ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس برگزار میکند:

جشنواره قرآنی ترنم وحی

جشنواره قرآنی ترنم وحی با 4 محور ادبی، هنری، مناظره و تولیدات قرآنی در سطح استان فارس برگزار میشود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /جشنواره قرآنی ترنم وحی، در تاریخ هفدهم بهمن ماه مصادف با ایام دهه فجر برگزار میشود و شامل 4 محور خواهد بود:

محور اول قرآن:
در این محور، تیم های 3 نفره تشکیل میشود.
یک نفر به عنوان قاری
یک نفر به عنوان حافظ
یک نفر به عنوان شرکت کننده در بخش معارفی که شامل ترجمه و تفسیر دو سوره مبارکه واقعه و حجرات است.

در بخش قرائت مرحله استانی(فینال) باید تمام صوت قاریان جهان اسلام و موسیقی مقام عرب را بشناسند و با تجوید مقدماتی و تخصصی قرآن آشنایی خوبی داشته باشند. سوالات تمام مراحل مسابقه، پیرامون چنین مواردی است و چهل امتیاز دارد. همچنین لازم است قاری، فایل صوتی 10 دقیقه ای خود را(5 دقیقه ترتیل و 5 دقیقه قرائت) را تا روز بیست و پنج آبان ماه برای ناحیه بسیج دانشجویی استان ارسال نماید. مرحله نهایی (فینال) آزمون در دهه مبارک فجر خواهد بود.

در بخش حفظ به غیر از سوره واقعه و حجرات لازم است شرکت کنندگان در مسابقه مشاعره نیز شرکت کنند که با سوال داور، آیه به هر کلمه ای ختم شد، حافظ با همان کلمه شروع به تلاوت می کند. این مرحله، سی امتیاز دارد.

در بخش معارفی و تفسیر
لازم است شرکت کنندگان معانی کلمات، معانی آیات، مفاهیم و تفسیر دو سوره ی واقعه و حجرات را بدانند. منبع سوالات، تفسیر نمونه آیت الله مکارم شیرازی است. این مرحله نیز سی امتیاز دارد.

این محور دارای دو مرحله آزمون است. مرحله مقدماتی غیرحضوری است و ثبت نام آن، از طریق سایت انجام میشود.

محور دوم هنری است و شامل پنج موضوع پانتومیم قرآنی، تئاتر قرآنی، نمایشنامه نویسی، خوشنویسی و طراحی و نقاشی با محوریت آموزه های بوستان و گلستان سعدی و قصص قرآنی و آیات قرآن است. به غیر از بخش تئاتر که گروهی است بقیه رشته ها انفرادی است و باید آثار، نهایتا تا 30 آبان ماه به دبیرخانه استانی(ناحیه بسیج دانشجویی فارس) تحویل داده شود. پیش از این مرحله، یک کارگاه آموزشی در شیراز به مدت یک روز برگزار میشود و پس از آن شرکت کنندگان باید اثر خود را ارائه دهند.

در محور سوم که لیگ مناظره قرآنی نام دارد، بعداز ارائه جزوه ای در بحث شبهات قرآنی و دانستنی های قرآنی به شرکت کنندگان؛ 30 آبان از طریق سایت از افراد آزمون غیرحضوری گرفته می‌شود و سپس در صورت نزدیکی امتیازها، گروه برتر لیگ مناظره از هر شهرستان فایل تصویری 15 دقیقه ای خود را به دبیرخانه مرکزی جشنواره جهت شرکت در مرحله استانی ارسال می نمایند.

محور چهارم تولیدات قرآنی است که شامل 5 بخش تولید کلیپ قرآنی، فیلم کوتاه قرآنی، انیمیشن قرآنی، طراحی لوگو تایپ قرآنی، موشن گرافیک قرآنی می باشد و شرکت کنندگان باید تا 25 آبان ماه آثار خود را به دبیرخانه مرکزی جشنواره ارسال نمایند.

 در همه بخش ها به غیر از تئاتر که (3 تا 7 نفره است) بقیه گروه ها سه نفره هستند و حداکثر در یک بخش از مسابقات می توانند شرکت کنند.

سرگروه های هر گروه در اواخر مهرماه در جلسه توجیهی غیر حضوری شرکت می‌کنند.

در بخش های گروهی از هر محور سه گروه برادر و سه گروه خواهر به مرحله استانی راه پیدا می کنند.
در بخش انفرادی نیز از هر محور 3 نفر برادر و 3 نفر خواهر به مرحله استانی راه پیدا می کنند.

ثبت نام از طریق لینک زیر صورت میگیرد:

                              http://Ghadireshiraz.ir/taranomevahy

دبیرخانه مرکزی جشنواره :
مرکز قرآن و عترت ناحیه بسیج دانشجویی فارس
شماره تماس جهت کسب اطلاعات بیشتر (09037504804)

سید مصطفی موسوی مسئول تعلیم و تربیت ناحیه بسیج دانشجویی

ارسال نظر


captcha