در بیست و چهارمین دوره طرح ولایت:

پیگیر دیدار دانشجویان با رهبری هستم/ طرح ولایت؛ فرصتی برای بازسازی فکری، اخلاقی و معرفتی دانشجویان

رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها: مومن واقعی را فردی فرصت طلب دانست که شرایط و فرصت‌ها را سنجیده و از شرایط موجود به بهترین نحو استفاده می‌کند و بن بست‌ها او را از حرکت باز نمی‌دارند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / وی به پیشنیه شکل گیری طرح ولایت اشاره کرد و گفت: پس از شکل گیری جریان دوم خرداد، احساس شکست و سرخوردگی در جریان انقلاب و نیرو‌های حزب اللهی بوجود آمد. از سوی دیگر گفتمان غیر اصیل در دانشگاه‌ها در حال ظهور و بروز بود.


رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها ادامه داد: بر همین اساس دغدغه‌مندان این حوزه از جمله آیات عظام مصباح، جوادی آملی، فرزندان مقام معظم رهبری و دیگر بزرگان بر آن شدند تا برای ایجاد جبهه توانمند براساس مبانی معرفتی در دانشگاه‌ها همت کنند و مانع نشر و گسترش گفتمان غیراصیل در دانشگاه‌ها شوند.

رستمی ادامه داد: قطار ۵ هزار نفره طرح ولایت اکنون به راه افتاده و نقد‌ها هر چند به جاست، اما امکان توقف قطار با شرایط موجود را ندارد.

 رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها مومن واقعی را فردی فرصت طلب دانست که شرایط و فرصت‌ها را سنجیده و از شرایط موجود به بهترین نحو استفاده می‌کند و بن بست‌ها او را از حرکت باز نمی‌دارند، تاکید کرد: مبادا مشکلات موجود در طرح شما را از فرصت‌ها که مهم‌ترین آن همجوار شدن با بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) است، غافل کند.

وی ادامه داد: پس از این طرح مشخص نیست که باز هم در زندگی خود امکان حضور در موقعیت‌های معرفتی با این سطح و عمق را خواهید داشت یا نه و حتی ممکن است بعد‌ها حسرت این روز‌ها را بخورید که چرا از امکانات و شرایط این طرح به بهترین نحو بهره نبردید.

وی توصیه‌ای به دانشجویان حاضر در طرح ولایت نیز داشت و گفت: از این فرصت ۴۰ روزه برای بازسازی فکری، اخلاقی، معرفتی خود استفاده کنید که اگر عمل نیکی را مداوم تکرار کنید، تبدیل به عادت در شما می‌شود که ترک آن برای شما دشوار خواهد شد.

رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها با اشاره به درخواست دانشجویان مبنی بر دیدار با رهبر انقلاب بیان کرد: هر چند برنامه‌های رهبر معظم انقلاب بسیار فشرده است، اما حتما برای این دیدار پیگیری‌های لازم را خواهم داشت.

در این جلسه برخی از دانشجویان نقد‌ها و نظرات خود را نسبت به دوره ۴۰ روزه طرح ولایت بیان کردند. آن‌ها به این نکته اشاره داشتند که یکی از مطالبات مقام معظم رهبری ساخت مدل علوم انسانی اسلامی در دانشگاه هاست، اما دانشجویان علوم انسانی در این دوره حضور کم رنگی دارند.

دانشجویان در پایان با اشاره به انتخابات پیش رو در سال ۹۸ خواستار ارائه گفتمانی در خصوص انتخابات در کلاس‌های آموزشی شدند و پیشنهاد دادند که نهاد‌ها و سازمان‌های مختلف فرهنگی دانشگاهی به جای برگزاری دوره‌های متعدد با محتوا‌های مختلف و به دور از نگاه تک بعدی، یک دوره با محتوای نظامند و هدفمند را در طول ۸ سال تحصیل دانشجویان برگزار کنند تا از پراکندگی‌ها و بعضا موازی کاری‌ها جلوگیری شود.

 

حجت الاسلام والمسلمین رستمی در بخش دوم سخنان خود با بیان جمله‌ی "راه قدس از کربلا می گذرد" بیان کردند که نباید با آموزش دادن و مسلح کردن برخی از نیروها، نیروهای ایرانی جبهه را رها کنند و وارد جنوب لبنان نشوند. حزب الله و بدنه مقاومت به‌منظور جنگ مستقیم با اسرائیل تشکیل شده‌اند.
در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین رستمی به بیان خاطره‌ای از یک رزمنده پرداختند: "ما مدتی در سوریه بلاتکلیف مانده بودیم؛ یعنی آمده بودیم سوریه که برویم جنوب لبنان. عملیات متوقف شده بود. برنگشته بودیم ایران. در بخشی از عملیات های زمان جنگ، ما در سوریه بودیم که بنا به جریان غیرمذهبی حافظ اسد و ارتش سوریه، در پادگان هم محدودیت های زیادی داشتیم".
این رزمنده در ادامه می گوید: "فرصتی شد برای مطالعات معنوی و بحث‌های معنوی (از جمله روضه). یک رقت قلبی پیدا کرده بودیم که وقتی برگشتیم تهران، اگر از کنار برخی روضه‌خوان‌ها رد می شدم، نمی‌توانستم نشینم و گریه کنم؛ از این روضه‌خوان‌ها که وقتی روضه می خوانند گاهی صدایشان از در می‌آید بیرون. الان گاهی اوقات از یک خانه‌ای صدای روضه‌خوان می‌آید- از آنهایی که ما الان می شنویم و ممکن است خنده‌مان بگیرد از روضه خواندنش. ما آنقدر انس عجیبی پیدا کرده بودیم که اگر جایی یه "السلام علیک یا اباعبدالله" می‌شنیدم، نمی‌توانستم بایستم؛ می نشستم یه گریه‌ای می کردم بعد رد می‌شدم."
این رزمنده در ادامه بیان داشتند که: "فرصتها ممکن است به ظاهر تغییر کنند. اما ما آماده شده بودیم بیاییم با اسرائیلی‌ها بجنگیم. ما را آوردن در این پادگان اسیرمان کردند. نه اجازه برگشت به ایران به رزمنده‌ها داده شده، نه می‌توانستیم برویم جنوب لبنان. این ماندن، خلاف برنامه ریزی من بود؛ ولی این منجر به بن بست برای آدم مومن نمی‌شود."
حجت الاسلام والمسلمین رستمی به این نکته نیز اشاره داشتند که این فرصت (دوره طرح ولایت)، فرصت گرانقدری است. فرصتی جهت بازسازی درونی، بازسازی فکری، مطالعاتی و معرفتی. محتوایی که در این دوره ارائه می‌شود فارغ از فشردگی و نقدهای وارد به آن، بسیار ارزشمند است. این محتوا، در آینده موثر خواهد بود.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار