گزارشی از بیست و چهارمین دوره طرح ولایت؛

چله ای که به پایان رسید/شروعی جدید برای طرح ولایتی ها

قطار بیست و چهارمین دوره طرح بزرگ ولایت پس از عبور از 40 ایستگاه روز گذشته در مشهدالرضا به مقصد نهایی رسید و وظیفه مهم ادامه این راه را به بیست و پنجمین دوره آن سپرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / بیست و چهارمین دوره طرح کشوری ولایت با حضور قریب به 4 هزار دانشجو از سراسر کشور 7 شهریور ماه در دانشگاه فردوسی مشهد به کار خود پایان داد

این دوره برای نخستین بار شاهد ثبت نام 13 هزار دانشجو بود که براساس آزمون و مصاحبه های دقیق در استان ها حدود 4 هزار نفر از آن ها برای گذراندن دوره 40 روزه طرح ولایت انتخاب شدند.
بیست و چهارمین دوره طرح ولایت به صورت دو گروه برگزار شد که گروه نخست آن از 17 تیرماه و گروه دوم نیز از 30 تیرماه فعالیت خود را از جوار بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع) آغاز کردند.
مهمان ویژه مراسم افتتاحیه گروه اول این طرح سردار حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که از افول آمریکا در تمام ارکان اقتصادی، سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی سخن گفت.
سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز مهم ترین مهمان مراسم افتتاحیه گروه دوم طرح ولایت بود که محور سخنرانی های او به زیرساخت های اقتصادی و توان بالقوه اقتصادی کشور مربوط می شد.
در این دوره 6 کتاب «معرفت شناسی»، «خداشناسی»، «انسان شناسی»، «فلسفه اخلاق»، «فلسفه حقوق»، «فلسفه سیاست» و در مجموع 744 کلاس آموزشی برای دانشجویان برگزار شد.
علاوه بر تشکیل 4 کلاس در هر روز برای فراگیران، سخنرانانی از جمله آیت الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس موسسه امام خمینی(ره)، آیت الله صدیقی امام جمعه موقت تهران، حجت الاسلام مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها، محمدجواد نیک روش رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور، حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان، سیدمحمود نبویان نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و جمعی دیگر از چهره های برجسته کشوری و لشکری پس از نماز مغرب و عشا در محفلی صمیمانه برای دانشجویان ایراد سخن می کردند.
اختتامیه گروه اول دانشجویان شرکت کننده در طرح 25 مردادماه و اختتامیه گروه دوم که می توان آن را افتتاحیه ای بر ادامه راه جهادی و انقلابی در راه ولایت دانست، 7 شهریور ماه و با حضور سردار سپهر جانشین سازمان بسیج مستضعفین کشور برگزار و پرونده بیست و چهارمین دوره طرح ولایت بسته شد.
برای اطلاع از جزئیات بیشتر این دوره می توانید مصاحبه با مسئولان برگزار کننده آن را که در ادامه آمده است، دنبال کنید.

ضرورت تاسیس دانشگاه طرح ولایت
حجت الاسلام ابوالفضل حکمت، مسئول برگزاری طرح ولایت اظهار کرد: با عنایت اهل بیت(ع) و فرمان رهبر انقلاب، تحقق کمی و کیفی این دوره از طرح ولایت به گونه ای بود که بیشتر افرادی که از نهادها و دستگاه های مختلف از طرح بازدید داشتند، از برگزاری آن با این حجم کمی و کیفی تحسین کردند.
وی با اشاره به اینکه ما در این دوره جمله «ما می توانیم» را به «ما توانستیم» تحقق بخشیدیم، افزود: این مهم مطلعی شد برای ما که می توانیم سال آینده کم و کیف آن را ارتقا دهیم و از پیش بینی افزایش دو برابری در حدود 8 هزار نفری را در سال آینده داریم که در حال آماده سازی ساختارهای آن هستیم.
حکمت به روزرسانی محتوای آموزشی دوره را یکی از نقاط مثبت این دوره از طرح ولایت دانست و عنوان کرد: حضور مهمانان در جلسات اخلاق و پرسش و پاسخ ها سبب افزاش طراز و سطح دوره بود که این نکته نیز از ویژگی های مثبت بیست و چهارمین دوره طرح ولایت به شمار می آید.
وی ظرفیت طرح ولایت را در حد تاسیس دانشگاه طرح ولایت دانست و تاکید کرد: محتوایی که در این دوره تدریس می شود، محتوایی غنی است که به جرأت می توان گفت بخش مبانی فلسفی و اعتقادی آن قابلیت دفاع هم از جانب برگزارکنندگان و هم از جانب دانشجویان را دارد.
مسئول برگزاری طرح ولایت به نیاز طرح ولایت در دیدار با رهبری تاکید و خاطرنشان کرد: بعد از بیست و چهار دوره از برگزاری، این طرح اکنون لشکری قریب چند ده هزار نفری دارد که امیدواریم شعار «الله الله الله الله‌، الله اکبر، طرح ولایت می خواهد، دیدار رهبر» شامل حال طرح ولایتی ها شود.
وی با اشاره به اینکه کادر اجرایی طرح ولایت، کادری مجرب و قوی بود اما عدم تناسب زیرساخت ها در دانشگاه اجرای طرح را با چالش مواجه کرده بود، گفت: خروج از این چالش احداث دانشگاهی ویژه برای طرح ولایت است.
حکمت مشخص نبودن فرآیندهای اجرایی برای این عِده و عُده از بیست و چهارمین دوره طرح ولایت را یکی از نقاط ضعف طرح عنوان و خاطرنشان کرد:‌ باید برای رسیدن به ساختار فرآیند اجرایی صحیح جلسات کارشناسی دقیقی گذاشته شود و امیدواریم برای سال های آینده این نقطه ضعف به نقطه قوت ما تبدیل شود.
وی با بیان اینکه افزایش سطح برگزاری طرح ولایت نیازمند تقویت کمی و کیفی بسیج دانشجویی به عنوان بازوی برگزار کننده طرح است، اظهار کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند «طرح ولایت فرصتی برای نظام بوده، هست و خواهد بود»، همه نهادهای نقش آفرین باید برای این اردوگاه انقلاب اسلامی پای کار آمده چرا که بهره مند اصلی این طرح مجموعه انقلاب است و ان شاالله در نهایت به ظهور حضرت حجت(عج) ختم شود.

محور آموزش ها براساس مباحث بنیادین
محمود عبداللهی، مسئول کمیته آموزش طرح ولایت درخصوص بحث های آموزشی این دوره گفت: از نظر محتوایی طرح ولایت بر محور مباحثی است که تعیین آن توسط آیت الله مصباح یزدی، رئیس موسسه امام خمینی(ره) انجام می شود و این دوره بیشتر بر اندیشه های ایشان در مباحث عقلی تمرکز دارد.
عبداللهی ادامه داد: ویژگی مهم این مباحث بنیادین بودن آن است چرا که از میان مباحث عقلی به مواردی پرداخته می شود که بنیادین، نظام‌مند و مستحکم باشند.
مسئول کمیته آموزش طرح ولایت درباره نحوه انتخاب اساتید طرح توضیح داد: برخی از اساتید طرح ولایت اعضای هیات علمی موسسه امام خمینی(ره) بوده و برخی دیگر نیز پس از پشت سر گذاشتن دوره تربیت مدرس طرح ولایت و عبور از فیلترها و آزمون های مختلف انتخاب شدند.
وی با اشاره به تدریس 6 کتاب «معرفت شناسی»، «خداشناسی»، «انسان شناسی»، «فلسفه اخلاق»، «فلسفه حقوق»، «فلسفه سیاست» به صورت سه ثلث 10 روزه برای فراگیران گفت: در هر ثلث دو کتاب تدریس شد که برای هر کتاب 21 ساعت آموزشی برنامه ریزی شد. علاوه بر آن فراگیران در طول هر ثلث سه کلاس مباحثه را نیز گذراندند.
مسئول کمیته آموزش طرح ولایت ادامه داد: به عبارت دیگر هر فراگیر در طول دوره 40 روزه 126 ساعت آموزشی و 27 ساعت مباحثه را طی کرده است.
وی اشاره ای به تعداد اساتید دوره نیز داشت و گفت: در بخش خواهران 80 استاد و در بخش برادران 46 استاد وظیفه تدریس را برعهده داشتند و در مجموع 744 استاد کلاس در طی دوره برگزار شد.
عبداللهی ادامه داد: علاوه بر کلاس ها و جلسات مباحثه فراگیران، جلسات پرسش و پاسخ شبانه با حضور مولفین کتاب ها نیز برای دانشجویان برنامه ریزی شده بود.
وی با اشاره به اینکه در پایان هر ثلث اساتید مورد ارزیابی دانشجویان قرار گرفتند، گفت: میانگین ارزیابی انجام شده رضایت 91 درصدی دانشجویان از اساتید را نشان می دهد.
مسئول کمیته آموزش طرح ولایت خاطرنشان کرد: پس از پایان دوره طرح ولایت تمامی پاسخ نامه آزمون فراگیران به قم انتقال و پس از تصحیح به فراگیران مدرک قبولی دوره اعطا می شود.

پرسش از دانشجویان؛ پاسخ از چهره های مطرح کشور
مهدی قیاسی، مسئول کمیته فرهنگی طرح ولایت یکی از اصلی ترین فعالیت های این کمیته را اقامه نماز جماعت صبح، ظهر و عصر و مغرب و عشا به همراه جلسه درس اخلاق دانست و اظهار کرد: علاوه بر اساتید ثابت اخلاق که 10 روز در بخش خواهران و 10 روز در بخش برادران حضور داشتند، جلسات فوق برنامه ای با حضور آیت الله صدیقی و حجت الاسلام ماندگاری نیز در این خصوص برگزار شد.
وی افزود: جلسات پرسش و پاسخ به سوالات روز از دیگر فعالیت های کمیته فرهنگی بود که این جلسات با حضور چهره های شاخصی از جمله علامه مصباح، غلامعلی حدادعادل، حسن رحیم پور ازغدی، مهدی طائب، حسین شریعتمداری و ... برگزار شد و فراگیران پس از هر جلسه پاسخ سوالات خود را از مهمانان جویا می شدند.
قیاسی با اشاره به برگزاری مراسم های جشن عید قربان، عیدغدیر، ولادت امام رضا(ع)، دعای توسل، دعای کمیل، دعای ندبه و ... توسط کمیته فرهنگی، بیان کرد: سعی شد در طول برگزاری دوره تعداد تشرف های مناسبی به حرم مطهر رضوی داشته باشیم که در این خصوص برای برادران دو تجمع در صحن قدس به صورت ویژه و همراه با مداحی صورت گرفت.
مسئول کمیته فرهنگی طرح ولایت به حضور مشاوران مجرب در طرح اشاره کرد و گفت: این مشاوران به حدود یکهزار نفر از فراگیران مشاوره های خانواده، ازدواج، بالینی، تحصیلی و ... را ارائه کردند.

خدمت 200 خادم
علی کاظمی، مسئول کمیته خادمین طرح ولایت نیز گفت: امسال در مجموع ثبت نام عمومی خادمین و معرفی خادمین از سوی نواحی بسیج دانشجویی کشور بیش از ۹۰۰ نفر از سراسر کشور متقاضی خادمی این طرح بودند که تعداد قابل توجهی از این خدام از دانش پژوهان سابق طرح ولایت بوده اند. این امر نشان دهنده علاقه مندی دانشجویان به این طرح است که همچنان مایلند در فضای طرح ولایت حضور داشته باشند.
وی ادامه داد: کمیته خادمین طرح ولایت پس از انجام مصاحبه علاقه‌مندان به خادمی طرح در نهایت ۲۵۰ نفر از خواهران و برادران را در مرحله اول تایید کرد که از این بین ۲۰۰ نفر پذیرفته نهایی شدند.
کاظمی افزود: تایید نهایی خادمین به بررسی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های این افراد در نشست پنج روزه خادمین بود که در تاریخ ۱۲ تا ۱۷ تیر ماه در مشهد مقدس برگزار شد.
وی خاطرنشان کرد: این نشست با هدف توانمند سازی، بکارگیری و ارتقا خادمین برگزار و 
گزینش نهایی کمیته خادمین در برنامه‌های عملی و اجرایی این نشست انجام شد.


«میز احسان» و کمک فراگیران به نیازمندان
حسین محمدی مسئول پشتیبانی طرح ولایت، ترابری و تغذیه در طول دوره طرح ولایت را دو وظیفه کمیته پشتیبانی عنوان کرد و گفت: در بحث ترابری 30 دستگاه خودرو سواری و 100 تا 120 دستگاه اتوبوس وظیفه حمل و نقل درون دانشگاه و خارج آن که اغلب برای تشرف به حرم مطهر رضوی بود را بر عهده داشتند. همچنین به علت وسعت جغرافیایی بسیار دانشگاه فردوسی 13 دستگاه موتورسیکلت برای انجام برخی امور در داخل دانشگاه نیز به کار گرفته شد.
وی گفت: با هماهنگی آستان قدس رضوی روزانه 100 کلی ملی فراگیران برای دریافت غذای متبرک حرم مطهر به این آستان مقدس داده می شد و در طول دوره حدود 70 درصد شرکت کنندگان در طرح ولایت از غذای متبرک حضرت متنعم شدند.
محمدی به اجرای طرح «میز احسان» به عنوان یک کار خیر در طول دوره نیز اشاره کرد و افزود: در سلف سرویس ها میز احسان قرار داده شده بود تا فراگیران پیش از شروع به خوردن غذای خود،‌ بخشی از آن را به نیازمندان اهدا می کردند و این غذا در بین موسسات خیریه و بهزیستی های مشهد توزیع می شد.
وی در خصوص تهیه موادغذایی بیان کرد: در این طرح دانشجویان با مزاج های مختلف از سراسر کشور حضور داشتند و این مساله باعث می شد در تهیه غذا، انتخاب میوه، نوشیدنی ها و ... به این نکته توجه کافی شود. بر همین اساس با امور تغذیه و شورای صنفی دانشگاه ارتباط خوبی در این زمینه برقرار شد.
محمدحسین فوادیان، معاون ارتباطات و اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی نیز در پایان این گزارش با تقدیر از بسیج سازمان صداوسیما، خبرگزاری صداوسیما،‌ خبرگزاری های دانشجو،‌ فارس،‌ تسنیم، آنا، دانا،‌نسیم، میزان، ایسکانیوز و دیگر رسانه هایی که با این طرح همراه بودند، ابراز امیدواری کرد که این طرح با وجود به همراه داشتن نام «ولایت» می طلبد که رسانه ها به صورت گسترده به بازتاب اخبار آن همت گمارند تا تمام رسانه های دنیا از کم و کیف برگزاری این دوره مطلع شده و ان شاالله سال آینده شاهد پای کار ولایت آمدن همه رسانه ها باشیم.

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار