نامه اعتراضی دانشجویان دانشکده علوم پایه دانشگاه رازی کرمانشاه / آقای وزیر شما مانع این تصمیم شوید

دانشجویان فیزیک دانشگاه رازی کرمانشاه در اعتراض به تصمیم مدیران آموزشی این دانشگاه خطاب به وزیر علوم بیانیه دادند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی: جناب آقای دکتر منصور غلامی ؛ وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری؛ اهمیت دانشگاه برابر با اهمیت آینده­ ی کشور است. اگر ما میخواهیم در آینده یک کشور بزرگ، آباد، پیشرفته، مترقی، متمدن و دارای دو جناح مادی و معنوی باشیم، باید به دانشگاه بپردازیم. امروز بدون علم و بدون روئیت علمی، نمی­شود در دنیا قدم از قدم برداشت و موفق شد. پیشرفت آینده­ی ایران در زمینه­های اقتصاد، کشاورزی، صنعت، بهداشت­ودرمان و صنعت­نظامی در گرو توسعه­ی علوم­پایه در کشور می­باشد. بی توجهی به علوم­پایه از سوی مدیران کشور با این دیدگاه که دانشجویان علوم­پایه توانایی جذب مستقیم به بازار کار را ندارند امری غلط و نگران کننده است، در طی دوسال گذشته این دیدگاه سبب کاهش ظرفیت­ رشته­های علوم­پایه در کشور شده است تا جایی که امسال در بسیاری از دانشگاه با ظرفیت صفر در رشته­ های علوم پایه مواجهه هستیم. در واقع این عمل به جای استفاده­ی بهینه و بجا از نیروی متخصص، پاک کردن صورت مسئله به منظور کاهش اعتراض به عدم بها دادن و ارزش نهادن در زمینه­ی علوم ­پایه است. همان گونه که از نامش پیداست علوم پایه را می­توان آغازگر علم، پایه و بنیان تمامی شاخه‌های دانش بشری دانست. همان­قدر که سرمایه‌گذاری و توجه به این علوم سبب پیشرفت و تولید علم در هر کشوری می‌شود به همان اندازه بی‌توجهی به آن لطمات جبران ناپذیری بر پیکره‌ی نظام علمی وارد می­کند که به یقین کشور را از آرمان­های اصلی خود دور می­سازد.

چنان­که مستحضر هستید گروه فیزیک دانشگاه رازی کرمانشاه در سال تحصیلی پیش رو، در اقدامی غیر معمول و ناعادلانه در اعتراض به کاهش بودجه­ ی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و نیز کاهش تعداد واحدهای پایان نامه از 6 واحد به 3 واحد (تصویب شده از سوی هیئت امنای دانشگاه) از پذیرش دانشجو درمقطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی خودداری نموده است. این تصمیم شاید در نگاه اول تنها جنبه­ ی اعتراض به مسائل صنفی (کاهش حق الزحمه ­ی راهنمایی پایان نامه­ ها) اساتید را نشان دهد اما با نگاهی دقیق­تر می­توان گفت که تنها متضرر در این تصمیم ­گیری دانشجویان هستند. اول اینکه اخذ ناگهانی این تصمیم باعث می­شود بسیاری از دانشجویان که جزء نفرات برتر بوده و می­توانسته اند از سهمیه استعداد درخشان برای ادامه تحصیل خود استفاده کنند اکنون با سوختن سهمیه دیگر امیدی به جذب در دانشگاه محل تحصیل خود نداشته باشند. دوم آن دسته از دانشجویان که به هر دلیلی قادر به ادامه تحصیل در شهری غیر از محل سکونت خود نیستند و با هدف قبولی در دانشگاه رازی، در آزمون ورودی کارشناسی ­ارشد و دکترای تخصصی شرکت نموده ­اند اکنون با سهمیه­ ی صفر(!) در دفترچه­ی انتخاب رشته مواجه می­شوند و چاره­ای جز انتخاب دانشگاه­­های دیگر و یا توقف در مقطع فعلی را ندارند که این مسئله از هر جهت ناعادلانه بوده و به صورت مستقیم آینده­ی دانشجویان را تحت الشعاع قرار می دهد. چند سوال آزار دهنده که ذهن ما دانشجویان را به خود مشغول کرده است باید پاسخ داده شود: اساتید به چه علت اقدام متقابل با تصمیم هیئت امنا را با عدم جذب دانشجو پاسخ گفته­اند؟؟؟ آیا باید در این مورد هم حق دانشجو از وی سلب شود تا بلکه لب به اعتراض بگشاید و مسئولین را تحت فشار قرار دهد و به این ترتیب اساتید به حقوق مادی خود و دانشجو نیز به حق معنوی تحصیل خود برسد؟؟؟ آیا آینده­ی دانشجویان تا این اندازه بی اهمیت و بی­ارزش است که بازیچه­ی تصمیمات سلیقه­ای و مقطعی اساتید و مسئولان شود؟ چرا در میان تمامی رشته­ها و دانشکده­های دانشگاه رازی تنها گروه فیزیک و گروه زیست شناسی تصمیم به اعتراض به شکل عدم جذب دانشجو گرفته­اند و سایر رشته­های علوم پایه این دانشگاه نیز با کاهش ظرفیت روبه رو شده است؟ چرا تصمیم کاهش ظرفیت و حذف تحصیلات تکمیلی برای علوم­پایه در دانشگاه رازی به طرز مشکوکی با سایر دانشگاه­های مادر کشور به صورت هماهنگ صورت گرفته است؟؟؟

در پایان باید ذکر کرد که حقوق صنفی اساتید مسئله­ی است که در جای خود باید به آن پرداخته شود اما ذکر ضرب المثل « گنه کرد در بلخ آهنگری *** به شوشتر زدند گردن مسگری» خالی از لطف نیست چراکه تصمیم گیرندگان در مورد مسئله­ی بودجه و تعداد واحدهای پایان نامه، مسئولان دانشگاه هستند اما اقدام متقابل گروه­های علوم­پایه در اعتراض به آن، نه در راستای احقاق حقوق خود بلکه در جهت تضعیف حقوق دانشجویانی است که نقشی در این تصمیم نداشته­اند، در واقع این حرکت اساتید علوم­پایه دانشگاه رازی حسن نیت آن­ها برای احقاق حقوق دانشجویان را به تردید می­اندازد.

ما دانشجویان رشته­ی فیزیک دانشگاه رازی در اتحاد با سایر دانشجویان علوم­پایه این دانشگاه پس از تلاش­های فراوان در دانشگاه و نگرفتن پاسخی روشن در راستای احقاق حقوقمان، از مراجع بالادست که در رأس آن وزارت علوم قرار دارد طلب یاری کرده تا حقوق از دست رفته­ی خویش را بازیابیم. لذا از آن وزارت محترم تقاضامندیم به این مسئله ی مهم ورود کرده و اجازه ندهند دانشجویان و حق تحصیل آنان قربانی تصمیمات سلیقه­ای مسئولین دانشگاه شود.

پیشاپیش از همکاری و استعانت شما کمال تشکر را داریم.

رونوشت:

1 کمیته ­ی آموزشی مجلس شورای اسلامی

2 مجمع نمایندگان استان کرمانشاه

3 هئیت امنای دانشگاه رازی کرمانشاه

4 شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار