پاسخ رئیس کل دادگستری قزوین به مطالبه دانشجویان

رئیس کل دادگستری استان قزوین گفت: تکلیف دستگاه قضایی استان این بوده که پرونده هفت‌سنگان را در مسیر قانونی خود قرار دهد و هم‌اکنون پرونده در دادگاه کارکنان دولت در مرحله رسیدگی قرار دارد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /در حالی که مدتها از اعتراض دلسوزان و فعالان اجتماعی استان قزوین نسبت به زمین‌خواری در هفت‌سنگان می‌گذرد، مدیرکل دادگستری شب گذشته در حاشیه جشن گلریزان شهرستان آبیک سعی کرد به بخشی از این انتقادها پاسخ دهد.

این پاسخ دیرهنگام در حالی مطرح می‌شود که سعید رضایی مسؤول قرارگاه مطالبه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی قزوین یکم اردیبهشت ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از روند رسیدگی به پرونده زمین‌خواری هفت‌سنگان گلایه کرده بود.

یکی از اصلی‌ترین گلایه‎های رضایی عدم رسیدگی پرونده در قزوین و انتقال آن به تهران بود. وی این سوال را پرسیده بود که چرا پس از وعده یک‌ماهه به رسیدگی به پرونده، پرونده به تهران ارسال شده و آیا دستگاه قضا در استان ظرفیت رسیدگی به این پرونده را نداشت است؟

اما قدرتی در سخنان خود سعی کرده به این سوال رضایی پاسخ دهد.

این مسؤول در این رابطه اظهار کرد: رسیدگی به این پرونده در صلاحیت دستگاه قضایی استان قزوین نبوده  و اساسا رسیدگی به اتهام برخی ازمتهمان این پرونده در صلاحیت محاکم تهران است و قانونا باید همان سال 92 پرونده به تهران ارسال می‌شد که متاسفانه به این دلیل که موضوع خارج از مسیر قانونی مورد پیگیری قرار گرفت، تحقق نیافت و پرونده در استان ماندگار شد اما پس از بررسی جامع که حدود یک سال طول کشید در حال حاضر پنج ماه است که پرونده به تهران ارسال شده است.

وی افزود: تکلیف دستگاه قضایی استان این بوده که پرونده را در مسیر قانونی خود قرار دهد و هم‌اکنون در دادگاه کارکنان دولت در مرحله رسیدگی قرار دارد و باید منتظر بود تا دادگاه صالح به عنوان یک مرجع قانونی بی طرف و مورد اعتماد به موضوع طبق مقررات رسیدگی نماید.

رئیس کل دادگستری استان قزوین ادامه داده است: پرونده هفت‌سنگان قبلا در استان قزوین مطرح و منتهی به قرار منع تعقیب گردیده و اعتراض آن هم مورد پذیرش دادگاه قرار نگرفت اما مجددا پرونده دیگری مطرح که پس از ثبت پرونده با قرار عدم صلاحیت و در یک قسمت درخواست احاله به تهران ارسال شده است که دیوان عالی کشور پرونده حقوقی آن را مجددا به استان جهت ادامه رسیدگی اعاده نموده، اما پرونده کیفری در تهران در حال رسیدگی است.

قدرتی با طرح گلایه از برخی اظهار نظرها در استان قزوین مبنی بر اینکه مگر در دستگاه قضایی استان ظرفیت رسیدگی به پرونده هفت‌سنگان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: مهم‌تر از پرونده هفت‌سنگان پرونده‌هایی طی 1.5 سال گذشته که ده‌ها برابر ارزش مالی دارد رسیدگی شده است و افرادی که این مسائل را مطرح می‌کنند اگر از  مقررات قانونی اطلاع کامل داشتند چنین مطالبی را مطرح نمی کردند.

 وی با بیان اینکه نخست باید مقررات قانونی و شرعی مرتبط با موضوع را بدانیم و سپس وارد صحنه مبارزه با فساد شویم، افزود: طبق مقررات قانونی اتهامات استانداران، قضات و برخی مقامات نظامی و انتظامی باید در تهران رسیدگی شود که پرونده هفت‌سنگان به همین دلیل به تهران ارسال و در حال رسیدگی است و همه در هر جایگاهی که هستیم باید تسلیم حکم دستگاه قضایی باشیم و اعتراض به آن حکم در نهایت از طریق قانونی صورت گیرد.

این مقام قضایی تصریح کرد: کسانی که در استان قزوین مبارزه با فساد را مطرح می‌کنند نباید به خاطر عدم آگاهی از مقررات قانونی، مسائل و موضوعات، مبارزه با فساد را از غیر طریق قانونی پیگیری نمایند و دنبال مسائل فرعی بروند که مسائل اصلی، فرعی و مسائل فرعی، اصلی شود در غیر اینصورت مبارزه با بن‌بست یا تاخیر مواجه خواهد شد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین افزود: اینکه برخی افراد دلسوز و جوانان که امید کشور و نظام هم هستند نسبت به مبارزه با فساد حساس هستند، جای خرسندی دارد اما معلوم است که مقررات قانونی را باید مورد توجه قرار دهند.

اما قدرتی در این گفت‌وگو تنها به بخشی از سوالات مطرح شده توسط رضایی پاسخ داده و سوالات دیگری را نیز بی جواب گذاشته است.

تلاش برخی افراد برای مختومه شدن پرونده هفت سنگان که این روزها شدت هم گرفته از دیگر سوالاتی است که مطرح شده اما همچنان بی جواب مانده است و این امید وجود دارد که قدرتی ضمن شفافیت ابعاد گسترده این پرونده، در رابطه با تلاش این افراد نیز پاسخ دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار