یادداشت گروه یاوران مهدی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد حاجی آباد

گردشگری هرمزگان ، اتلاف سرمایه ملی!!

محمدامین ابوالپور مسول گروه یاوران مهدی دانشگاه آزاد اسلامی واحد حاجی آباد به پروژه های نیمه تمام استان می پردازد و آن ها را نماد دور ریختن و اتلاف سرمایه ملی قلمداد می کند


//یادداشت دانشجویی

گردشگری هرمزگان ، اتلاف سرمایه ملی!!

پروژه های ناتمام صنعت گردشگری استان هرمزگان سالهاست که چشم انتظار تخصیص بودجه هستند و تا امروز این امر محقق نشده و این طرح ها نماد دور ریختن و اتلاف سرمایه های ملی کشور شده اند.

دربودجه سال 1398رشد منفی 3.7 درصدی اعتبارات هزینه ای ورشد منفی 0.5 درصدی تملک سرمایه ای فصل گردشگری و دوفصل دیگر نسبت به سال های 1397 بیانگر این است که طرح های ناتمام گردشگری استان هرمزگان همچنان باید چشم انتظار تکمیل شدن بمانند.

پروژه های نیمه تمام صنعت گردشگری در استان هرمزگان هر کدام داستان های متفاوتی دارند.

هرکدام از دولت ها در زمان خود طرح هایی برای ایجاد اشتغال و پیشرفت استان شروع کردند که تا به امروز تکمیل نشده اند و برخی طرح ها از روی عدم مطالعه قبل از شروع کار و برخی دیگر از روی تامین نکردن بودجه های لازم تعطیل شده اند.به عنوان مثال: پروژه ملی خلیج فارس که در منطقه لافت کلنگش به زمین خورد.

پروژه ملی خلیج فارس قرار بود استان را به سرزبانها بیندازد.یک پروژه حیاتی از نظر اقتصادی و امنیتی بود که اجرای آن بندر دبی را تعطیل میکرد،هرمزگان را به نقاط مختلف دنیا متصل میکرد،ورود آسان تر گردشگر را به همراه داشت،اشتغال فراگیر ایجاد میکرد و از آسیب های اجتماعی و... را کاهش میداد و از نظرنظامی نیز میتوانست جزیره قشم را به یک ناو هواپیمابر شناور تبدیل کند و باعث هراس دشمنان این مرز و بوم شود ،اما سالهاست روی اعتبار ندیده و درحال حاضر رها شده است و پایه های این پل نیزدر استانه تخریب است .

باگذشت حدود 30 سال از ساخت یک هتل پنج ستاره در بندر لنگه فقط چند ستون آن بنا شده و انگار قرار است تا آخر عمر رنگ دیوار و سقف را به خود نبیند و رهاشده است . این رها شدگی ها شامل پروژه ترمینال جدید مسافری(به دلیل عدم مطالعه قبل از احداث و رعایت نشدن حریم دریا)،تالار مرکزی بندرعباس،کمپ های تفریحی و گردشگری مناطق تیدر،بخوان و... نیز می باشد.

هر سال توسط مسولین نشست هایی در استان برگزار می شود که چگونه مشکل این پروژه های ناتمام را حل کنند،اما در واقع نتیجه ای دربرنداشته.

درنشست اخیر کمسیون فرهنگی مجلس در استان هرمزگان در 13 اردیبهشت ماه مشکل را دعواهای سیاسی و عزل و نصب کردن مدیران به دلخواه را مطرح کردند که این مشکلات تا به امروز پابرجامانده اند . این گونه می توان نوشت که مسولین کشور به این همه هزینه برای این طرح ها هیچ گونه اهمیتی نمیدهند و تره ای هم برای آن خرد نمیکنند.

احمد مازنی ،نایب رئیس کمسیون فرهنگی مجلس با بیان این که استان هرمزگان دارای ظرفیت های گردشگری فوق العاده ای است ،تاکید کرد: با استفاده از ظرفیت ها می توان علاوه بر ایجاد اشتغال وضعیت اقتصادی استان را دگرگون کرد . با این تفاسیر میتوان بگوییم حکایت حال استان همانند کوزه گری شده است که از کوزه شکسته آب میخورد . مسئولین فقط ظرفیت ها را میبیننداما پروژه های رها شده را به حساب نمی آورند،انگار این طرح ها برای پیشرفت نبوده اند و برای طرح های جدید قصد هزینه کردن دارند ،یعنی اضافه کردن پروژه های ناتمام دیگر برای استان هرمزگان .

آیا قرار است سرمایه هایمان را برای ایجاد اشتغال هدر دهیم ؟ طرح های گذشته برای ایجاد اشتغال و پیشرفت نبوده اند ؟ چگونه بی حساب و کتاب ،پیشنهاد احداث طرح های دیگری را برای شکوفا شدن می دهید،درحالی که بندر پل حتی از کمترین امکانات هم برخوردار نیست،وقت آن نرسیده که گردشگری استان از قشم و کیش فراتر رود؟!چگونه دولت می تواند این گونه سرمایه های ملی را هدر دهد،آن هم درست در زمانی که کشور تحت تحریم و محاصره اقتصادی دشمن است؟

مشکلات پروژه های رها شده در استان قابل حل میباشد.مسئولین می توانند به جای بهانه گیری و برگزارکردن نشست های متعددی که خروجی مناسبی در پی نخواهد داشت از فاینانس هایی که در اختیار دولت است استفاده کنند.کافی است مجلس آن را تصویب کند و یا این طرح ها را به بخش خصوصی واگذار کنند تا این پروژه ها جانی دوباره بگیرند و باعث رویش جوانه های صنعت گردشگری بشوند.

کاری از گروه یاوران مهدی دانشگاه آزاد اسلامی حاجی آباد در تداوم دوره ایران1435استان هرمزگان

* انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تایید تمامی محتوای آن توسط (پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی) نیست و صرفا منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است .

 

 

مطالب مرتبط


ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار