دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های کرمانشاه در کوهپیمایی ارتفاعات بازی دراز شرکت می‎کنند

دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های کرمانشاه امسال با حضور در ارتفاعات بازی دراز در کنار مردم، یاد و خاطره شهدای بازی دراز را گرامی می‎دارند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی : کوه‌ها سخت و صعب العبور است؛ اما این سبب نشد که رزمندگان از صعود به کوهی که دشمن از بالا کاملا بر آن تسلط دارد، سرباز زنند. 

 

ارتفاعات سخت‌گذر بازی دراز با قله‌های بلند و شیب‌های تند و بریدگی‌های ممتد از اهمیت ویژه‌ای در منطقه مرزی استان کرمانشاه برخوردار است؛ این ارتفاعات به مثابه عرضه بزرگی درون مثلث قصرشیرین -گیلان‌غرب- سرپل ذهاب واقع شده است و بر منطقه تسلط کامل دارد، نیرو‌های عراقی در روز‌های آغازین جنگ از بازی دراز برای دیده‌بانی استفاده می‌کردند؛ اما ویژگی‌های این ارتفاعات موجب شد با فعالیت‌های مهندسی روی آن جاده‌سازی شود و یگان‌های عراق در آن‌جا مستقر شوند و ضمن افزایش سلطه بر قصرشیرین سرپل ذهاب را نیز زیر دید خود بگیرند.

 

 

برای گرفتن این امتیاز مهم از نیرو‌های عراقی پس از سه ماه کار نیرو‌های شناسایی، نخستین عملیات نیمه‌گسترده را در این منطقه طرح‌ریزی کردند که با نام عملیات بازی دراز در تاریخ اول اردیبهشت سال ۶۰ آغاز شد و به مدت ۸ روز طول کشید و طی آن نیرو‌های ایرانی و عراقی بار‌ها به تک و پاتک متقابل پرداختند.

 

نیرو‌های عراقی با استفاده از پشتیبانی هوایی یگان‌های خود را حمایت می‌کردند؛ اما رزمندگان ایرانی از جاده و حمایت هوایی کافی و پشتیبانی آتش محروم بودند در نتیجه نتوانستند روی تمام هدف‌ها مستقر شوند، با وجود این، از بین قله‌های منطقه سه قله آن را اشغال و تثبیت کردند و تنها در تثبیت قله ۱۱۵۰ و یکی از قله‌های ۱۱۰۰ ناکام ماندند. در این عملیات هوانیروز ارتش نقش بسزایی ایفا کرد و طی آن خلبان علی‌اکبر شیرودی به شهادت رسید.

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار