طراحی نرم افزار نیازسنجی سیل زدگان به همت دانشجویان بسیجی/ ۱۲۰ گروه جهادی در پلدختر حضور دارند

رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور گفت: ۱۲۰ گروه جهادی از سراسر کشور به شهرستان سیل زده پلدختر اعزام شده‌اند و در حال خدمت رسانی به مردم هستند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجوییمحمدجواد نیک روش،  رییس سازمان بسیج دانشجویی کشور در جریان بازدید از فعالیت دانشجویان جهادی در شهر سیل زده پلدختر گفت: با حضور در جمع دانشجویان بسیجی و جهادگر که خودشان را از استان‌های مختلف کشور به پلدختر رساندند، توفیقی شد تا خدا قوتی به این دوستان بگوییم و از نزدیک با مسائلی که با آن‌ها مواجه هستند آشنا شویم تا برای اتخاذ تصمیماتی که در مرکز اخذ می‌شود شناخت دقیق تری از موقعیت میدان داشته باشیم.


وی افزود: در پلدختر به همان میزان که حجم خسارت‌ها بالاست و به همان میزان که خرابی دیده می‌شود ده‌ها و صد‌ها برابر آن عزم و روحیه و رفتار‌های مثال زدنی دیده می‌شود رفتار‌هایی که واقعا باید آن‌ها را به عنوان حرکت‌های جهادی تعبیر کرد.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور با بیان اینکه امروز شاهد حضور همه کسانی در پلدختر هستیم که آسایش و رفاه مردم منطقه بر آن‌ها اهمیت دارد، گفت: اگر چه شاید وسعت این منطقه زیاد نباشد؛ اما ۱۲۰ گروه جهادی از استان‌های مختلف در پلدختر حضور دارند.

نیک روش اظهار کرد: دانشجویان بسیجی از روز اول سیل در گلستان، آق قلا، گنبد و حتی مناطقی در مازندران که دچار سیلاب شد حضور یافتند و بعد از آن نیز با توجه به وضعیتی که در لرستان و اهواز شاهد آن بودیم به این استان‌ها اعزام شدند.

نیک روش بیان کرد: شاید ابعاد حادثه‌ای که در شیراز رقم خورد کمتر بود، اما خسارت جانی بسیار زیاد و تلفات غیرقابل قبولی داشت؛ با این وجود در این شهر بلافاصله بعد از اینکه از فاز امداد و نجات، اسکان و لایروبی منازل خارج شدیم، مطالبه گری تخصصی از کسانی که تصمیماتشان به واسطه مسئولیتی که در لایه‌های مختلف اجرایی و دستگاه‌های مختلف عمومی و دولتی مثل شورای شهر، شهرداری، استانداری، فرمانداری و بنیاد مسکن و مجموعه‌های دیگر اثر گذار بوده و تکلیف داشته اند آغاز شده است. در هر حال دانشجویان ایستاده اند و پیگیر موضوع هستند.

وی با بیان اینکه اگر در مورد نعمتی مثل بارش باران پیش بینی لازم صورت بگیرد دچار خسارت نمی‌شویم، افزود: امروز دانشجویان جهادی از دانشگاه‌های مختلف که جزو بهترین دانشگاه‌های کشور محسوب می‌شوند و تلاش‌های بین المللی خوبی دارند، در مناطق سیل زده حضور پیدا کردند تا با بیل و کلنگ به لایروبی منازل مسکونی مردم بپردازند منازلی که فقط کسانی که از نزدیک در اینجا حضور یافته اند می‌توانند عمق گل و لای در آن‌ها را ببینند.

نیک روش اظهار کرد: دانشجویان جهادی در پلدختر تلاش می‌کنند که مصیبت و آلام مردم و آسیب‌هایی را که به آن‌ها وارد شده کاهش بدهند.

وی با تاکید بر اینکه تمام کسانی که در رابطه با پیشگیری از سیل مسئولیت مستقیم و پیشگیرانه داشته اند باید در قبال عوارض جغرافیایی سنگینی که به دنبال وقوع سیل پیش آمده پاسخگو باشند، اضافه کرد: باید از این حوادث برای مقابله با حوادث احتمالی درس بگیریم.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی کشور گفت: دانشجویان بسیجی و جهادگر برای اینکه مشکلات مردم با سرعت بیشتری حل شوند در مناطق سیل زده حضور یافته اند؛ با این وجود حضور این دانشجویان نافی مسئولیت دستگاه‌هایی که در این رابطه دارای مسئولیت مستقیم هستند، نیست.

نیک روش افزود: نگاه مجموعه بسیج دانشجویی، نیرو‌های مسلح و تمام کسانی که نگاهشان به رهبر معظم انقلاب است این است که وقتی رهبری دستور می‌دهند با جان و دل برای کمک به مردم در صحنه حضور یابند؛ اما یقیننا امکانات، وظایف قانونی و همه آن چه که به عنوان پشتیبانی حاکمیتی محسوب می‌شوند، پاسخگوی همه مشکلات نیستند؛ با این وجود امیدواریم که بخش‌های دولتی نیز حضور جدی تری در صحنه داشته باشند تا روند رفع آسیب‌هایی که به مردم وارد شده سرعت پیدا کند.

وی اظهار کرد: شاید مشکلات دم دستی و نیاز به آذوقه و مواد غذایی که نیاز‌های اولیه مردم سیل زده هستند با کمک‌های مردمی و حضور مثال زدنی مردم حل شده باشد؛ اما نباید از اتفاقاتی که شاید تا دو هفته دیگر با گرمی هوا در مناطق سیل زده رخ می‌دهد غافل شویم؛ بنابراین باید تمهیدات بهداشتی در این رابطه اندیشیده شود.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی گفت: منطقه آسیب دیده پلدختر در بحث بهداشتی نیازمند پایش‌های متفاوتی است؛ بنابراین امیدواریم همان طور که تیم‌های پزشکی هشدار می‌دهند دستگاه‌های رسمی پیش بینی لازم را در این رابطه انجام دهند و ما نیز هر طور که لازم باشد با ظرفیت‌هایی که در دانشگاه علوم پزشکی داریم، حاضریم کمک کنیم، اما بخشی از این کار به تصمیمات کلان نیاز دارد.

نیک روش از طراحی یک اپلیکیشن برای نیازسنجی کوچه به کوچه و خانه به خانه سیل زدگان به همت دانشجویان بسیجی خبر داد و تصریح کرد: این اپلیکیشن در حال تکمیل و بهره برداری است.

وی با تاکید بر اینکه نباید از کسانی که کسب و کار و سرمایه آن‌ها اعم از دام و کارگاه که از آن طریق امرار معاش می‌کرده اند آسیب دیده غفلت واقع شوند، افزود: امروز اسم پلدختر با تجلی حضور همدلانه مردم ولایت مدار گره خورده است. در هر حال اگر چه امروز حضور روحانیت و دانشجویان جهادی در مناطق سیل زده به صورت پررنگ دیده می‌شود؛ اما حتما سراسر کشور قلبشان با مناطق سیل زده است کما اینکه کمک‌ها و پشتیبانی‌ها این مسئله را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی با اشاره به اینکه فعالیت مجامع جهادی مدتی است که در استان‌ها شکل گرفته، گفت: این مجامع در سیل پلدختر توانستند کار سازماندهی نیرو‌های جهادی را به خوبی عملیاتی کنند. در هر حال انسجام و رشد نهاد‌ها و شبکه‌های خودجوش مردمی می‌تواند می‌تواند پیشران کشور باشد و آینده انقلاب اسلامی را تضمین کند.

وی به پیگیری‌های قانونی دانشجویان بسیجی در جریان وقوع سیل اشاره کرد و افزود: از روز‌های اول وقوع سیل در کشور قوه قضائیه نیز به عنوان یک دستگاه نظارتی اعلام آمادگی کرد تا پیشگیری از تکرار این موارد را تضمین کند.

نیک روش با اشاره به کار‌های مطالعاتی دانشجویی در رابطه با سیل بیان کرد: دانشجویان جهادی که در بحث امداد رسانی به سیل زدگان وارد عرصه شده اند فقط کسانی نیستند که در مناطق سیل زده حضور یافته اند؛ در واقع در پشت این خط دانشجویان دیگری در حال جمع آوری کمک‌ها در سطح در دانشگاه‌های مختلف کشور هستند.

وی با بیان اینکه دانشجویان جهادی که دارای توان تخصصی هستند در حال ارائه پیشنهادات خود برای برطرف کردن مشکلات مناطقی هستند که هنوز آب گرفتگی در آن‌ها برطرف نشده است، اضافه کرد: امروز گروه‌های تخصصی از دانشگاه‌های مختلف مانند دانشگاه فنی و حرفه‌ای که دارای مهارت‌های مختلف در راستای مرمت خانه‌های آسیب دیده هستند در مناطق سیل زده حضور دارند. همچنین این دانشجویان پس از تعیین تکلیف بنا‌هایی که دچار آسیب شده اند در فرصت‌های مختلف به منظور مرمت این بنا‌ها به مناطق سیل زده اعزام می‌شوند و به تعبیر رهبر معظم انقلاب شانه خود را زیر بار مسئولیت برای حل مسائل کشور می‌برند و به تعبیر دیگر کارآمدی نظامی انقلاب اسلامی را به رخ معاندین می‌کشانند

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار