نامه بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل به استاندار سیستان و بلوچستان

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل جهت پیگیری مشکلات خشکسالی‌ در زابل به موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان نامه ایی ارسال کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل جهت پیگیری مشکلات خشکسالی‌ در زابل  به موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان نامه ایی به شرح ذیل  ارسال کرد.

بسمه تعالی

 
استاندار محترم استان سیستان و بلوچستان 
جناب آقای مهندس موهبتی 
با سلام 
همانطور که مستحضر هستید منطقه سیستان یکی از مهم‌ترین نقاط استان به لحاظ اقتصادی و امنیتی می‌باشد که همواره در طول این سال ها از مشکلات فراوان از جمله خشکسالی، کمبود آب، مشکلات اقتصادی و در راس همه سوء مدیریت رنج برده است. اما شهرستان هیرمند واقع در شمال منطقه سیستان که شاید بتوان گفت به دلیل داشتن بیش از یک سوم اراضی کشاورزی منطقه و وجود سه بازارچه مرزی و بازرگانی، مهمترین و استراتژیک‌ترین ناحیه در منطقه سیستان است، بیشتر از همه با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند. 
چند سالی است که مردم شهرستان هیرمند و روستاهای آن با مشکل کمبود و افت شدید فشار آب در ایام گرم سال مواجه می‌باشند که از جمله دلایل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 
1. خط لوله‌ای که آب این منطقه را تامین می‌کند، یک شاخه از خط لوله آب روستایی است که از ۳۰ سال پیش تاکنون هم بار شهر و هم بار روستاهای اطراف آن را متحمل می شود؛ علاوه بر آن در مسیر عبور این خط از تصفیه‌خانه‌ی زهک به سمت هیرمند تعداد زیادی انشعاب برای روستاهای زهک و حتی شاخه‌ای از آن به سمت شهر زرنج افغانستان می‌رود و در نهایت با مقدار زیادی افت فشار به هیرمند می‌رسد که در اثر رشد جمعیت در طی سالیان پاسخگوی بار مصرفی وارده نمی‌باشد. 
2. بدیهی است که در همه جای کشور خط لوله‌ی تامین آب شهری از روستایی جداست و تفکیک این مورد جزء زیرساخت‌های اولیه هر شهر می‌باشد اما متاسفانه این مورد نیز طبق اظهارات مسئولین منطقه از سال 88 فقط به طول ۱۲ کیلومتر پیشروی داشته و ناقص باقی مانده است. با وجود اینکه طرح تصویبی در سال 88 برای باقی شهرستان‌های منطقه سیستان اجرایی شده است. 
3. از سال ۹۴ فاز دوم پروژه خط لوله روستایی شروع به کار کرده و طی این مدت چند مرتبه به دلایل مختلف از جمله عدم تامین بودجه متوقف شده، اما بحمدالله اکنون قسمت اعظم کار به اتمام رسیده و لوله گذاری های اصلی انجام شده است و فقط یک سری لوله گذاری ها و حوضچه های سطح باقی مانده است که به گفته پیمانکار طرح تا دو ماه دیگر به اتمام می‌رسد. 
با این حال همانطور که ذکر شد به دلیل گرمای هوا و افزایش مصرف در ایام گرم سال تعداد زیادی از روستاهای هیرمند (طبق گزارش اداره آب و فاضلاب روستایی تا به این لحظه نزدیک به 40 روستا) دچار افت شدید و حتی قطع کامل آب شده است که به گواهی اهالی و مسئولین امر، بعضی از روستاها از ماه رمضان تا الان حتی یک قطر آب هم نداشتند. در طی این مدت آبرسانی به مردم به روش سقایی و با استفاده از تانکر صورت می‌گیرد، اما به دلیل کمبود تعداد تانکرها (۵ عدد) آبرسانی هر دو تا سه روز یکبار برای هر روستا صورت می‌گیرد و این تاخیر صحنه دردناکی را رقم می‌زند. 
بایستی به این نکته مهم نیز توجه داشت که مشکل در تامین آب مورد نیاز مردم روستایی در ایام گرم سال مشکلات عدیده‌ای را برای مردم به وجود می‌آورد که بعضا می‌تواند جبران ناپذیر باشد؛ مشکلاتی نظیر تلف شدن دام مردم از گرما و بی‌آبی، بروز مشکلات بهداشتی و درمانی به علت نبود آب جهت نظافت و استحمام (مشکلات عدیده پوستی در بازدیدها مشاهده شده است)، مشکل تنش آبی که می‌تواند بحران ساز باشد و کاهش پویایی، تحرک، تلاش و امید مردم روستایی که می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کند. 
 جالب اینجاست که علی رغم انتشار این خبر در رسانه‌ملی و سایر کانال‌های خبری تاکنون هیچ پاسخی از مقامات استانی در این رابطه شنیده نشده است. مگر می‌شود انسان نسبت به درد هم نوع خود بی‌تفاوت باشد خصوصاً اینکه در جایگاه مسئول جمهوری اسلامی ایران باشد. 
با توجه به موارد بالا و توضیحات ذکر شده راهکارهای زیر به مسئولین امر پیشنهاد می‌شود: 
1. با توجه به بازه‌های طولانی آبرسانی به روستاها و افزایش تعداد روستاهای هدف در روزهای آتی تهیه و یا اجاره تانکر سیار آبرسانی جهت کاهش بازه آبرسانی به روستاها بایستی در اولویت قرار گیرد. و در صورت کمبود تانکر از استان‌های همجوار کمک گرفته شود. 
2. پیگیری تکمیل خط دوم آب روستایی که طبق وعده‌ی مسئولین و پیمانکار قرار هست تا پایان شهریور ماه تکمیل شود. 
3. تکمیل پروژه نیمه تمام آب شهری شهرستان هیرمند که بایستی در اولویت‌های طرح‌های استان قرار گیرد تا ان شا ا... دیگر شاهد مشکل بی‌آبی و کم‌آبی در ایام گرم سال نباشیم. 
 
 
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زابل

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار