نماینده هیئت های مذهبی دانشجویی دانشگاههای کازرون در نشست صمیمی با امام جمعه:

برپایی هیأت یکی از کارهای تشکیلاتی و انقلابی در محیط دانشگاه است/ تقویت هیئت های مذهبی دانشجویی بسیاری از آسیب های دانشگاه و خوابگاه را برطرف می کند/ لزوم ارتباط بیش از پیش طلاب با دانشجویان

ما در هیئت های مذهبی دانشجویی به دنبال توجه و عملی نمودن منویات مقام معظم رهبری در خصوص خود سازی با توجه به معنویت و قرآن و عترت و ایجاد بستری مناسب جهت هدایت دل های پاک جوانان دانشجو به سمت سرچشمه زلال معارف الهی و سیره اهل بیت (ع) هستیم.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی /زهرا دهقان نماینده هیئت های مذهبی دانشجویی دانشگاههای کازرون در نشست صمیمی تشکل های دانشجویی با امام جمعه کازرون در سخنانی اظهار داشت: راه اندازی و برپایی هیات یکی از کارهای تشکیلاتی و انقلابی در محیط دانشگاه می باشد که هم معنویت را در میان دانشجویان افزایش می دهد و هم از بعد تربیتی باعث پرورش روح و تقویت بنیه اعتقادی جامعه دانشگاهی می شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه همیشه در معرض آسیب های اخلاقی و ارتباطی بسیاری است، گفت: خصوصیت دانشگاه جوان بودن آن است؛ جوان ها این روزها با مسائل اخلاقی، عاطفی و رفتاری زیادی آلوده شده اند و لیکن قلب جوان همیشه پاک است و اگر ما بتوانیم بستری جهت پروش و قلیان معنویت در او ایجاد کنیم خود شیفته و جذب این عمل می شود.

مسئول خواهران بسیج دانشجویی خواهران دانشگاه سلمان فارسی کازرون افزود: هیأت در دانشگاه یکی از همین کارهای پر اثر معنوی است. ما باید توان خود را بکار بگیرند تا بتوانیم هیات مذهبی را هر چند مناسبتی و موقت در دانشگاه ها برپا کنیم و اگر این عمل همراه با جذابیت محتوا، سخنران خوب و مداح و ذاکر خوش ذوق همراه شود اقبال دانشجویان به آن مضاعف خواهد بود و بعد از مدتی برکات این عمل را در دانشگاه مشاهده خواهیم کرد؛ لذا درخواست می گردد سخنرانان و مداحانی که از طرف امام جمعه به شهرستان دعوت می شوند حتماً برنامه ای را در دانشگاهها داشته باشند.

دهقان در ادامه به تشریح اهداف هیئت های مذهبی دانشجویی پرداخت و بیان کرد: ما در هیئت های مذهبی دانشجویی به دنبال توجه و عملی نمودن منویات مقام معظم رهبری در خصوص خود سازی با توجه به معنویت و قرآن و عترت و ایجاد بستری مناسب جهت هدایت دل های پاک جوانان دانشجو به سمت سرچشمه زلال معارف الهی و سیره اهل بیت (ع) هستیم.

نماینده هیئت های مذهبی دانشجویی دانشگاههای کازرون افزود: تقویت نقش دانشجویان در توسعه فعالیت های مذهبی، تلاش در راستای تحقق دانشگاه اسلامی، انجام فعالیتهای تبلیغی ، ترویجی با مفاهیم معنوی همچون هیات هفتگی ، محافل مناجات و ادعیه، برگزاری مناسبت های دینی و ایام الله ها و تعمیق فضائل دینی ، تهذیب و تزکیه بر مبنای آموزه های قرآن و عترت از جمله اهداف ما محسوب می شود و در این مسیر به کمک حوزه های علمیه خواهران و برادران نیاز مبرم داریم.

وی با بیان اینکه یک هیات مذهبی در دانشگاه با هیات های بازار و مسجد فرق اساسی دارد، خاطرنشان کرد: و آن هم اینکه مخاطب هیئت ها در دانشگاه دانشجویان رشته های علمی هستند و صرفا افراد سنتی و مذهبی عادی محسوب نمی شوند. بیشترین جمعیت جوانان را در دانشگاه داریم و به تبع نیاز به بیشترین و علمی ترین فعالیت های فرهنگی در قالب هیات های دانشجویی را داریم به طور مثال نشست های علمی در مورد وقایع تاریخی - دینی، کنفرانس های علمی در بررسی و نقد شبهات.

دهقان گفت: اگر از هیات های مذهبی صحبت میکنیم منظور یک یا دوساعت سینه زنی و گریه کردن نیست، این هیات های مذهبی است که میتواند شعائر حسینی در ماه محرم، حکومت داری حضرت علی (ع)در ماه رمضان، الگو گیری زنان از حضرت فاطمه(س) در دهه ی فاطمیه را نشر و ارزش و آرمان های انقلاب اسلامی را در دهه ی فجر ترویج دهد.

مسئول خواهران بسیج دانشجویی خواهران دانشگاه سلمان فارسی کازرون با اشاره به کم کاری دانشگاه های در انجام فعالیت های فرهنگی و مذهبی، به وضعیت نامناسب شوراهای فرهنگی اشاره و بیان داشت: متاسفانه شاهد کم کاری در دانشگاه‌ها هستیم؛ شوراهای فرهنگی که عالی ترین مرجع تصمیم گیری فعالیت های فرهنگی در دانشگاه‌ها است یا برگزار نمی شود؛ یا نامنظم برگزار می شود و یا به جای طرح مسائل و دغدغه های فرهنگی به شورای مالی تبدیل شده است.

وی وجود نهاد رهبری در دانشگاه‌ها را در تقویت فعالیت های فرهنگی و هیئت های دانشجویی بسیار ضروری دانست و خطاب به امام جمعه کازرون گفت: متاسفانه با وجود پیگیری‌ها هنوز شاهد حضور نهاد رهبری مستقل در دانشگاه‌ها نیستیم و از حضرتعالی می خواهیم پیگیر این مسئله مهم باشید.

دهقان یادآور شد: تقویت هیئت های مذهبی دانشجویی می تواند بسیاری از آسیب های موجود در فضای دانشگاه و خوابگاه را برطرف کند؛ بخش زیادی از دانشجویان ما در محیط خوابگاه ساکن هستند که به دلیل نبود برنامه های فرنگی مناسب و سردرگمی در پرکردن اوقات فراغت، گریبانگیر مشکلاتی مختلفی شده اند.

این فعال دانشجویی در بخش پایانی سخنان خود، ارتباط بین حوزویان و دانشگاهیان را ضروری دانست و تصریح کرد: وحدت حوزه و دانشگاه نباید به 1 روز ختم شود؛ شایسته است طلاب نخبه و جوان ارتباط بیشتری با فضای دانشگاه و جامعه برقرار کنند. طلاب نباید در حجره های خود جا خوش کرده و کاری به محیط پیرامونی خود نداشته باشند.

وی ارتقای شاخصه های انقلابی گری در حوزه علمیه و طلاب را خواستار شد و بیان داشت: همه طلاب باید با متن « منشور روحانیت » آشنا باشند؛ « گام دوم انقلاب » و « وصیت نامه امام » را مطالعه کرده باشند. همان گونه که رهبری فرمودند خطر سکولاریسم حوزه را باشند.

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار