید خورد و مدیرعاملی که علیرغم انفصال از خدمات دولتی به عنوان مدیرعامل جدید کارخانه انتخاب می شود،  مدیرعاملی که سه بار باعث ورشکستگی کارخانه شد با ورودش جریانات جدیدی در کارخانه قند شروع و  باعث بیکاری کارکنان کارخانه شد.
 
 
وی گفت: این فرد هشت میلیارد از بانک تجارت وام گرفت که در پایان سال ده میلیارد به ضررهای قبلی اضافه شد و  کارگران کارخانه که برخی از آن ها  تا ۲۸ سال سابقه خدمت داشتند  همگی اخراج شدند و اکنون در بدترین شرایط کاری به سر می برند.
 
 
این نماینده افزود: جایی نداریم که فریاد بزنیم و  تاکنون به جز بسیج دانشجویی و سپاه استان  کسی فریاد ما را نشنیده است،  رای بدوی ابطال معامله  کارخانه قند صادر شد که انتظار داریم تدبیری اندیشه شود و ما به کار خود برگردیم.
 
 
وی گفت: این را هم اضافه کنم برخی افراد با با اجیر کردن افرادی جهت مزاحمت و سلب آرامش کارگرانی که در خانه های کارخانه قند بودند، آن ها را مجبور به ترک خانه هایشان کردند و حتی اجازه ورود میهمان و صله رحم اقوام جهت بازدید از این خانواده ها با مشکلات فراوانی روبرو شده بود.

 

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار