فعال دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:

کاهش کیفیت خدمات نتیجه افزایش پذیرش رشته‌های علوم‌پزشکی بدون آماده‌سازی زیرساخت ها خواهدبود / این طرح در تضاد با عدالت آموزشی است

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: طرح افزایش دوبرابری پذیرش رشته‌های علوم‌پزشکی بدون آماده‌سازی زیرساخت های آن باعث کاهش کیفیت خدمات آموزشی و بی عدالتی آموزشی خواهد شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / حمید طیبی خرمی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی گفت: چندی پیش طرحی دو فوریتی با موضوع افزایش دو برابری پذیرش در رشته‌های علوم‌پزشکی در مجلس مطرح شد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: مسلما یکی از مشکلات اساسی در بخش سلامت کشور، کمبود پزشک است، اما این طرح نه تنها حل کننده‌ی این مشکل نیست بلکه مشکلات دیگری را نیز به مشکلات فعلی سلامت کشور خواهد افزود.

حمید طیبی خرمی اظهار داشت: این طرح مربوط به همه رشته‌های علوم پزشکی است در حالی که در بسیاری از رشته‌های علوم‌پزشکی، نه تنها کمبود نیرو وجود ندارد بلکه دانش آموختگانِ بسیاری، بعد از فارغ‌التحصیلی به دلیل نبود شغل در حرفه‌های دیگری مشغول به کار می‌شوند.

خرمی ادامه داد: از طرفی این طرح مربوط به افزایش پذیرش دانشجو از خارج کشور به داخل نیز می‌باشد. دانشجویانی که به دلیل وضعیت مالی مناسب، با وجود رتبه‌های چند رقمی در کنکور سراسری، با پرداخت هزینه‌های هنگفت در دانشگاه‌هایی که عیار علمی پایینی دارند مشغول به تحصیل شده و پس از گذراندن چند واحد درسی، به کشور برگشته و در کنار رتبه‌های برتر کنکور از خدمات آموزشی بهره‌مند می‌شوند.

وی بیان کرد: این اتفاق در تضاد کامل با عدالت آموزشی قرار دارد و ثمره‌ای جز طبقاتی شدن آموزش در کشور و قرار گرفتن رشته‌های برتر در اختیار آقازاده‌ها ندارد.

این فعال دانشجویی عنوان کرد: افزایش پذیرش، نیازمند آماده‌سازی بسترهایی مانند امکانات خوابگاهی، تغذیه، اساتید، بیمارستان و کلینیک آموزشی، ابزار و تجهیزات درمانی، فضاهای آموزشی و … است.

دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اشاره کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی کشور، تهیه‌ی زیرساخت های افزایش پذیرش بسیار مشکل است و بدون وجود این زیرساخت‌ها، افزایش پذیرش موجب می‌شود که دانشجویان، بدون فراگرفتن آموزش‌های لازم فارغ‌التحصیل شوند که قطعا این عدم تخصص، هزینه‌های بیشتری را بر کشور تحمیل خواهد کرد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: آمار و ارقام زیادی مبنی بر کمبود پزشک در ایران منتشر می‌شود که البته صحیح است اما توجه به این نکته ضروری است که سطح سلامت کشور لزوما ارتباط مستقیمی با تعداد پزشک ندارد.

حمید طیبی خرمی خاطرنشان کرد: ایران در بین ۲۵ کشورِ منطقه، رتبه ۲۰ ام را در سرانه تعداد پزشک دارد اما در کیفیت ارائه خدمات، جزو چند کشور برتر منطقه محسوب می‌شود. مدیریت صحیح با آمار و ارقام اتفاق نمی‌افتد بلکه لازم است تحلیل کاملی از شرایط موجود صورت بگیرد.

خرمی گفت: علاوه بر کمبود پزشک، مسئله‌ی اساسی دیگر، توزیع نادرست نیروهای درمانی و امکانات است. اگر امکانات درمانی وجود نداشته باشد، پذیرش دو برابری یا سه برابری دانشجویان هم تاثیری در افزایش کیفیت ارائه خدمات نخواهد داشت چراکه یک پزشک یا دندانپزشک یا… بدون وجود ابزار و وسایلِ مورد نیاز، قادر به ارائه‌ی خدمات نخواهد بود.

وی اظهار داشت: به نظر می‌رسد راهکار نهایی این است که به جای افزایش دو برابری پذیرش، هزینه‌های لازم جهت افزایش امکانات درمانی، به خصوص در مناطق محروم تامین شود، تا به واسطه‌ی آن نیروهای درمانی علاقه‌مند به فعالیت در این مناطق شوند.

این فعال دانشجویی افزود: از طرفی باید زیرساخت‌های لازم جهت افزایش پذیرش دانشجوها فراهم گردد و در دانشگاه‌هایی که ظرفیت پذیرش دانشجویان بیشتری را دارند، به صورت محدود، افزایش پذیرش دانشجویان، به خصوص دانشجویان تعهدی صورت بگیرد تا از این طریق، توزیع نادرست نیروهای درمانی نیز جبران گردد.

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار