وحید جلیلی در آئین اختتامیه دهمین دوره خط امام (ره) ناحیه بسیج دانشجویی هرمزگان:

تشکیل هسته های مقاومت جهانی از ماموریت های اصلی بسیج دانشجویی است

در پایان این آئین با توجه به سازماندهی تمام شرکت کنندگان دوره خط امام (ره) بسیج دانشجویی استان هرمزگان در گروه های کاری رقابتی، از گروه های برتر با اهدای جوایز نقدی تجلیل شد


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / وحید جلیلی در آئین اختتامیه دهمین دوره خط امام (ره) ناحیه بسیج دانشجویی استان هرمزگان گفت: زندگی انقلابی دارای سه مولفه و شاخص نگاه جهانی، تاریخی و جبهه ای است که جوانان انقلابی با مطالعه متون و منابع می تواند به آن دست یابد.

وی که در سالن همایش کتابخانه قلم مشهد مقدس سخن می گفت افزود: اولین مولفه زندگی انقلابی نگاه‌ جهانی است. آرمان‌ها، فرصت‌ها و تهدیدها از ابعاد این نگاه است لذا در کشوری اسلامی مانند ایران، تمام ابعاد نگاه جهانی قابل مشاهده است. در سال‌های اخیر امکانات و ابزار برای گسترش رویکرد نگاه جهانی پیشرفت چشمگیری داشته و ابزارهای رسانه ای مانند اینترنت و فضای مجازی این امکان را در اختیار ما قرار داده تا دایره اطلاعات و ارتباطات خود را افزایش دهیم.

وحید جلیلی یاد آور شد: نگاه جهانی در کشور ما در مقایسه با سال‌های قبل کارآمدی لازم را نداشته و در صورتی که کشورهای اسلامی انقلاب ایران را نقطه شروع انقلاب مستضعفین می‌دانند و رهبر کبیر انقلاب اسلامی را رهبر مبارزان دنیا تلقی می‌کنند اما امکانات ما امروزه نسبت به گذشته ۱۰۰ برابر شده ولی کارآمدی تغییر نکرده است و نگاه جهانی تقویت نشده است.
این فعال فرهنگی انقلاب اسلامی اضافه کرد: انقلاب اسلامی حقیقتا آن چنان لرزه ای را بر اندام جهان استکبار انداخته که تمانکسانی که با طواغیت و استکبار  مشکل داشتند را به خود جذب کرده است و این نگاه در ابتدای انقلاب در داخل کشور نیز بود و مقرر شد هر دولتی که در جمهوری اسلامی بر سر کار می آید موظف است تمام تلاش خود را برای یکپارچگی کامل سیاسی اجتماعی و فرهنگی امت اسلامی به کار گیرد لذا این فرصت بسیار عظیمی است و ما باید به سمتی حرکت کنیم که با یکدیگر متحد شویم، به عنوان مثال شهید محمد منتظری به تفکر جهان وطنی مشهور بود حتی اعتقاد داشت وزرای ما می‌توانند از ملت‌های مسلمان باشند.
وحید جلیلی گفت: انقلابی بودن بدون داشتن نگاه جهانی ممکن نیست، در کشورهای اروپایی در جنگ های جهانی اول و دوم بیش از ۷۰ میلیون نفر از همدیگر را کشتند اما امروز با تشکیل اتحادیه اروپا به هم نزدیک شدند.
مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی افزود:  همین کشورهای اروپایی باعث بروز اختلافات زیادی به ویژه در کشورهای اسلامی هستند و در امت اسلامی هر روز شاهد تکه شدن کشورهایی هستیم و از طرفی حتی نمی توانیم بحث یکی شدن کشورهایی مانند ایران و افغانستان را با داشتن اشتراکات فرهنگی،تاریخی و زبانی  مطرح کنیم.
وحید جلیلی تشکیل هسته های مقاومت جهانی را از ماموریت های اصلی تشکل های انقلابی چون بسیج دانشجویی  دانست و گفت: فلسفه وجودی بسیج دانشجویی در پیام امام خمینی به دانشجویان و طلاب به خوبی قابل مشاهده است.
 وی ادامه داد: اگر روزی آرمان های ما جهانی بود ولی در هیچ دوره‌ای به اندازه امروز این همه فرصت برای هم افزایی جهانی وجود نداشته است.و باید از این فرصت استفاده کنیم.
مدیر دفتر مطالعات مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی دومین مولفه زندگی انقلابی را نگاه تاریخی دانست و افزود: بخش مهم تعلقات ذهن، تاریخ و شخصیت های تاریخی است و  باید سعی کنیم حافظه تاریخی جامعه را حفظ و زنده نگه داریم.
وحید جلیلی تاکید کرد: واژه ذکر در قرآن تنها به انس و به یاد داشتن خدا معنی پیدا نمی‌کند بلکه یاد آوری فراز و فرودهای تاریخی نیز جزو این ذکر است.
وی ادامه داد: اگر تاریخ یک جامعه دچار فراموشی شود هویت آن جامعه از بین خواهد رفت بنابراین یکی از وظایف جوان بسیجی و انقلابی این است که نگذارد حافظه تاریخی جامعه دچار فراموشی شود و امروز خوشبختانه منابع خوبی برای مطالعه تاریخ انقلاب اسلامی، تاریخ ایران و تاریخ اسلام در دست داریم.
این فعال فرهنگی قلاب اسلامی افزود: مطالعه تاریخ انقلاب اسلامی شخصیت های قهرمانی را برای ما معرفی می کند که متاسفانه کمتر در جامعه شناخته شده هستند حال در کل تاریخ بشریت ببینید چند خانم مثل  خانم مرضیه حدیده چی دباغ داریم که قبل از انقلاب با داشتن هشت فرزند در داخل و خارج کشور در عرصه های مختلف مبارزه وارد  می شود و پس از انقلاب، عهده دار مسئولیت های مختلفی حتی تا فرماندهی سپاه استان همدان می شود که سیر فعالیت های ایشان به عنوان کتابی در دسترس می باشد.
وی مولفه سوم زندگی انقلابی را نگاه جبهه ای عنوان کرد و گفت: نگاه جبهه ای موجب افزایش هم افزایی و همکاری در یک جامعه خواهد شد‌ و با اطلاع از ظرفیت ها و نیازهای جامعه همکاری ها را افزایش داد و این در حالی است که در جامعه امروزی باوجود داشتن تعداد زیاد سنگر، به صورت جزیره ای و پراکنده، هم افزایی ایجاد نشده و به صورت یک توده عظیم وجود ندارد، و عناصر و مراکز فرهنگی با وجود داشتن یک هدف تبدیل به یک جبهه نشده است.
در ابتدای مراسم اختتامیه عارف رئوفی مسئول ناحیه بسیج دانسجویی استان هرمزگان با تشریح روند برگزاری دوره و سازماندهی شرکت کنندگان به گروه های مسئله محور گفت: روند جدید بسیج دانشجویی تشکیل هسته های مطالبه گری مسئله محور است که در قالب هسته های مختلف به مراحل احصاء مسئله، یافتن راهکار مسئله، گفتمان سازی در جامعه مخاطب، مطالبه گری تخصصی و در صورت نیاز ورود میدانی حل مسئله می پردازند.
در پایان این آئین با توجه به سازماندهی تمام شرکت کنندگان دوره خط امام (ره) بسیج دانشجویی استان هرمزگان در گروه های کاری رقابتی، از برترین آنها با اهدای جوایز نقدی تجلیل شد که گروه یاسر دانشگاه پیام نور بندرعباس با کسب رتبه اول برنده ۱۵ میلیون ریال شد، گروه فرهنگیان برادر دانشگاه فرهنگیان هرمزگان حایز رتبه دوم و ده میلیون ریال را برنده شد و گروه فاطمه الزهرا دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان رتبه سوم و پنج میلیون ریال را از آن خود کرد

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار