فواد ایزدی:

اگر آمریکا هزینه ندهد، تحریم ها را بیشتر می کند/ ظریف و روحانی اختلاف جدی دارند/ آمریکا در حال تبدیل شدن به کشور معمولی است

وی با اشاره به فرازی از بیانیه گام دوم انقلاب، ایران را قطبی جهانی دانست و گفت: برخی چون به این موضوع توجه نمی کنند خیال می کنند با چهارتا جلسه گذاشتن و لبخند زدن مشکلات حل می شود. این(مذاکره) تفکر کودکانه و غیر کارشناسانه به سبب بی توجهی به مسائل دنیاست.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / دکتر فواد ایزدی، استاد دانشگاه تهران در سلسله نشست های بیانیه گام دوم انقلاب که در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد، با بیان این که یکی از مشکلات جمهوری اسلامی ایران طی 40 سال گذشته عدم شناخت بُعد جهانی انقلاب توسط برخی از مسئولان است، اظهار داشت: این عدم شناخت سبب شد نتوانیم به درستی از فرصت های بین المللی بهره ببریم. برای نمونه فردی که می گوید یمنی ها نان خور اضافی اند متوجه جایگاه بین المللی یمن نیست.

وی با اشاره به فرازی از بیانیه گام دوم انقلاب، ایران را قطبی جهانی دانست و گفت: برخی چون به این موضوع توجه نمی کنند خیال می کنند با چهارتا جلسه گذاشتن و لبخند زدن مشکلات حل می شود. این(مذاکره) تفکر کودکانه و غیر کارشناسانه به سبب بی توجهی به مسائل دنیاست.

دکتر ایزدی با تأکید بر این که آمریکا رو به افول است، عنوان کرد: آمریکا قدرت سخت دارد ولی قدرت نرمش ضعیف است. قدرت سخت آمریکا شاید از ما بیشتر باشد ولی قدرت نرمش نیست. آمریکا موشک، سلاح و... دارد ولی در سوریه شکست خورد، در حالی که ایران پیروز شد. دلیلش نیز نداشتن قدرت نرم است.

وی ادامه داد: افزون بر رهبر انقلاب، افراد و سازمان های دیگری مانند نهادهای دولتی و غیر دولتی آمریکا نیز به افول این کشور اشاره می کنند. این که صحبت از افول آمریکا می شود برخی اخم می کنند از سر بی سوادیشان است. فردی که سرش به تنش می ارزد می داند آمریکا در حال افول است.

استاد دانشگاه تهران یادآور شد: یکی از نهادهای اطلاعاتی آمریکا پس از تحقیقات گسترده ای می نویسد دوران جهان تک قطبی به سر آمده و در آینده –تا سال 2030 - کشورهایی مانند ایران، مصر، کلمبیا، مکزیک، ترکیه، آفریقای جنوبی و اندونزی جلوتر از اروپا و روسیه خواهند افتاد. البته مشروط به این که با یک دیگر ائتلاف کنند. آمریکا نیز چون می داند جمهوری اسلامی ایران می تواند میان این ها و حتی کشورهای اسلامی وحدت و ائتلاف ایجاد کند، ما را رها نمی کند.

وی تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب موضوع پیچ تاریخی را مطرح کردند. یعنی در این تحول نباید سر جهان اسلام بی کلاه بماند. چون توجه نداریم در آینده از اروپا هم جلوتر خواهیم افتاد 10 ماه منتظر لبخندشان می مانیم. به جای اروپا محوری باید به فکر ائتلاف با کشورهای همسایه باشیم. اروپا را رها کنید با کشورهای همسایه تعامل کنید. چرا رییس جمهور پس از 6 سال تازه به عراق می رود؟

دکتر ایزدی بیان داشت: آمریکا لاتین مانند مکزیک، ونزوئلا و... ظرفیت های بسیار خوبی دارند ولی افراد متوجه نیستند. در دولت جدید چون تفکر اروپا محوری است این ظرفیت ها را رها کرده اند. وگرنه کشورهای آمریکا لاتین همچنان علاقه مند برای همکاری هستند. این ها قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران است. متأسفانه اروپا را خیلی جدی گرفته ایم. بحث جناحی نیز نمی کنیم. حتی برخی از اصولگرایان می گفتند اگر آمریکا از برجام خارج شود می توانیم از اروپا امتیازهای بیشتری بگیریم، این تحلیل اشتباهی است. اروپا نمی تواند مشکلات خودش را حل کند شما می خواهید از او امتیاز بگیرید؟

وی ادامه داد: برخی از مسئولان وزارت امور خارجه می گویند ما افول آمریکا را قبول نداریم. نمی دانند منظور از افول، فروپاشی نیست بلکه کاهش قدرت است. آمریکا در حوزه اقتصادی افول داشته است. این کشور پس از جنگ جهانی دوم 50 درصد اقتصاد جهان را داشت ولی اکنون 15 درصد شده است. تا سال 2023 هم 13 درصد می شود. در حوزه سیاسی افول کرده چون شخصی مانند ترامپ را رییس جمهور می کند. در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز وضعیتش فاجعه است. برای نمونه روزانه 20 نظامی در این کشور خودکشی می کنند.

این استاد دانشگاه، در پاسخ به پرسش «شوروی نیز درباره آمریکا حرف های ما را می زد ولی فروپاشید، چه تضمینی است که چنین بلای سر ما نیاید؟» اذعان داشت: شوروی مشکل حاد اقتصادی یا مشکل نظامی نداشت بلکه نخبگان شوروی غرب زده شدند. کلید فروپاشی شوروی از هل سینکی خورد. اگر بی توجهی کنیم ممکن است ما نیز گرفتار همین موضوع شویم. اگر رهبران و مسئولان ما از نظر فکری علاقه مند به غرب شوند، همه چیز را به باد می دهند هر چند پیشرفت نظامی و نفوذ منطقه ای داشته باشیم. وظیفه دانشگاهیان است که این مسائل را برای افراد تبیین کنند.

وی افزود: تفاوت جمهوری اسلامی ایران با شوروی این است که ما به دنبال کشورگشایی نیستیم و هدفمان تنها دفاع از خودمان است. جمهوری اسلامی ایران قدرت نرم دارد به همین دلیل آمریکا به ما حمله نمی کند. چون اگر حمله کند نیروهای هم پیمان ایران به نیروهای هم پیمان آمریکا حمله می کنند. از این رو اگر برای نمونه نفوذ منطقه ای خودمان را 10 درصد کاهش دهیم، احتمال حمله آمریکا 20 درصد افزایش می یابد. ایران زیاده خواه نیست و دغدغه امنیتی دارد ولی آمریکا زیاده خواهی می کند.

دکتر ایزدی با بیان این که به هر میزان در برابر آمریکا کوتاه بیایم، امتیازهای بیشتری طلب می کند، گفت: در قضیه برجام آمریکا وقتی مزه امتیازها زیر زبانش رفت، از آن خارج شد تا امتیازهای بیشتری درخواست کند. در داخل نیز افراد با مطرح کردن برجام 2، 3 و منطقه ای چنین پیامی برای آن ها منتقل کردند. وقتی برای یک توافق نصف و نیمه جشن گرفتیم آمریکا دانست می تواند امتیازهای بیشتری بگیرد به همین دلیل از برجام خارج شد ولی طرف ایرانی خیال کرد او می خواهد همکاری کند در حالی که به دنبال امتیازهای بیشتر بود.

وی خاطرنشان کرد: ما اکنون ذیل کشورهای دشمن آمریکا هستیم و افراد خیال نکنند با تغییر سیاست اتفاق خاصی می افتد. آن ها انتظار دارند ما ساختار حکومت را تغییر دهیم حتی برخی از آن ها به دنبال فروپاشی و تجزیه ایرانند. مذاکره در هر شرایطی خوب نیست. رفتن به مذاکره این پیام را به آمریکا داد که سیاست هایش جواب داده و باید فشار را بیشتر کند تا امتیاز بیشتری بگیرد. مرحوم هاشمی می گفت «مذاکره می کنیم شد شد نشد نشد»، این حرف خطرناکی است. آمریکا به تغییر سیاست راضی نمی شود بلکه باید ساختار حکومت را تغییر داد.

این استاد گفت: منطق آمریکا در قبال کشورهای دشمنش این است که فشار را زیاد کند تا یا سقوط کنند و یا این که ضعیف شوند. اگر سقوط کردند که صورت مسأله پاک می شود ولی اگر سقوط نکردند ضعیف می شوند در این صورت می تواند امتیازهای بیشتر بگیرد. در برجام 2، 3 و منطقه آمریکا خیال کرد فشارش جواب داده است. تا زمانی که آمریکا برای تحریم و فشار هزینه ندهد، سیاست خود را دنبال می کند. تنها راه حل برای مقابله با آمریکا، هزینه تراشی برای اوست.

وی تأکید کرد: آمریکا در حال تبدیل شدن به کشور معمولی است و این برای ما مهم است. بحث فروپاشی آمریکا مطرح نیست. آمریکا چون می داند در حال افول است مانند موجود زخم خورده دست و پا می زند. حتی این ها ترامپ را آوردند که از افولشان جلوگیری کند ولی این موضوع را تسریع بخشید.

دکتر ایزدی با اشاره به این که مشکل ما آمریکا و طرفداران داخلی آمریکا است، تصریح کرد: مشکل شناخت داریم. برخی خیال می کنند دموکرات ها بهتر از جمهوری خواه ها هستند. در حالی که برای ما دموکرات ها به مراتب بدتر از جمهور خواه ها هستند. دموکرات ها در سیاست هوشمندانه تر عمل می کنند. ادبیات غلطی است که خیال کنیم با سرکار آمدن دموکرات ها مشکلات حل می شود.

وی در پاسخ به پرسش «استعفای ظریف مربوط به سفر اسد بود یا با روحانی مشکل دارد؟» عنوان کرد: ظریف و روحانی اختلاف جدی دارند. ظریف می گوید دولت من را جدی نمی گیرد و رییس جمهور به وزرا دستور نمی دهد در سیاست خارجی با من همراهی کنند. این دعوا از قبل بوده ولی آن جا سرباز کرد. البته استعفای ظریف در آن زمان کار بچه گانه ای بود. می گذاشت 24 ساعت بعد استعفا می داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha