یادداشت گروه نخلستان بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان بندرعباس

کثیف ترین ساحل ایران

محمدعلی میرشکاری مسول گروه نخلستان دانشگاه فرهنگیان بندرعباس به آلودگی دریا وتاثیرات آن در صنعت گردشگری استان هرمزگان می پردازد


// یادداشت دانشجویی

کثیف ترین ساحل ایران

هرجا که حرف از آلودگی ساحل و به تبع آن دریاست، مساله یک محله و یک شهر نیست، بلکه پای یک سرمایه ی ملی وآسیب به صنعت گردشگری به میان است.بندرعباس مهمترین قطب گردشگری جنوب کشور در حالی به ایام نوروز نزدیک میشود که سیل مسافران از اقصی نقاط کشور به آن هجوم میاورندو قطعا مهمترین مکان گردشگری بندرعباس ساحل دریا است که در اثر سوء مدیریت های شهرداری در زمینه فاضلاب شهری و ریخته شدن زباله ها توسط خود مردم ،به یکی از کثیف ترین سواحل ایران تبدیل شده است.

 آب دریا دربندرعباس بسیار کثیف بوده و بوی تعفن میدهد و دیگر خبری از نیلگون بودن دریا نیست. فاضلاب نه تنها دریا را آلوده می کند بلکه آثار منفی نیز بر اکوسیستم ،محیط زیست و سلامت مردم بندر عباس می گذارد.ورود پسابهای صنعتی وشهری به محیط زیست دریایی اثرات زیانباری را بر آبزیان، بخصوص ماهیان که بخشی از زنجیره غذایی ما را تشکیل میدهند وارد ساخته است. با صید ماهی ها دوباره مواد شیمیایی به چرخه غذایی برمیگردد و اثرات سوئی بر سلامت انسان میگذارد.

به گفته مسولین،پساب فاضلاب بندرعباس به دریا 60 درصد کاهش یافته است !! اما هنوز در وضعیت قرمز قرار داریم و باید فکری اساسی به کمک مسولین)مخصوصا سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بنادر و دریانوردی (و خود مردم)با استفاده از فرهنگ سازی( برای مقابله با آلودگیهای دریایی صورت گیرد حتی برای آشغال هایی که در کانال های فاضلاب شهرهستند و با کوچکترین بارندگی به دریا می ریزند نیز باید تدبیری صورت گیرد.

میتوان با استفاده از انبار فاضلاب خانگی )سپتیک تانک( درجاهایی که لوله کشی فاضلاب انجام نشده باشد مخصوصا درمحلات حاشیه نشین همچون محله های دو هزار و کمربندی که سیستم فاضلاب محله ای گسترش نیافته و فاضلاب و پسماندها درخورها رها می شوند،از آلودگی هر چه بیشتر دریا جلوگیری کرد .

سپتیک تانک گرچه گزینه مطمِئنی جهت تصفیه فاضلاب و یا پیش تصویه نمیباشد اما درصورت وجود محدودیتهای مالی و مکانی میتوان از سیستم سپتیک استفاده نمود .

یک سوی قضیه آلودگی دریا، شهرداریها و ادارات متولی جمع آوری فاضلاب هستند که باید در زیبا سازی شهر و نهایتا سلامت و بهداشت زیست محیطی تمام تلاش خود را بکار گیرند و به درستی انجام وظیفه کنند و در سویی دیگر مردم و ساکنین و یا مسافران این منطقه هستند که باید دست در دست هم داده وبا اعتقاد قلبی به اینکه هر فرد میتواند در جامعه تاثیر بزرگی به جای بگذارد نقش خود را ایفا کنند، زیرا اجتماع، جمعی از همین افراد است.

طبق کنوانسیون های منطقه ای)کنوانسیون های کویت و تهران (کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان یعنی جمهوری اسلامی ایران ،عربستان سعودی، امارات ، قطر ، عراق ، بحرین و امارات متحده عربی در آن متهعد شده اند کوششهای خود را برای حفاظت از محیط زیست دریایی مشترکشان بکار ببندند.اگر سواحل کشورهای عربی را ببینیم و با خودمان مقایسه کنیم میبینیم که آنها به محیط زیست دریایی شان چقدر اهمیت میدهند ولی ما به دست خودمان این سرمایه بزرگ را نابود میکنیم؛ ما مردمی که این همه بر سر تغییر اسم خلیج فارس تعصب داریم باید کمی هم به این فکر باشیم که با ریختن زباله خلیج همیشه فارس را نابود میکنیم!

والسلام__

کاری از گروه نخلستان دانشگاه فرهنگیان بندرعباس در تداوم دوره ایران1435استان هرمزگان

* انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تایید تمامی محتوای آن توسط (پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی) نیست و صرفا منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است .

 

 

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار