واکنش بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت به احکام صادره برای کارگران هفت تپه

بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در واکنش به اتفاقات اخیر و احکام صادره برای برخی از کارگران نیشکر هفت تپه بیانیه‌ای را صادر کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییبسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در واکنش به اتفاقات اخیر و احکام صادره برای برخی از کارگران نیشکر هفت تپه بیانیه ای را صادر کرد.

به گزارش فارس، متن این بیانیه به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

برخی جریانات رسانه‌ای_سیاسی چه در داخل و چه در خارج که با پرداختن به مسئله  فساد، خواسته یا ناخواسته سعی در کانالیزه کردن افکار عمومی دارند و همچنین هیاهوی رسانه‌ای اخیر در پی احکام صادره برای برخی کارگران و معترضان اتفاقات نیشکر هفت تپه، حاشیه هایی به دنبال داشته است که در ذیل به آن پرداخته می شود. 

یکم؛ عدالت و عدالت‌طلبی یکی از آرمان‌های بلند نظام جمهوری اسلامی و سرفصلی مهم در کتاب زندگی پیامبران الهی بوده و همواره ملت ایران در مسیر رسیدن به آن هزینه‌ها داده‌اند. از انقلاب مشروطه تا جنگ هشت ساله لحظه لحظه چشمه عدالت‌طلبی جریان دارد، مردمی که در راه رسیدن به آرمان هایشان سختی‌های زیادی را به جان خریده‌اند، نمی‌پذیرند که ایرادات قانونی در بحث برخورد با اعتراضات صنفی منتج به عدم رسیدن آنها به حقوق شان گردد. همان قوانینی که این اجازه را به خاطیان ثروتمند می‌دهد که با قرار وثیقه‌های میلیاردی از بند زندان رهایی یابند و مفسدین در جامعه راست راست راه بروند حال آنکه کارگر جامعه در بند زندان بپوسد. همه چارچوب‌ها از نظام توزیع ثروت گرفته تا بحث پیشگیری از وقوع جرم در برخورد با فساد باید به طور هماهنگ و معتدل اجرایی شود. یکی از موضوعات چالش برانگیز امروز آن است که بدون درک صحیح ابعاد قضایا بر برخی اعتراضات معقول برچسب اقدام علیه امنیت ملی زده می‌شود که این موضوع به هیچ وجه مورد قبول و مبتنی بر وجدان جمعی جامعه نیست.

ایرادات قانونی و اجرایی در ساختار نظام جمهوری اسلامی در رابطه با حمایت قانونی و نظامند از اعتراضات صنفی و رفاهی در درون حاکمیت شاید کلان‌ترین و مهمترین نقطه کمتر دیده شده در حوادث اخیر باشد. بدون شک این مهم که یکی از نظام‌سازی‌های ضروری برای گام دوم انقلاب اسلامی می‌باشد نیازمند تغییر و اصلاح  برخی قوانین توسط قوه مقننه و در ادامه اجرای صحیح و ساماندهی درست این قضیه توسط وزارت کشور و سایر نهادهای مسئول می‌باشد. 

دوم؛ روی دیگر صحبت خطاب به کسانی است که هراتفاقی ولو کوچک را مستمسکی جهت چنگ انداختن به صورت نظام اسلامی و تشکیک در اصل روند چهل ساله و عمیق انقلاب اسلامی می‌کنند. انقلاب اسلامی  همچون موجودی زنده در پی اصلاح ایرادات خود می‌باشد، اهل اصلاح هست اما اهل تجدیدنظرطلبی نیست. بدون شک شجره طیبه جمهوری اسلامی که با آرمان‌های روشن استقلال طلبانه و آزادی خواهانه ملت ایران بنا نهاده شد اساسی‌ترین فلسفه وجودی آن عدالتخواهی و چشاندن طعم رفاه به طبقات محروم و مستضعف جامعه می‌باشد؛ نیک می‌دانیم که امروز جمهوری اسلامی به دلیل ساختارهای معیوب و غیرانقلابی و مصلحت اندیشی‌های غیر درست و همچنین مدیریت‌های ناکارآمد و غیرعلمی با آرمان‌های عدالتخواهانه مردم ایران فاصله قابل توجهی دارد اما این مسئله هرگز باعث درهم ریختگی نظام محاسباتی و پناه آوردن ملت به دامن آلوده بدخواهان ملت ایران نخواهد شد. چراکه می‌دانیم در آن دامن راهی برای زیست آزادانه و مستقل و توحیدی ملت ایران نیست.

سوم؛ قوه قضاییه در گام دوم انقلاب اسلامی باید برخورد صریح و قاطع با کانون‌های قدرت و فساد شکل گرفته در درون نظام جمهوری اسلامی را سرلیست اولویت‌های خود قرار دهد. حجم بالای ویژه خواری، اختلاس، زمین خواری و دست اندازی به اموال عمومی قطعا با تعارفات و مصلحت اندیشی‌های غیر واقعی و چشم پوشی از فساد اصحاب قدرت و مکنت قابل علاج نیست. این میدان برخورد قاطع و فوری می‌طلبد لکن این برخورد قاطع باید توامان اصلاح ساختارهای فسادزا را نیز به همراه داشته باشد. اصلاح ساختارهای غیرعلمی و غیرشفاف و فسادزا جز با مطالبه عمومی میسر نخواهد بود. قوه قضاییه باید با صراحت ضعف‌های قانونی که باعث شکل‌گیری فساد شده با مردم درمیان بگذارد و از ظرفیت عظیم افکار عمومی برای مبارزه با این محورها استفاده کند و از طرفی نقش خود را در حمایت همه جانبه از گروه‌های مردمی و افرادی که شجاعانه در پی مطالبه‌گری و مبارزه با اژده‌های هفت سر فساد هستند به خوبی ایفا کند.

چهارم؛ انتظار از قوه قضاییه آن است که حق و عدالت را مبنای قضاوت قرار داده و جوسازی‌های رسانه‌ای عاملی بر تصمیم گیری و آرای صادره از سوی قضات نشود. چراکه اگر بنا باشد تسلیم جوسازی‌ها و غوغاسالاران شود بدون شک توان قدم نهادن در راه دشوار مبارزه با اژده‌های هفت سر فساد را نخواهد داشت.

پنجم؛ دفاع از حقوق کارگران و محرومان باید سرلیست اولویت های تمام مجموعه مدیران کشور در هر سه قوه و غیر آن باشد اما جریانات سیاسی و افرادی که به بهانه آرای صادر شده برای برخی کارگران نیشکر هفت تپه دست به اعلام موضع و اظهار نظر زده اند خود در مظان اتهام اند همانانی که کارنامه درخشانی در بستن دهان منتقدان دارند. در کرسی نمایندگی مجلس یا هیئت دولت و غیر آن برای این کارگران چه کرده اند؟ برای شفاف‌سازی نظام مالی و اقتصادی کشور چه کرده اند؟ همانانی که ظاهرا تاب شفاف شدن آرای خود در مجلس را هم ندارند! و مفسدان اقتصادی را سرمایه نظام می‌دانند! مگر ایجاد هفت تپه و هفت تپه‌ها محصول مدیریت غیرمسئولانه همین شماهای برج عاج نشین نیست؟!

 همانطور که در ابتدا عرض شد جمهوری اسلامی نیازمند سازو کارهای رسمی برای شنیده شدن صدای مظلومیت کسانی که به دادخواهی در درون نظام جمهوری اسلامی برآمده‌اند دارد لکن نباید ریشه‌ها را نادیده انگاشت و بنا نیست کسانی که خود باید پاسخگوی نابه سامانی‌های اقتصادی امروز باشند در جایگاه مدعی نشسته و از پاسخگویی بگریزند.

والسلام علی من اتبع الهدی»

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار