از پاسکاری مسئولان تا جریان روان فاضلاب به دریا؛

تحلیلی بر پاسخ شرکت آب و فاضلاب هرمزگان به مطالبه بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان

دومین پاسخ به مطالبه دانشجویان بسیجی دانشگاه هرمزگان از شرکت آب و فاضلاب استان رسید پاسخی که هم امید بخش است و هم قابل تامل، امید بخش به سبب شجاعت پاسخ و قابل تامل به دلیل ناهماهنگی و بی دغدغه بودن دستگاه های متولی و مسئول برای این معضل بزرگ


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / پس از پاسخ اداره کل محیط زیست استان هرمزگان، این دومین پاسخ به مطالبه دانشجویی درباره معضل فاضلاب و پساب شهری بندرعباس است

 ورود پساب های خانگی، پسماندها و فاضلاب های صنعتی به خلیج فارس به عنوان یکی از مهمترین معضلات زیست محیطی خلیج فارس در سال های اخیر به دلیل ضعف مدیریت شهری و عدم برنامه ریزی صحیح به بحران ملی تبدیل شده این فاجعه در حالی اتفاق می افتد که حق برخورداری انسان از محیط زیست سالم، معادل  با حقوق بشر شناخته شده است..

خور بعنوان بخشی از سیستم رودخانه نزدیک به دریا که با هدف هدایت آب های سطحی زمین و جلوگیری ازسیلاب ناشی از باران های فصلی طراحی شده بود در سال های اخیر کارکرد اصلی خود را از دست داده و به آبراهه هدایت فاضلاب به دریا تبدیل است.

دخالت انسان در اکوسیستم دریا بارزترین و مهمترین عامل آلودگی و نابودی حیات آبزیان خلیج فارس محسوب می شود که با گذشت زمان خسارت جبران ناپذیری را به ارمغان آورده است.

  رشد گونه‌های خطرناک سیانو باکتری، جلبک و رخدادهایی مانند کشند قرمز، مرگ و میر آبزیان وافزایش بیماری های پوستی و گوارشی ناشی از تغذیه ماهیان آلوده بخشی از آسیب هایی است که نه تنها متوجه گونه های نایاب خلیج فارس شده بلکه حیات ساحل نشینان را مختل کرده است.

پروژه پاکسازی و ساماندهی خورها با هدف رهاسازی این خورها از پسآب و تبدیل آن به یک فرصت گردشگری با تعهد شرکت آب منطقه ای هرمزگان در سال1391 آغاز شد؛ اما با گذشت هشت سال از آغاز این طرح،پساب  همچنان از تصفیه خانه فاضلاب شهر بندرعباس به این خورها سرازیر می شود.

سرازیر شدن مداوم 60 درصد فاضلاب‌ها به خلیج فارس واستشمام بوی متعفن، حجم گسترده ای از اعتراضات مردم، دوستداران محیط زیست و کارشناسان را به همراه داشت تا جایی که کیانوش جهانبخش، عضو شورای شهر بندرعباس در تاریخ ۲۹ شهریور سال ۹۴ با قرار گرفتن در مقابل دهانه ورودی فاضلاب به دریا اعتراض خود را به این وضعیت نشان داد و ادامه این روند را خیانت به نسل های آینده دانست.

حرکت اعتراض آمیز این عضوشورای شهرنسبت به کوتاهی های مسئولان برای جلوگیری از ورود آلودگی ها به دریا سبب شد تا مدت ها بعنوان تیتر یک روزنامه ها و خبرگزاری های بومی و ملی مورد توجه همگان قرار گیرد ولیکن این سوال مطرح می شود که بحران زیست محیطی خلیج فارس به کجا ختم می شود؟

 استاندار هرمزگان سال گذشته بااشاره به طرح تصفیه فاضلاب شهر بندرعباس اظهار کرد: با مصوبه دولت مبنی بر خرید تضمینی پساب تصفیه شده فاضلاب، بخش خصوصی با انگیزه بیشتر این کار را آغاز کرد و این طرح در حال اجراست که بخشی از پساب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز بندرعباس اختصاص می یابد و بخش دیگری نیز جهت تامین نیاز صنایع غرب بندرعباس به آنها فروخته خواهد شد و با این کار از ورود فاضلاب به دریا جلوگیری می شود اما با وجود اینکه یک سال از این گفته استاندار می گذرد، همچنان شاهد ورود فاضلاب به دریا و مرگ خاموش آبزیان هستیم.

جریان  ورود فاضلاب به خورهای بندرعباس و سپس به آب های نیلگون خلیج فارس نه تنها  متوقف نشد بلکه در گذر زمان بر شدت آن افزوده می شود تا جایی که علاوه بر جامعه خبری هرمزگان این بار دانشجویان بعنوان قشر مطالبه گر جامعه به صورت تخصصی وارد عرصه محیط زیست شده اند.

عده ای از دانشجویان دانشگاه هرمزگان به منظور برخوردار ساختن جامعه از محیط زیست سالم و رعایت حقوق بین نسلی و جلوگیری از انتشار آلودگی های غیرمجاز و تخریب محیط زیست ضمن انجام مکاتبات با دستگاه های اجرایی خواستار شفافیت عملکرد این سازمان ها شدند.

 

---

  پیگیری های مکرر تیم مطالبه گری تخصصی بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان پس از گذشت یک ماه نتیجه داد و پاسخ نامه خود را از شرکت آب و فاضلاب استان هرمزگان دریافت نموده است.

در جوابیه شرکت آب و فاضلاب این شهرستان عنوان شده است که این شرکت مسئول جمع آوری، انتقال و تصفیه فاضلاب مناطقی است که در آن مکان احداث شبکه فاضلاب میسر باشد که تاکنون حدود 85درصد شهر بندرعباس تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گرفته اند و از آنجایی که فاضلاب خام جمع آوری شده با انتقال به تصفیه خانه فاضلاب و انجام مراحل تصفیه فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی تبدیل به پساب  قابل قبول و ورود به آب های سطحی می گردد لذا تخلیه پساب با شرایط استاندارد به دریاها و منابع آب های سطحی یکی از روش های رایج در کل دنیا می باشد و در صورتی که پساب مطابق با چارچوب استاندارد باشد، هیچ گونه ممانعت و مخاطره ای ایجاد نمی نماید.

 

---

در بخش دیگری از این جوابیه با اشاره به اینکه طبق قانون مسئولیت بافت های فرسوده و مناطق قدیمی برعهده شهرداری ها، سازمان مسکن و شهرسازی است،  تاکید شده است که ساماندهی و بهسازی خورها در حیطه مسئولیت شهرداری و شرکت های آب منطقه ای است.

براساس اظهارات مسئولان شرکت آبفا،  فاضلاب هایی خامی که ابتدا به خور و سپس  دریا سرازیر می شوند ناشی از مراکز و مجتمع هایی است که به شبکه های فاضلاب شهری وصل نشده یا امکان اتصال نداشته اند یا روان فاضلاب و آب های سطحی هستند که بار آلودگی بالایی نیز دارند، لذا این شرکت هیچ گونه مسئولیتی دراین رابطه ندارد.

---

سازمان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان چند روز پیش در جوابیه خود (http://bso.ir/News/67604موضوع آلودگی خور گورسوزان را ناشی از عملکرد نامناسب تصفیه خانه و ورود روان فاضلاب‌های بافت‌های فرسوده و سکونت گاه‌های غیر رسمی دانست و تاکید کرد: بزرگترین تصفیه خانه استان هرمزگان است طی ۱۳ سال گذشته با عملکرد نامناسب، روزانه حدود ۶۵ هزار متر مکعب پساب بدون کیفیت و خارج از محدوده استاندارد را به خور گورسوزان و در نهایت به دریا تخلیه کرده است.

اظهارات ضد و نقیض مسئولان در ارائه عملکردشان نسبت به ممانعت از ورود آلودگی ها به  خلیج فارس نه تنها پاسخ قانع کننده ای را در برنداشت بلکه بر میزان شبهات ایجاد شده بیش از پیش افزوده چرا که هریک از مسئولان با انداختن توپ در زمین طرف مقابل درصدد مبرا ساختن خود از بزرگترین فاجعه دهه اخیر هستند.

از آنجایی کهحفظ محیط زیست وظیفه‌ای همگانی است لذا همه مردم به ویژه مسئولین و تصمیم گیرندگان جامعه باید خود را در برابر حفظ محیط زیست مسئول بدانند و به فراخور فعالیت و نقشی که در جامعه ایفا می کنند از مواضع خود در برابر نقض کنندگان حقوق شهروندی کوتاه نیایند.

مسئولان بدانند که نهضت مطالبه گری دانشجویان تنها به پاسخ این دوسازمان بسنده نمی کند چرا که براساس  اظهارات قابل تامل مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست استان هرمزگان و شرکت آب و فاضلاب شهرستان بندرعباس سایر دستگاه های ذیربط آماده پاسخگویی به مطالبات دانشجویی باشند.

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار