سومین دوره آموزش عرصه یابی نوین اردو‌های جهادی در اصفهان


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /محمدجواد نادرالاصلی، مسئول سازندگی بسیج دانشجویی اصفهان، از برگزاری سومین دوره آموزش عرصه یابی نوین اردو‌های جهادی در اصفهان خبر داد و گفت: در این دوره آموزشی ۴۵ نفر از مسئولان گروه‌های جهادی دانشگاه‌های اصفهان و یزد حضور دارند.


نادرالاصلی افزود: با توجه به برگزاری موفق اولین و دومین دوره در بهمن و اسفند سال گذشته، برگزاری سومین دوره آموزش با مشارکت جهادگران اصفهانی و یزدی برگزار خواهد شد.

مسئول جهاد سازندگی بسیج دانشجویی اصفهان توضیح داد: اردو‌های جهادی از برجسته‌ترین فعالیت‌های دانشجویی است که در طی سالیان خدمات گسترده و مفیدی را به مناطق محروم و مستضعف کشور ارائه کرده است. حضور دانشجویان از اقشار مختلف و در رشته‌های متنوع باعث شده است که در عمده زمینه‌ها، نیاز‌ها و موانع رشد و تعالی روستا‌های کشور برطرف شود.

وی بیان کرد: عرصه یابی یکی از بخش‌های مهم اردو‌های جهادی است که قبل از برگزاری یک اردوی چند روزه، توسط تیم شناسایی انجام می‌شود. این تیم باید طی بازدید از روستا‌های مختلف مسائل و مشکلاتی که وجود دارد را شناسایی کرده، سپس متناسب با توانمندی گروه جهادی، برای رفع این مشکلات برنامه ریزی کند.

نادرالاصلی گفت: یکی از چالش‌های گروه‌های جهادی این بوده است که بیش از آنکه به مسائل و مشکلات واقعی و اولویت دار روستا‌ها توجه کنند، به توانمندی گروه جهادی توجه می‌کردند. همچنین عمده اطلاعاتی که از این نوع عرصه یابی توسط گروه جهادی استخراج می‌شد ثبت و ضبط نمی‌شد و در اختیار سایر گروه‌های جهادی نیز قرار نمی‌گرفت و از این رو امکان داشت که در یک روستا چندین گروه جهادی عرصه یابی‌های موازی انجام دهند. 

وی ادامه داد: از سوی دیگر این عرصه یابی نیز با مشارکت محدودی از اهالی روستا انجام می‌شد و نظرات تعداد کمی از اهالی در کشف مسائل و مشکلات روستا سهم داشت.

مسئول جهادسازندگی بسیج دانشجویی اصفهان بیان کرد: در این دوره آموزشی تلاش بر این است که گروه‌های جهادی روش نوینی را برای عرصه یابی روستا‌های کشور آموزش ببینند. در این دوره گروه‌های جهادی مسئله یابی به روش مشارکتی را خواهند آموخت سپس با روش‌های کشف و صحت سنجی مسائل آشنا خواهند شد. در انتها نیز گروه‌های جهادی شرکت کننده برای حل مشکلات مختلف روستایی باید ایده و راه حل‌های متنوعی ارائه دهند.

وی گفت: این دوره آموزشی ترکیبی از ارائه‌ی درس، کارگاه‌های مشارکتی و مسابقه است. مسابقه‌هایی که در این دوره طراحی شده است شبیه سازی شرایط یک روستا است و گروه‌های جهادی مدل آموزش دیده در این دوره را به صورت تجربی باید اجرا کنند.

نادرالاصلی ادامه داد: در انتها به سه تیم برتر در این دوره علاوه بر مزایایی که برای برگزاری اردوی جهادی از سوی ناحیه بسیج دانشجویی استان دریافت می‌کنند، جوایز نقدی نیز اهدا خواهد شد.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار