یادداشت/امین اردشیری

خیری ندیدیم از این اختیارها...

دولت با وجود مجلسی همسو تا آنجا که اختیاراتش اجازه می‌داد جمهوری اسلامی را در دل نظام جهانی هضم کرد، اما مگر این روزها چه حوادثی پیرامون ما در حال وقوع است که دولت برای نقش آفرینی در آن اختیار لازم را ندارد؟


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /امین اردشیری دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کازرون در خصوص سخنان اخیر رئیس جمهور درباره اختیاراتش یادداشتی نوشت. متن این یادداشت به شرح زیر است:

این حجم از معاهدات، قرادادها و پیمان‌های بین المللی در یک دولت شاید کم سابقه باشد.

گمانم هیچ فرصتی مغتنم تر از دولت آقای روحانی برای تاثیرگذاری در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، نظامی تا زیست محیطی هیچگاه برای رقیب فراهم نمی‌شد.

دیدیم که چگونه با ولع یکی یکی از برجام 2030 و fatf تا طرح های مانند مسائل موشکی و مسائل منطقه ای را دنبال می کنند و البته تا به اینجای کار تا حدزیادی به خواسته‌هایشان رسیده‌اند.

دولت با وجود مجلسی همسو تا آنجا که اختیاراتش اجازه می‌داد جمهوری اسلامی را در دل نظام جهانی هضم کرد، اما مگر این روزها چه حوادثی پیرامون ما در حال وقوع است که دولت برای نقش آفرینی در آن اختیار لازم را ندارد؟

دو مسئله حیاطی در منطقه خاورمیانه برای آمریکا مطرح است‌ یکی مسئله تروریسم انرژی که ترامپ پس از شروع به کار بعنوان رئیس جمهور امریکا سیاست تروریسم انرژی را در مرکز سیاست خارجی خود قرار دارد و در ادامه، هر کاری که لازم بود برای تضمین این سیاست انجام داد. در کنار عربستان و کانادا، ونزوئلا با حدود ۳۰۰ و ایران با ۱۵۸میلیارد بشکه ذخایر نفت و گاز، از مهم ترین رقبای نفتی امریکا محسوب می‌شوند که ترامپ در وهله‌ی اول سعی دارد آن را به سیطره خود درآورد یا نهایتا از دور رقابت خارج کند، تا هم در این عرصه یکه تازی کند و هم عرصه را بر رقبایی مانند روسیه تنگ‌تر کند.

از طرفی مشاهده کردیم تلاش‌های مادورو برای بازسازی سیستم پولی ونزوئلا خارج از تسلط ایالات متحده بر بازارهای مالی بعنوان یک طرح برای مقاومت در برابر سلطه انرژی بوده که ترامپ آن را تاب نیاورد و به حربه های مختلف از جمله کودتا متوسل و تا یک قدمی اقدام نظامی پیش رفت ولی تا به‌حال با شکست مواجه شده است.

اما مسئله دیگر بحث امنیت رژیم صهیونیستی است که بارها بعنوان خط قرمز آمریکا اعلام شده و ترامپ بدنبال آن است با انجام معامله قرن(صلح خاورمیانه)یا به ادبیات ایرانی برجام منطقه‌ای، این امنیت را تضمین کند که بی شک یکی از بازیگران اصلی آن ایران خواهد بود، چرا که نفوذ منطقه‌ای ایران مانعی برای تسلط امریکا و اولیگارشی غربی برای تسلط بر مسئله انرژی است و همچنین با موقعیت فعلی ایران در سوریه که به حضوری بی واسطه در کنار مرزهای رژیم صهیونیستی است اهمیت ایران را در این مسئله بیشتر می‌کند.

بی شک اگر بنای مذاکره‌ای باشد، یکی از محورهای آن ذبح مقاومت و آرمان فلسطین است و بدنبال آن شکستی استراتژیک برای ایران و شاید به همین علت است که رهبری صراحتا مذاکره را سم دانستند و از آن نهی کرد!

اگر کلام رهبری برای همه فصل الخطاب است باید پرونده مذاکره برای همیشه بسته شود و کلید حل مشکلات را باید در داخل و بواسطه اختیاراتی که بی شک امروز بیش از رئیس جمهور سابق و اسبق و... است جستجو کرد، وگرنه این بیان که "اختیاراتم برای حل مشکلات کم است" همان ورژن به روز شده میخواستیم مشکلات را حل کنیم نگذاشتندِ جناب عبا شکلاتیست.

ارسال نظر


captcha