دبیرخانه گام دوم انقلاب اسلامی برگزار کرد:

یقه سفیدان عامل فساد در جمهوری اسلامی/ همت جوانان عامل کاهنده ی فساد

احمد توکلی: آنچه که الان ما در حوزه فساد شاهد هستیم دلیل بر این نیست که راه حلی برای آن وجود ندارد بلکه باید تصویری درست از آنچه که هست بازگو شود زیرا تصویر درست از وضعیت موجود، ناخودآگاه، ما را به سمت پاسخ هدایت می‌کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی جناب آقای دکتر احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز در سلسه نشست‌های تبیین گام دوم، با موضوع سازوکار عملکرد دستگاه نظارت بر قوای سه‌گانه بیان داشت: 

 
آنچه که الان ما در حوزه فساد شاهد هستیم دلیل بر این نیست که راه حلی برای آن وجود ندارد بلکه باید تصویری درست از آنچه که هست بازگو شود زیرا تصویر درست از وضعیت موجود، ناخودآگاه، ما را به سمت پاسخ هدایت می‌کند.
 
 در همین راستا ایشان به تبیین سه مفهوم فساد سیاسی، فساد سیستمی  و جرم یقه سفیدها و چگونگی موجودیت آن پرداختند. ایشان در بحث موجودیت فساد گفتند فساد همچون یک موجود زنده است که اگر مهار و کنترل نشود، رشد می‌کند و فراگیر می‌شود. 
 
 همچنین در ادامه از سیاست مدارانی که می‌گویند مقداری فساد در سیستم طبیعی است مخالفت کردند و فرمودند این اندک مقداری فساد طبیعی رشد می‌کند و فراگیر می‌شود.
 
 ایشان در ادامه مباحث خود فرمودند: اگر فساد سیستمی تمام کارکرد یک دولت را در بر بگیرد بی‌اعتمادی به حاکمیت چنان گسترده می‌شود که منجر به خشونت نزاع و مناقشات و‌یرانگر اجتماعی و اقتصادی می‌شود و این بدین معنا است که جمهوری اسلامی ایران با کودتای نظامی و جنگ، زمین‌گیر نمی‌شود اما ممکن است در موضوع گستردگی فساد زمین‌گیر شود. 
 
 این فعال سیاسی بیان داشتند همانطور که قبلاً گفته شده، وجود دستگاه کارآمدی که زیر نظر بلند پایه‌ترین مقام کشور قرار داشته باشد تا بتواند بر همه ارگان‌ها نظارت کند و آن‌ها مورد بررسی قرار دهد لازم و ضروری نظام جمهوری اسلامی ایران است.
 
 ایشان در راستای بررسی فساد به این نکته اشاره داشتند که  کشور درگیر فساد یقه سفیدها که افراد محترم و صاحب نفوذ در فرایندهای مختلف می‌باشند است و همچنین بیان کردند افراد زیادی قربانی یقه‌سفیدان در جامعه هستند زیرا آنها باعث شدند عِده و عُده بر سر جای خودشان نباشند.
 
 در ادامه دکتر توکلی با تاکید بر اصل شایسته‌ سالاری؛ بارگرایی، ویژه‌خواری به معنای بهره‌برداری از مناسابات ساختاری_سیاسی برای کسب منافع اقتصادی بیشتر را موارد نقض آشکار شایسته سالاری دانستند.
 
 در پایان ابراز داشتتد که امید به پایان دادن فساد و به حداقل رساندن آن باید در جامعه گسترده شود زیرا این امر با همت جوانان قطعاً شدنی است و مردم نباید نسبت به این مساله ناامید شوند
 
 
 
 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار