بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس:

آقای لاریجانی! یکبار برای همیشه به جولان سوداگران بازار مسکن پایان دهید

بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس ضمن تاکید بر ضرورت تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه اعلام کرد: نمایندگان با رای منفی به طرح مالیات بر عایدی سرمایه راه چپاول سوداگران را در مسکن باز گذاشتند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییبسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس در نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس ضمن تاکید بر ضرورت تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه تصریح کرد: نمایندگان با رای منفی به طرح مالیات بر عایدی سرمایه راه چپاول سوداگران را باز گذاشتند.


متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر علی لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم

همان­طور که مستحضر هستید؛ بازار مسکن دچار افزایش غیرمنطقی قیمت­‌ها و اجاره­ بهای سرسام آور شده است. این مسئله به دنبال هجوم نقدینگی و منابع طی یک سال گذشته به سمت بازار‌های غیرمولدی مانند خرید و فروش مسکن، موجب گسترش بی عدالتی و افزایش فاصله طبقاتی شده است.

به اذعان وزیر راه و شهرسازی، در حال حاضر مسکن به عنوان یکی از مهمترین و حساس‌ترین نیاز‌های خانوار، سهم بالای ۸۰ درصدی در سبد هزینه دهک‌های پائین مردم پیدا کرده است؛ علاوه بر این، با افزایش بیش از دوبرابری قیمت مسکن در سال گذشته، اجاره‌بها در معرض افزایش شدید قرار گرفته و خرید مسکن برای جوانان و اقشار کم درآمد تبدیل به رویا شده است.

افزایش بیش از ۲ تا ۳ برابری قیمت مسکن و اجاره‌بها در سال گذشته و امسال موجب شده است تا برخی به حاشیه شهر‌ها مهاجرت کنند که همین مسئله فشار‌های روحی و آسیب‌های اجتماعی به وجود خواهد آورد.

به گفته نماینده محترم مردم کرمانشاه، این مسئله چنان برای مردم مشکل ایجاد کرده است که دیگر توان اجاره خانه را نیز ندارند تا جایی که تماس‌های بسیاری ازسوی همشهریان برای دریافت چادر از هلال احمر و ادامه زندگی با نصب چادر در پارک‌ها با این نماینده برقرار شده است.

بر اساس آمار‌ها نیز شاخص دسترسی به مسکن در کشور به بیش از ۱۵ سال و در تهران به حدود ۲۰ سال رسیده است. این شاخص به این معناست که اگر کسی تمام حقوق و درآمد خود را از امروز پس‌انداز کند و قیمت مسکن هم بیش از این افزایش پیدا نکند، پس از ۱۵ یا ۲۰ سال خانه‌دار می‌شود. جالب توجه است که این مورد در سال ۷۰ حدود ۶ سال بوده است و این وضعیت، نشانگر پدید آمدن بحران مسکن در کشور به مرور زمان است.

کاهش خانوار‌های دارای مسکن ملکی شهری از حدود ۷۰ درصد در سال ۱۳۷۵ به ۵۴ درصد در سال ۱۳۹۵، افزایش دوره انتظار برای تأمین مسکن به بیش از ۶۰ سال در سال ۱۳۹۸ و افزایش تعداد خانه‌های خالی از ۱.۶ به ۲.۶ میلیون واحد طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵، از دیگر شاخص‌هایی است که وضعیت نامطلوب بخش مسکن را تأیید می‌کند.

راهکار حل بحران مسکن از دیدگاه کلان اقتصادی در ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا است. در صورتی که توازن بین عرضه و تقاضا وجود نداشته باشد، بازار دچار نوسانات قیمتی شده و موجب رشد غیرمنطقی قیمت­ها می­گردد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ و گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، «تقاضای سرمایه‌ای یا سوداگرانه» در بخش مسکن طی ۱۰ سال اخیر به میزان بیش از ۷۵ درصد رسیده است.

راهکار اولویت دار و تجربه شده بیش از ۱۸۰ کشور جهان، اعمال ابزار مالیات بر عایدی سرمایه برای از بین بردن تقاضای کاذب و مخرب سوداگرانه است. لازم به ذکر است، ایجاد پایه مالیات بر عایدی سرمایه از نظر علمی کاملا توجیه داشته و مورد تایید مراکز پژوهشی و اجرایی داخلی نظیر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است.

متاسفانه در ایران در سایه بی توجهی نمایندگان ملت و نداشتن دید بلندمدت از شرایط بازار مسکن، قانون جداگانه‌ای در مورد مالیات بر عایدی سرمایه وجود ندارد. حتی در قانون مالیات‌های مستقیم ایران هیچ‌گاه ماده‌ای به طور خاص در مورد مالیات بر عایدی سرمایه به طور کلی وجود نداشته است.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسکن، با هدف مقابله با فعالیت‌های سوداگرانه، از تیرماه سال ۱۳۹۷ با رای بیش از ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس، در دستور کار خانه ملت قرار گرفت. این طرح در کمیسیون اقتصادی بررسی و با کلیات آن موافقت شد؛ اما در جریان بررسی جزئیات، طرح مذکور به دلیل وعده دولت جهت ارائه لایحه‌ای جامع در آینده نزدیک، متوقف گردید.

پیش از این نیز در شهریور ماه سال ۱۳۹۳ طی بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم بند ۱۷ از لایحه مذکور حذف شد و نمایندگان محترم مردم به مالیات بر عایدی سرمایه رأی منفی دادند و راه چپاول سوداگران را باز گذاشتند.

البته از شأن و منزلت نمایندگان محترم به دور است که بتوان میان آن‌ها و سوداگرانِ سقف و سرپناه مردم نسبتی متصور بود، اما لااقل اگر مشکلاتی در اجرای این پایه مالیاتی مطرح بود، انتظار می‌رفت ایرادات سریعاً برطرف شده و لایحه مذکور دوباره مورد بررسی قرار می‌گرفت.
 
ما از شما و مجلس انتظار داریم تا همچون گذشته در کنار مردم باشید و رسالت خود را فدای سیاسیون حامی سرمایه ­داری نکنید؛ آن هم سرمایه ­داری که به جای درآمد مشروع و کمک به تولید و اقتصاد مولد همچون زالو در حال مکیدن شریان‌های حیاتی اقتصاد کشور است.
 
مالیات بر عایدی سرمایه موجب نجات بازار مسکن از چنگ سوداگران و دلالان و بسترسازِ هدایت نقدینگی به سمت فعالیت‌های مولد است، لذا از جنابعالی به عنوان رئیس مجلس درخواست می ­شود در مورد روند طرح مذکور پیگیری لازم را مبذول نموده و یکبار برای همیشه به جولان سوداگران در بازار مسکن پایان دهید.
 
بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار