نحوه واگذاری پالایشگاه کرمانشاه، دغدغه اصلی جنبش دانشجویی

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه با اشاره به این که اصل جریان خصوصی‌سازی مشکلی ندارد و مسئله نحوه واگذاری است گفت: مجمع تشخیص و قوه قضائیه هر چه سریعتر به مسئله خصوصی‌سازی پالایشگاه کرمانشاه ورود کنند، چرا که در این خصوص غارت بیت المال صورت گرفته است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی :رضا صالحی افزود: این پالایشگاه تولیدکننده پنتان و سوخت هواپیما و تامین کننده خوراک نفت سفید شرکت بیستون کرمانشاه است و در زمان جنگ تحمیلی، نقش مهمی به عنوان پشتیبان تولید صنایع نفتی کشور ایفا کرده است.

 

وی عنوان کرد: روند خصوصی سازی پالایشگاه کرمانشاه از سال 90 شروع شد و دولت، 55 درصد از سهام پالایشگاه را در اختیار بانک‌ها قرار داد که در سال 93 این موضوع رد می‌شود و پالایشگاه به مالک اصلی خود بازگردانده می‌شود.

 

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه بیان کرد: در سال 95 این پالایشگاه با مبلغ 180 میلیارد تومان وارد روند واگذاری شده و شخصی که اهلیت ندارد و در حوزه شیر و لبنیات فعالیت دارد، پالایشگاه را به مبلغ 210 میلیارد تومان خریداری کرد.

 

وی عنوان کرد: با فروش این پالایشگاه به خریداری که فاقد اهلیت است، اعتراضات کارگری این مجموعه شروع شده و اخراج برخی از کارگران صورت گرفت. برخی از ادوات دارای قدمت پالایشگاه (از جمله برج تقطیر) هم که قرار بود در موزه نگهداری شوند، به فروش رسید.

 

صالحی بیان کرد: بعد از واگذاری این پالایشگاه و شروع اعتراضات کارگری، جنبش دانشجویی استان کرمانشاه به این جریان ورود کرد و آخرین اقدامی که این جنبش در راستای شفاف سازی روند واگذاری پالایشگاه انجام داد، صدور نامه‌ای با مضمون شفاف سازی روند واگذاری پالایشگاه کرمانشاه خطاب به مجمع نمایندگان استان با 3600 امضا بود که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه جمع آوری شد.

 

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه اظهار کرد: اواخر دی 97 بود که کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی اهلیت خریدار، نحوه قیمت گذاری و نحوه واگذاری پالایشگاه کرمانشاه را رد کرد و بعد از سه ماه، در صحن مجلس شورای اسلامی با رای موافق 167 نفر از نمایندگان، پرونده واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به قوه قضاییه ارجاع داده شد تا روند واگذاری و تخلفات آن از سوی این دستگاه اجرایی به عنوان مدعی العموم مورد بررسی قرار گیرد.

 

وی عنوان کرد: با اینکه پنج ماه از این جریان می‌گذرد، قوه قضاییه در این خصوص سکوت کرده و هنوز مشخص نیست پرونده پالایشگاه کرمانشاه به کدام شعبه ارجاع داده شده است.

 

صالحی افزود: مسئله پالایشگاه کرمانشاه و شفاف سازی‌های این موضوع و رسیدگی به پرونده آن، دغدغه اصلی جنبش دانشجویی کرمانشاه است؛ در حالی که هیچکدام از ارگان‌های مربوط واکنشی در این خصوص از خود نشان نداده‌اند و به جد، خواستار رسیدگی قوه قضاییه به این جریان هستیم و لازم است، مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان دستگاه ناظر به این مسئله ورود کند.

 

وی بیان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام علاوه بر ورود مصداقی، باید ورود کلان نیز به این جریان داشته باشد و باب‌های قانونی را اصلاح کند و از این ارگان تقاضا داریم هر چه سریعتر به این مسئله ورود کند چرا که در موضوع واگذاری پالایشگاه کرمانشاه، غارت بیت المال صورت گرفته است.

 

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه اظهار کرد: بعد از اخراج کارگران پالایشگاه و به واسطه روند واگذاری و نحوه قیمت‌گذاری و اهلیت نداشتن خریدار، یکسری از کارگران متولی پیگیری مطالبات کارگری پالایشگاه می‌شوند و از چهار کارگر اخراجی پالایشگاه، اکنون سه نفر از آنان به شغل خود بازگشتهاند، آن هم به این صورت که در سطح پایین‌تری از سمت قبلی خود مشغول کار شده‌اند.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار