کنگره مشاهیر کُرد؛ فرصتی طلایی برای شناسایی ظرفیت‌های نهفته کُردها

نجم‌الدین جباری، در خصوص کنگره بین المللی مشاهیر کُرد اظهار کرد: هرچند تاکنون کنگره‌ای برای بزرگداشت مشاهیر کُرد در کشورمان برگزار نشده، اما مشابه این کنگره برای مفاخر ایران زمین با عنوان معرفی همایش چهره‌های ماندگار در گذشته برگزار شده است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /عضو هیات علمی دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه همایش چهره‌های در سطح ملی برگزار می‌شد، افزود: اما بناست که کنگره مشاهیر کرد در سطح بین المللی برگزار شود و از نخبگان کُرد سایر نقاط دنیا نیز در آن تجلیل به عمل آید.

 

 وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: کنگره مشاهیر کُرد باید صرفا به عنوان همایشی علمی و فرهنگی برگزار شود و نباید جهت گیری‌های سیاسی در آن دخیل باشد.

 

وی ادامه داد: قطعا تا هنگامی که اولین دوره این کنگره برگزار نشود ما با نقاط قوت و ضعف‌های آن آشنا نخواهیم نشد؛ در صورتی که با موفقیت اولین دوره آن برگزار شود می‌طلبد که در سال‌های آتی نیز برگزاری آن استمرار یابد.

 

جباری در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: برگزاری کنگره مشاهیر کُرد مسئله «خودباوری» را در میان مردم کُرد تقویت می‌کند که این خودباوری تلنگر بسیار خوبی برای کُردهاست تا بدانند که هویت و شخصیت آنها مورد احترام قرار گرفته است.

 

وی ادامه داد: کُردها شخصیت‌های بسیار بزرگی را به بلندای تاریخ دارند که بسیار به فرهنگ و ادبیات ما خدمت کرده‌اند و اگر دوباره به آنها فرصت داده شود و شرایط برایشان مهیا باشد می‌توانند باز هم به جامعه بشری خدمت ‌کنند.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه کردستان ذکر کرد: در این کنگره تعدادی از مفاخر کُرد از دریای بیکران این مردمان مورد تجلیل قرار می‌گیرند و قطعا ظرفیت‌های نهفته کُردها بیشتر شناسانده می‌شود.

 

وی تاکید کرد: برگزاری این کنگره می‌تواند در القای حس امنیت و معرفی کردستان ایران به عنوان جایگاهی برای تمامی کردهای جهان موثر باشد.

 

جباری همچنین گفت: این سوال که چرا تاکنون چنین کنگره‌ای برگزار نشده است را باید از مسئولان ارشد پرسید، چون این یک خلاء بوده است؛ اگر تاکنون قصور و کوتاهی در این زمینه صورت گرفته برگزاری این کنگره فرصتی طلایی برای جبران این کوتاهی‌هاست که باید به صورت سالانه یا دوسالانه برگزار شود.

 

وی در پایان به ضرورت واگذاری دبیرخانه دایمی این کنگره از استانداری کردستان به دانشگاه کردستان تاکید کرد و افزود: اگر دبیرخانه کنگره به دانشگاه کردستان واگذار شود قطعا اعتماد بیشتری را جلب می‌کند چون بهتر است که برگزاری اینگونه کنگره‌ها برعهده نهادی علمی باشد و صرفا استانداری و نهادهای دولتی اعتبار لازم را برای برگزاری آن تامین کنند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار