سعید باغکار نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس در خطبه های نماز جمعه این هفته شیراز:

دانشگاه فرهنگیان در فارس مهجور است / انتخاب برخی مسئولین حاصل سیاست زدگی است

نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس گفت: متاسفانه دانشگاه فرهنگیان استان فارس با کمبود شدید فضای آموزشی و خوابگاهی مواجه می باشد و چنان چه این فضا تامین نگردد در حق مردم شریف استان فارس اجحاف خواهد شد. لذا استدعا می شود استاندار محترم شخصا این مسئله را تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری نماید.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /سعید باغکار نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر شیراز ضمن معرفی اجمالی دانشگاه فرهنگیان فارس در خصوص مسائل و مشکلات این دانشگاه با بیان اینکه با توجه به اهمیتی که مقام معظم رهبری نسبت به دانشگاه فرهنگیان قائل اند و سال گذشته نیز برای اولین بار در دیدار سالیانه ایشان با فرهنگیان که همه ساله در هفته معلم صورت می پذیرد به پردیس نسیبه دانشگاه فرهنگیان تهران تشریف آورند گفت: دانشگاه فرهنگیان تنها دانشگاه ماموریت محور در تربیت نیروی انسانی برای آموزش و پرورش کشور می باشد این دانشگاه طبق ماده 2 آیین نامه ی دانشگاه فرهنگیان رسالت ‏1ـ تأمین و تربیت معلمان، مدیران، مربیان، کارکنان و پژوهشگرانی مؤمن و متعهد، ‏معتقد به مبانی دینی و ارزش های اسلامی و انقلابی، دارای فضائل اخلاقی و ارزش های ‏والای انسانی، کارآمد و توانمند در طراز جمهوری اسلامی‏2ـ تربیت، توانمندسازی و ارتقای شایستگی های عمومی، تخصصی و حرفه ای منابع ‏انسانی با تأکید بر پرورش انسان های متقی، کارآفرین، خودباور، خلاق و توانا در تولید علم، ‏فناوری و نوآوری، متناسب با مبانی و ارزش های اسلامی و نیازهای جامعه راه بر عهده دارد.

وی در ادامه افزود: حضرت آقا در دیدار سال گذشته شان با جمعی از معلمان و دانشجو معلمان فرمودند"مراکز تربیت معلّم -که مهم‌ترینش فعلاً دانشگاه فرهنگیان است، مرکز ثقل اصلی نظام آموزش و پرورش کشورند و در مورد این دانشگاه کوتاهی شده است." این سخن خود به خوبی بیانگر تمامی کم کاری ها و کاستی ها، به ویژه مظلومیت دانشگاه فرهنگیان است.ددانشگاهی که با همه ی این مسائل و مشکلات از رسالت اصلی خویش دست نکشیده و در همین آوان حرکت خود به چنان موقعیت هایی از جمله 1. پژوهشگر برتر دانشجویی کشور 2.معلم برتر کشور 3.دانشجوی برتر کشور 3.بالاترین سطح تعداد مقالات علمی و بسیاری از افتخارات دیگر دست یافته است که در نوع خود بی نظیرند.

نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس با بیان اینکه عرایض بنده در چند محور خلاصه خواهد شد، در محور اول سخنی با رئیس محترم هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان داشت و اظهار داشت: شیوه ی مدیریتی دانشگاه فرهنگیان ‌به صورت هیئت امنایی می باشد و جناب رییس جمهور به عنوان رییس این هییت امنا به حساب می آیند. اما متاسفانه جناب دکتر روحانی حتی به حسب ظاهر هم، کاری به دانشگاه فرهنگیان و دانشجومعلمان نداشته است و حتی بعد از گذشت ۶ سال نشستن بر صندلی ریاست جمهوری حتی در یک جلسه از جلسات هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان شرکت نکرده اند. با توجه به تاکید مقام معظم رهبری از رئیس جمهور محترم انتظار می رود همچون مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان حضور یابند و درصدد حل موانع و مشکلات عدیده ی دانشگاه قدم بردارند.

 

وی اضافه کرد: در استان نیز استاندار محترم به عنوان رییس استانی هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان‌ استان فارس محسوب می شوند که بنا به اطلاعات حاصله جناب دکتر رحیمی استاندار محترم در چند جلسه با مسئولین دانشگاه فرهنگیان و آموزش و پرورش برای حل مشکلات دانشگاه فرهنگیان داشتند اما هنوز به دستورات صادره از جانب آقای استاندار جامه عمل پوشانده نشده است و کماکان مشکلات دانشگاه که یکی از مهم ترین آن ها مشکل فضای فیزیکی است پا بر جاست.


باغکار با بیان اینکه در سال آینده دانشگاه فرهنگیان کشور در نظر دارد قریب 45000 دانشجو را جذب کند و سهم استان فارس نیز بیش از 1500 دانشجو می باشد بیان داشت: اما متاسفانه دانشگاه فرهنگیان استان فارس با کمبود شدید فضای آموزشی و خوابگاهی  مواجه می باشد و چنان چه این فضا تامین نگردد در حق مردم شریف استان فارس اجحاف خواهد شد. لذا استدعا می شود استاندار محترم شخصا این مسئله را تا حصول نتیجه مطلوب پیگیری نماید.


وی خطاب به استاندار فارس گفت: جناب آقای دکتر رحیمی ما دانشجومعلمان استان فارس از شما در خواست داریم همان گونه که رهبر معظم انقلاب دانشگاه فرهنگیان را به قدوم خود مزین کردند شما نیز به دانشگاه فرهنگیان تشریف بیاورید و از نزدیک مشکلات انسان سازان آینده کشور مطلع شوید.
 

نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس اضافه کرد: استاندار محترم‌ یکی از مشکلات جدی دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید مطهری جنب پالایشگاه شیراز می باشد. که با قدمت 50 ساله این روزها در وضعیت اسفناکی از جمله بوی نامطبوع گاز و دوری از مرکز شهر و موارد دیگر که اکنون فرصت صحبت در این خصوص نیست مواجه است. مزید بر این مورد استاندار محترم اظهار می‌کند که چون خود حدودا ۲۵ سال پیش در مرکز شهید مطهری آب باریک تحصیل کرده است پس آن مرکز برای دانشجومعلمان فعلی نیز مناسب است ما دانشجومعلمان از شما خواستاریم اولا برای یادآوری خاطرات خویش و ثانیا مطلع شدن از مشکلات آن مرکز به دانشگاه فرهنگیان بیایید.


وی یکی از ویژگی های اصلی و اساسی یک مدیر را زمان شناسی آن دانست و ادامه داد: اما متاسفانه ما اظهار نظر دکتر رحیمی را در خصوص مرکز شهید مطهری را خلاف این زمان شناسی می بینیم چرا که ایشان وضعیت فعلی این مرکز را با ۲۵ سال پیش مقایسه می‌کند و آن را مطلوب می‌خواند جناب آقای دکتر رحیمی، ما باور داریم که اگر شما همت خویش را به کار گیرید بخش اعظمی از مشکلات دانشگاه فرهنگیان استان فارس حل خواهد شد.
 

باغکار در محور دوم سخنان خود خطاب به مسئولین آموزش و پرورش گفت: مگر نه این است که مسئولین در جمهوری اسلامی ایران خادم مردم اند؟ پس چرا بعضا سیاست زدگی در فضای انتخاب مسئولین پیش می‌آید‌؟ استعفای ناگهانی جناب دکتر بطحایی آن هم به جهت کاندید شدن در انتخابات مجلس برای جامعه ی فرهنگی به هیچ عنوان پذیرفته شدنی نیست و در برهه ی کنونی نیز موجب اختلال در برخی موارد نظام تعلیم و تربیت کشور شده است و از طرف دیگر سکوت ایشان در این فضا باعث به وجود آمدن شبهات مختلف شده است.


وی با بیان اینکه دانشجومعلمان استان فارس از جناب دکتر نجفی مدیرکل محترم آموزش و پرورش استان فارس گله مندند عنوان داشت: متاسفانه ایشان مصالح دانشگاه فرهنگیان استان فارس را فدای دخالت در انتخاب رئیس دانشگاه می کنند و این در صورتی است که این ادعا با اسناد بالادستی و اساسنامه های دانشگاه در تناقض می باشد. سئوال بنده از مدیرکل محترم آموزش و پرورش اینجاست مگر نه این است که اگر نیروی متخصص و متعهد برای آموزش و پرورش تربیت شودبه نفع شماست است؟ پس چرا همکارهای لازم را با دانشگاه ندارید؟


این فعال دانشجویی با بیان اینکه جناب دکتر نجفی ارتقای مجموعه مدیریتی شما به ارتقای نیروهای شماست گفت: آیا درگاهی موثرتر و مطلوب تر برای تربیت نیرو به غیر از دانشگاه فرهنگیان سراغ دارید؟ جناب دکتر نجفی ما از شما خواستاریم که فارغ از فضاهای موجود، تمام همت خویش را برای پیشبرد اهداف والای دانشگاه فرهنگیان که به تعبیر مقام معظم رهبری تربیت انسان است به کار بگیرید. براساس  ماده 29 از اساسنامه دانشگاه ، مسئولیت اجرای این اساسنامه برعهده ی وزارت آموزش و پرورش می باشد و وزارت آموزش و پرورش می بایست گزارش ‏چگونگی اجرای اساسنامه و پیشرفت وضعیت دانشگاه را به شورای عالی آموزش و پرورش، ‏وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه می نماید و به تبع آن، این مسئولیت در استان بر دوش مدیرکل محترم آموزش و پرورش استان است و جناب دکتر نجفی همکاران جوان شما از جناب عالی انتظار دارند روند پیشرفت دانشگاه فرهنگیان را در یک سالی که از مسئولیت شما می‌گذرد را ارائه دهید.
 

باغکار در محور سوم سخنان خود خطاب به نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: آیت الله دژکام؛ نیک مستحضرید که علی رغم تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص دانشگاه فرهنگیان و همچنین عملکرد مطلوب این دانشگاه در تامین نیروی انسانی متخصص و متعهد جهت نظام تعلیم و تربیت و توان بالا برای جذب نخبگان و استعدادهای برتر و سایر برتری ها و مطلوبیت های این دانشگاه، بنظر می رسد که این دانشگاه در استان فارس در مهجوریت مانده و مسئولین نسبت به آن بی مهرند لذا از شما به عنوان نماینده ی مقام معظم رهبری در استان خواهشمندیم تا پیش از آنکه دیر شود فکری به حال این نابسامانی ها کنید. و دانشگاه را به مسیر اصلی خویش که تربیت نیروی متخصص و متعهد است برگردانید.


نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس در ادامه بیان داشت: نمایندگان‌ محترم مجلس؛ مجلس در راس امور است چرا این همه نسبت به دانشجومعلمان که آینده سازان این مرز و بوم هست بی تفاوتید؟! بر اساس قوانین موجود می‌بایست دانشجومعلمان از حداقل حقوق بگیران وزارت کار باشند اما متاسفانه نمایندگان مجلس به جز تعداد محدودی از آن ها، دیگران این مسئله را پیگیری نمی‌کنند. دانشجومعلمان استان فارس از ۱۸ نماینده ی محترم استان در مجلس شورای اسلامی انتظار پیگیری و احقاق حقوق خود را دارند.

 

وی در پایان سخنان خود عنوان داشت: نمایندگان محترم در جریان باشید فرهنگ سازی اصلی و اساسی از دانشگاه فرهنگیان انجام می شود و به جای پرداختن به حواشی، از اختیارات خود برای پیشبرد اهداف دانشگاه فرهنگیان استفاده نمایید و نمایندگان محترم در جریان باشید که اگر این بی مهری ها نسبت به دانشگاه فرهنگیان ادامه پیدا کند، دانشجومعلمان استان فارس انقلابی عمل خواهند کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha