به مناسبت هفته امر به معروف و نهی از منکر؛

بازسازی فرهنگی و ایمانی ضرورت امروز جامعه ایرانی

این روزها رنگ باختن حیا و حجاب در جامعه، و حضور نامتعارف بانوان بد حجاب آنهم در مراسم عزای حسینی در خیابان‌ها همچون معضلی باید آسیب‌شناسی شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /هفته های تقویم مارا به محرمی دیگر رسانده است، محرم 1440 باید محرمی باشد که فرهنگ متعالی عاشورایش ما را با سبک زندگی حسینی تربیت کرده باشد، سبکی که در آن شاخصه‌هایی چون شناخت حق از باطل، ارجح کردن مرگ با عزت، بر زندگی با خفت، زیر بار حرف ناحق نرفتن، ایثار، بصیرت، حجاب و عفاف، اطاعت از ولایت و ولایتمداری و تسلیم بودن در برابر خواست خدا، جوانمردی و اخلاص در اولویت قرار داشته باشد.

اما  اکنون و در بستر بزرگ‌ترین انقلاب وحدانی جهان که  برگرفته از فرهنگ عاشورایی است، باید اذعان کنیم که نه تنها به شیوه  حسینی عمل نکردیم بلکه چه بخواهیم و چه نخواهیم، سبک زندگی و نوع نگاه مردم امروز جامعه با دوران اولیه انقلاب و شاخصه‌های یک جامعه اسلامی، فاصله‌ها گرفته است و باز نیاز داریم که عاشورایی عمل کنیم تا بتوانیم ویژگی‌های یک کشور انقلابی با مردمی مسلمان را احیا سازیم..
امروزه معضلات عظیمی گریبانگیر زندگی های مردم شده است، در زندگی روزمره ما، تجمل گرایی و مادی‌نگری در مفاهیمی چون اسراف، چشم و هم‌چشمی، بی‌بند و باری، مبارزه با امر به معروف و نهی از منکر، نادیده گرفتن ارزش‌های معنوی بر ارزش‌های ظاهری و متأسفانه در برخی از مواقع، دین‌گریزی دیده می‌شود..

که این موارد حتی در مناسک و مراسم معنوی و مذهبی ما نمود بارز و مشخصی به خود گرفته است، یکی از این معضلات که در دهه‌های عزای حسینی دیده می شود، تغییرات غیر اسلامی در نوع پوشش و آرایش بانوان و چگونگی حضور آنان در مراسمات عزاداری است.

متأسفانه هفته‌های تقویم را غافل از ویژگی‌های فرهنگ عاشورایی می‌گذرانیم و در دهه محرم، آگاهانه آن را نادیده می‌گیریم. اگر در ده روز اول ماه محرم در معابر و خیابان‌ها، عبور و مرور مردمان را به نظاره بنشینید می بینیدکه زنان بهترین و شیک‌ترین لباس ها را بر تن دارند و گویی که برای جلوه‌گری و نه برای عزاداری به خیابان‌ها آمده‌اند و روزهای قبل از ماه محرم را به خرید انواع شال‌ها و لیاس‌های عزا پرداخته‌اند و تمام این‌ها، نشان از دوری و فاصله گرفتن از اهداف اصلی است که امام حسین ع برای آنان قیام کرد.

این روزها رنگ باختن حیا و حجاب در جامعه، و حضور نامتعارف بانوان بد حجاب آنهم در مراسم عزای حسینی در خیابان‌ها همچون معضلی باید آسیب‌شناسی شود و  آنچه مشهود است اینکه دشمن به گونه ای مقاصد و اهداف خود را در جامعه پیاده ساخته است که بانوان جامعه نه تنها در طول سال خود را مقید به حفظ حجاب و استفاده از پوشش متناسب با جامعه دینی اسلامی نمی دانند، حتی در مراسم عزای حسینی نیز خود را ملزم به رعایت شئونات اسلامی نمی کنند و با حرکات و ظاهر غیر متعارف خود در صدد  مخدوش کردن ماهیت اصلی عزاداری و شاخصه های دینی ایام محرم هستند.

آری سخت است ولی با وجود این اوصاف باید گفت که جامعه نیاز به بازسازی‌ ایمانی و فرهنگی دارد و  توجه به ابعاد مختلف وجودی امام حسین ع تنها با حرف محقق نمی شود باید گفتار و کردار و اعمالمان حسینی و سبک زندگیمان عاشورایی باشد تا آنگاه سخن آن پیر فرزانه را که فرمود محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه می دارد جامه عمل بپوشانیم.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار